Razlozi zbog kojih Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske nije potpisao novi Kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja
Pregovori za sklapanje KU za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja traju od početka 2011. godine.
Trebali su biti nastavljeni u rujnu nakon ljetne stanke.
Ostalo je otvoreno 18 članaka uključujući dežurstvo i pripravnost i dodatke na uvjete rada.
Vlada je jednostrano odlučila da pojedinačne konzultacije sa svakim od pojedinim sindikata u pregovaračkom odboru pretvori u pregovore.
SSZSSH je odbio takav oblik „ pregovaranja „.
Pregovori nisu dovršeni!!
Međutim, tri sindikata iz pregovaračkog odbora (Hrvatski liječnički sindikat, Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara-medicinskih tehničara i Sindikat zdravstva, socijalne zaštite i mirovinsko-invalidskog osiguranja Hrvatske) pristali su da u odvojenim konzultacijama „ispregovaraju“ KU na način da je Odluka ministra o visini isplate na osnovi rada u dežurstvu i rada po pozivu te naknade za pripravnost (donošenju koje se protivio SSZSSH) jednostavno prepisana i postala sastavni dio KU, te da su dodaci na uvjete rada parcijalno riješeni na štetu velike većine radnika u zdravstvu iako je prethodno već postignuta suglasnost oko zajedničkog prijedloga sindikata.
SSZSSH je uputio Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu zahtjev za mirno rješenje spora i ujedno tužbom Općinskom građanskom sudu u Zagrebu zatražio zabranu potpisivanja KU. Interesantno je, da iako je rok za očitovanje bio tri dana, nismo dobili odgovor – što i nije razlog za čuđenje u ovoj našoj „pravnoj“ državi.
SSZSSH je najveći sindikat sa 20.000 članova.
SSZSSH je sindikat djelatnosti i štiti interese svih profila radnika u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju, zalaže se za pravična rješenja i ne tolerira diskriminaciju.
Tri, sada sa sigurnošću možemo reći, žuta sindikata – zbog parcijalnih interesa zanemarili su sve do sada dogovoreno, dopustili Vladi da na nelegalan način, suprotno zakonu i konvencijama dovrši „pregovore“ i konačno i potpisali KU.
Sukladno zakonskim propisima ovaj Kolektivni ugovor će se primjenjivati na sve zaposlenike u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja.
Mi nismo svojim potpisom željeli sudjelovati u toj nezakonitoj i nepravednoj podjeli.
SSZSSH nije želio i nije mogao potpisati KU temeljem kojega će kolač od preko 500 milijuna kuna ( koliko će biti potrebno od 2013. godine osigurati dodatnih sredstava za primjenu novog načina plaćanja dežurstva i pripravnosti i dodataka na uvjete rada. i to za samo dio liječnika i medicinskih sestara. Dežurstvo i pripravnost će se plaćati kao prekovremeni rad sa svim dodacima ( druga smjena, noć, subota nedjelja, iznimna odgovornost, uvjeti rada) za razliku od plaćanja stvarnog prekovremenog rada koji se u novom KU obračunava bez ijednog dodatka. Dodaci za uvjete rada značajno su povećani samo dijelu liječnika i sestara a ostalima ništa ili mizernih 2%. Tako su primjerice svi specijalisti u bolnici ostali na 16% dodatka.
Svi radnici s najtežim uvjetima rada ( intenzivna skrb i operacije, AIDS, primjena citostatika, aktivna TBC, otvoreni izvori zračenja, radiologija ) – ostali su na istom dodatku od 25%, što je nelogično i totalno u neskladu s osnovnom intencijom ovog materijalnog prava.
Sestra na bolničkom odjelu – povećanje sa 10 na 16 % = + 6%, a sestra u rađaoni , – sa 12 na 14% . Nisu li uvjeti rada u rađaoni teži od mnogih drugih bolničkih odjela? Radi se o diskriminaciji zbog struke (primalje), što je nedopustivo.
Fizioterapeutima u specijalnim bolnicama, gdje su nositelji poslova II i III vrste zvanja, povećan je dodatak sa 8 na 12% i tu zaostaju 4% za medicinskom sestrom. U svim ostalim bolnicama ta je razlika nevjerojatnih 8%, jer su fizioterapeuti ostali na dodatku od 8%.
Ostavljen je dodatak zdravstvenim radnicima u laboratoriju od 8% (tu alineju je trebalo brisati), iako su svi (nakon mišljenja neutralnog stručnjaka) imali dodatak od 12% zbog rada s infektima. Neko novo drugačije mišljenje, moglo vratiti dodatak od 8%.
Većini radnika dodatak za uvjete raste za minimalnih 2% ili ostaje na istom.
I dok je u djelatnosti socijalne skrbi upravo zaključen novi kolektivni ugovor ( SSZSSH je jedan od potpisnika) gdje je najniži dodatak na uvjete rada 10%, u zdravstvu je to samo 7%. Budući se tu radi pretežno o radnicima sa najnižim plaćama, SSZSSH je inzistirao na barem jednakomjernom postotnom povećanju, da bi na kraju ispalo 2% u odnosu na 6%. Koliko je to povećanje govori aproksimativni izračun – godišnje će to povećanje za 20.000 radnika iznositi „ čak „ 20 miliona kuna ili minornih 20 miliona kuna u odnosu na već spomenutih 500 miliona kuna .
Na mala vrata, bez sekunde pregovora, uvršten je novi članak 70. kojim se liječnicima s položenim ispitom iz uže specijalizacije osnovna plaća uvećava za 15%. To uopće nije smjela biti materija Kolektivnog ugovora nego Uredbe o koeficijentima složenosti. Ova odredba diskriminira mnoge radnike ostalih struka (medicinske sestre, inženjere medicinske radiologije, fizioterpeute, laboratorijske tehničare …) koji su također završili užu specijalizaciju a nisu dobili niti 1 promil povećanja..
I dok se u Kolektivni ugovor ubacuju odredbe koje uopće nisu bile predmet pregovora, izbačene su odredbe o kojima se mjesecima pregovaralo, a dio kojih je bio i usuglašen.
I dalje nema obveze zasnivanja radnog odnosa na određeno vrijeme sa pripravnika III vrste zvanja – što je teška diskriminacija u odnosu na I i II vrstu zvanja.
Nije uvrštena pomoć za rođenje djeteta ( u KU za socijalnu skrb to je pravo određeno )
U svim kolektivnim ugovorima javnih službi utvrđeno je pravo na uvećanje plaće od 4, 8 ili 10% za ukupno ostvareni radni staž . Jedino je za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja ostala odredba da je to povećanje osnovne plaće isključivo za staž ostvaren u zdravstvenim ustanovama i HZZO. Ovime su oštećeni svi radnici koji zbog dijela ostvarenog staža izvan djelatnosti zdravstva ne ispunjavaju uvjet za povećanje plaće za 4, 8 ili 10%.
I na kraju, popularan izraz „sačekuša“ fantastično se uklapa u ovu priču. Manji dio sredstava treba osigurati – od donošenja državnog proračuna za 2012.g., a sva ostala nova materijalna prava počinju se primjenjivati od 1. siječnja 2013. godine kada će neka nova Vlada trebati osigurati svježih 500 miliona kuna godišnje.. A možda ih osigura MMF ? A možda ih uskrati novi Zakon o plaćama u državnim i javnim službama. Bitno je da je za dnevnopolitičke potrebe upravo sada potpisan Kolektivni ugovor , pa makar i na nezakoniti način.
SSZSSH će i dalje uporno inzistirati, i sudskim putem tražiti da ovakav kolektivni ugovor bude poništen , a da se novim, na zakonu utemeljenim, legitimnim pregovorima sklopi novi kolektivni ugovor sa pravednijim rješenjima.
S poštovanjem, uz srdačan pozdrav
Predsjednica sindikata:
Spomenka Avberšek
Kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja