(HRT, 4. lipnja 2012.) Potpredsjednik Vlade i čelnik Vladina pregovaračkog odbora o Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) za javne službe Neven Mimica izjavio je nakon sastanka s predstavnicima sindikata da Vlada predlaže promjene TKU-a zbog bitno izmijenjenih gospodarskih okolnosti, a sindikati bi umjesto koncepta stečenih prava trebali prihvatiti koncept mogućeg i ostvarivog.
Objašnjavajući Vladine razloge za takvo stajalište, rekao je kako su oni bili jasni čim je Sabor donio proračun u kojem je smanjenje rashoda u velikoj mjeri zasnovano na smanjenju troškova za zaposlene. Proračunska stavka od 21,5 milijardi kuna za zaposlene u javnom sektoru je fiksna i Vlada će učiniti sve da tako ostane, kaže potpredsjednik Vlade.
Mimica je upozorio da je u prvih pet mjeseci potrošeno 500-600 milijuna kuna više nego što se planiralo za troškove zaposlenih u javnom sektoru, zbog visokih iznosa za prekovremeni rad, ugovore o djelu i posebne dodatke na osnovice plaća.
Kako je najavio, Vlada će u skladu s odredbama TKU-a pisanim putem sindikatima u iduća dva dana dostaviti svoje prijedloge, a tada očekuje očitovanje sindikata koji su to dužni učiniti u roku 15 dana.
Pregovorima su se, od osam pozvanih sindikata, odazvala četiri. Izostala su tri sindikata obrazovanja i znanosti i jedan sindikat zdravstva. Zbog toga predsjednik Sindikata hrvatskih liječnika Ivica Babić smatra da je upitna legitimnost početka pregovora. Ipak, ocjenjuje da Vlada ima pravo pokrenuti izmjene Ugovora, kao jedna od ugovornih strana.
Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi iznenađena je. Naime, osim što žele da se sindikati odreknu božićnica, regresa i dodatka za djecu, u drugoj fazi traže ukidanje prava iz granskih kolektivnih ugovora. Prava iz granskih kolektivnih ugovora odnose se na razne dodatke na uvjete rada, a to je nešto na što imamo pravo. Praktički bismo radili za čistu plaću. Prema njezinu mišljenju, to je nedopustivo i u tom slučaju nema razloga za postojanje koletivnih ugovora.
Spomenka Avbevšek kaže da ministri tvrde kako je to privremeno, ali svi znamo da će to privremeno dugo trajati.
Ljubica Pilić iz Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi rekla je kako bi ukidanjem dodataka primanja članova njezina sindikata pala za 20 posto.
Uoči sastanka potpredsjednik Vlade i ministar financija Slavko Linić rekao je da Vlada ima svoj program koji treba provesti te da Vlada i sindikati imaju različite zahtjeve.
Vlada ukidanjem dodataka poput božićnice, javnog prijevoza i regresa želi uštedjeti 800 milijuna kuna. No konačni je cilj ušteda od dvije milijarde, koliko su početkom godine ministri trebali, a nisu uštedjeli u svojim resorima.
Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić izjavio je kako Vlada očekuje da će sindikati pristati na smanjenje dodatnih prava, poput regresa i božićnice, kako bi sačuvali radna mjesta i dali svoj doprinos konsolidaciji državnog proračuna. Ako sindikati odbiju taj prijedlog, Vladi ne ostaje puno prostora jer je još u projekcijama proračuna za ovu godinu računala na dogovor sa sindikatima.
U slučaju sindikalnog “ne” uštedama na regresu i božićnici, Vladin smjer su jasno naznačili ministar financija Slavko Linić i potpredsjednik Vlade i šef njezina pregovaračkog tima Neven Mimica – u tom slučaju išlo bi se na otpuštanja u državnoj upravi i javnim službama. Vjerujem da je lakše i prihvatljivije svim ljudima iz javnog sektora odreći se dodatnih prava kako bi sačuvali radna mjesta, rekao je Grčić.
Sindikati i Vlada u pregovorima, bez konkretnih dogovora
(Dalje.com) Nakon prvog inicijalnog sastanka Vlade i sindikata javnih službi o izmjenama i dopunama Kolektivnih ugovora, konkretnih odgovora još uvijek nema. Od osam pozvanih sindikata sastanku se odazvalo njih četiri, koji poručuju: spremni smo na preinake kolektivnih ugovora, ali one moraju biti jednake za sve. Nema dogovora ‘ispod stola’.
Stav Vlade je jasan: uštedjeti na regresima, božićnicama, jubilarnoj nagradi, daru za djecu i naknadi za prijevoz kako bi sačuvali radna mjesta. Naime, za 180 tisuća zaposlenih samo za isplatu regresa potrebno je 200 milijuna kuna. “Novca u proračunu nema, a govoriti o konceptu stečenih prava u ovoj je situaciji teško. Bliži nam je koncept realnih mogućnosti”, poručio je glavni vladin pregovarač, potpredsjednik Neven Mimica.
Nekoliko minuta prije 15 sati, prvi se na pregovorima pojavio predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata, Ivica Babić. Na što su spremni, a na što ne, Babić nije želio špekulirati jer još uvijek, kaže, nisu vidjeli ponudu Vlade.
“Vrijedi ona naša, ploviti se mora. Vidjet ćemo. Ozbiljna argumentacija će rezultirati razumnim pristupom problemu, a o rješenju bih ipak nakon sastanka”, rekao je Babić.
I Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi poručuje: „Pričekajmo da vidimo Vladin paket zahtjeva. Na što smo spremni, a na što ne, u ovom je trenutku teško raspravljati“ kaže. Ipak, kad su regresi u pitanju, Avberšek podsjeća.
“Nije li malo čudno, da već ulazimo u drugi kvartal godine, da nam je na tapeti regres, ne poštujući da prime Sveto pismo, kako ja zovem Kolektivni ugovor. Regres se zove regres. Ne kažem da nas je ova Vlada trebala pozvati u drugom mjesecu ako nije mogla, ali mi smo o regresu trebali razgovarati prije dva mjeseca”, istaknula je Avberšek.
A Vlada je već ranije najavila oštre mjere kojima u ovoj godini želi uštedjeti 800 milijuna kuna. Rezanje regresa, božićnica, putnih troškova, ali i ostalih dodataka na plaće, pretpostavlja se, bit će samo neki od Vladinog paketa prijedloga. Ministar financija Slavko Linić uoči početka sastanka samo je kratko komentirao.
“To što mi očekujem je jedno, a očito je da su najave sindikata drugo, ali Vlada ima svoj program i ići će po svom programu”, kaže Linić.
Uz glavnog Vladinog pregovarača potpredsjednika Nevena Mimicu na pregovorima su i ostali predstavnici pregovaračkog tima, među kojima ministri Bauk, Mrsić, Jovanović, Linić, Opačić, Ostojić…
Jedini koji danas nisu stigli, baš kao što su i najavili su sindikati znanosti, obrazovanja i školstva. To ne znači da su sindikati razjedinjeni u svojim stavovima, kaže Jadranka Ivezić iz Sindikata zaposlenih u socijalnoj skrbi.
“Mislim da mi ustvari imamo iste ciljeve, dakle zaštiti materijalna prava radnike, a da su vjerojatno ti modeli pristupa rješavanju tog problemu možda različiti”, rekla je Ivezić.
Danas je tek prvi krug pregovora, koji će se nastaviti u tjednima pred nama, a nakon javnih, na redu su i državne službe. Ministar rada i mrovinskog sustava Mirando Mrsić uvjerava da se tako nastoje sačuvati radna mjesta i razinu plaća.
“Pa pregovori uvijek mogu ne uspjeti. Ja se nadam da ćemo sa sindikalne strane imati odgvorne pregovarače koji će uvažiti situaciju u kojoj jesmo i zajedno sa Vladom iznaći mogućnosti koje su pred nama. Ono što moram kazati je da ne govorimo nikad o ukidanju prava nego o zamrzavanju prava za ovu godinu s obzirom da je situacija financijski izuzetno teška”, istaknuo je Mrsić. (Mediaservis)