»Tužbom Općinskom sudu htjeli smo zaustaviti potpisivanje dok DORH u postupku mirenja ne odluči tko je u pravu, no ministar je očito odlučio presjeći preko koljena«, izjavila je Avberšek. No, većim problemom smatra mogućnost da je i Vlada odobrila protuzakonito potpisivanje s obzirom da je ona ta koja prethodno odobrava svaki Kolektivni ugovor
(VJESNIK) ZAGREB – S obzirom da je danas poslijepodne u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi najavljeno potpisivanje Kolektivnog ugovora (KU) za zdravstvo, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva Spomenka Avberšek upozorava da će on biti potpisan protuzakonito, budući da je u tijeku sudski proces na zagrebačkom Općinskom sudu kojim sindikat traži zabranu potpisivanja KU jer je parafiran bez da su prethodno o njemu završili pregovori.
Avberšek ističe da je sindikat u skladu sa zakonom pokrenuo kod Državnog odvjetništva (DORH) i postupak mirenja čime je pokrenut spor oko kolektivnog ugovora koji je tom sindikatu, ali i ostalima u pregovaračkom odboru, ponuđen na potpisivanje iako je ostalo još 18 otvorenih pitanja za pregovaranje.
»Tužbom Općinskom sudu htjeli smo zaustaviti potpisivanje KU dok DORH u postupku mirenja ne odluči tko je u pravu, no ministar je očito odlučio presjeći preko koljena«, izjavila je Avberšek za Hinu. No, većim problemom smatra mogućnost da je i Vlada odobrila protuzakonito potpisivanje s obzirom da je ona ta koja prethodno odobrava svaki KU, a upoznata je sa pokrenutim pravnim procesima oko ovog KU.
Avberšek ističe i da se o novom KU trebalo odrediti i Ministarstvo financija koje u idućoj godini za njegovu provedbu treba iz Državnog proračuna osigurati dodatnih 500 milijuna kuna za plaćanje dodataka, pripravnosti i dežurstva, koje će od 71.000 zaposlenih u zdravstvu primati svega njih 20.000, odnosno 5000 od ukupno 12.000 liječnika.
Također ističe kako kako njezin sindikat okuplja 20.000 članova, što je više članova od sva ostala tri sindikata koje naziva »žutim sindikatima« jer su spremni potpisati nešto to nije do kraja ispregovarano. [Hina]
Potpisivanje kolektivnog ugovora bez većinskog sindikata u sustavu presedan je u kolektivnom pregovaranju, kao i činjenica da se potpisivanje najavljuje iako je u tijeku postupak mirenja sindikata i poslodavaca
(NOVI LIST) U Ministarstvu zdravstva za danas je zakazano potpisivanje kolektivnog ugovora za područje zdravstva, unatoč činjenici da se većinski Samostalni sindikat zaposlenih u zdravstvu protivi njegovom potpisivanju.
Po tvrdnjama čelnice Samostalnog sindikata, Spomenke Avberšek , u pregovorima je ostalo otvoreno 18 točaka, a pregovarači iz resornog ministarstva naprasno su prekinuli pregovore, stavili je pred svršen čin i ponudili ugovor na potpis po principu “uzmi ili ostavi”.
Potpisivanje kolektivnog ugovora bez većinskog sindikata u sustavu presedan je u kolektivnom pregovaranju, kao i činjenica da se potpisivanje najavljuje iako je u tijeku postupak mirenja sindikata i poslodavaca.
– Do jučer sam vjerovala da u ovoj zemlji postoji vladavina prava i da premijerka neće dopustiti potpisivanje nelegalnog kolektivnog ugovora, jer je jedan sindikat u sporu i upravo je u postupku mirenja. No očito je ministar Milinović snažniji u svom pokazivanju moći od državnih institucija, što pokazuje da je ova država sve samo ne vladavina prava – ocjenjuje Avberšek, koja je već najavila tužbu protiv Vlade ukoliko ovakav kolektivni ugovor prođe.
Tekst ugovora resorno je ministarstvo ispregovaralo s ostalim sindikatima u zdravstvu putem pojedinačnih konzultacija, a donijet će povlastice samo manjem dijelu zaposlenih.
Prema računici Samostalnog sindikata zdravstva, od ukupno 71.000 zaposlenih u sustavu veća materijalna prava imat će svega 5.000 od ukupno 12.000 liječnika.
Od 28.000 medicinskih sestara, na povišicu može računati manje od 50 posto, a ostale zdravstvene struke, laboranti, radiolozi, fizijatri i drugi, ostaju na istoj razini.
(HRT) U Ministarstvu zdravstva za danas je najavljeno potpisivanje kolektivnog ugovora za područje zdravstva unatoč tomu što se većinski Samostalni sindikat zaposlenih u zdravstvu protivi njegovu potpisivanju.
Prema tvrdnjama čelnice Samostalnog sindikata Spomenke Avberšek – u pregovorima je ostalo otvoreno 18 točaka, a pregovarači iz Ministarstva prekinuli su pregovore i ponudili ugovor po principu uzmi ili ostavi.
Potpisivanje kolektivnog ugovora bez većinskog sindikata presedan je, rekla je Avberšek koja je najavila tužbu protiv Vlade.
Prema računici Samostalnog sindikata zdravstva, od ukupno 71.000 zaposlenih u sustavu veća materijalna prava imat će svega 5000 od ukupno 12.000 liječnika.
Od 28.000 medicinskih sestara, na povišicu može računati manje od 50 posto, a ostale zdravstvene struke, laboranti, radiolozi, fizijatri i drugi, ostaju na istoj razini.