DVA BLOKA PREGOVARAČKI I BORBENI
Na sindikalnoj sceni naziru se dva bloka – pregovarački, koji ustraje na sporazumu s Vladom, i borbeni, koji zagovara radikalnije akcije
LJUBINKA MARKOVIĆ
Sindikalno zajedništvo, rođeno lani nakon niza godina svađa i nesuglasica, ovih je dana puklo na dva šava. Hrvatska udruga sindikata napustila je koordinaciju pet sindikalnih središnjica, mjesto dogovora zajedničkog nastupa prema Vladi i poslodavcima. Istodobno, osam sindikata najavilo je da će istupiti iz Matice sindikata javnih i državnih službi, nezadovoljni radom te treće po veličini središnjice.
(Vjesnik.hr) HUS je već dugo nezadovoljan radom koordinacija, jer se, kako kaže čelnik Ozren Matijašević, od mjesta solidarnosti i usklađivanja akcija i interesa hrvatskog sindikalnog pokreta pretvorila u birokratiziranu pseudoorganizaciju.
Tvrdi da se ne uvažavaju HUS-ovi stavovi i nameću teme koje nemaju veze s realnim sektorom. Kap koja je prelila čašu je odustajanje središnjica od tradicionalne prosvjedne povorke u Zagrebu za 1. svibnja, u čemu HUS nije sudjelovao.
Odlazak HUS-a iz koordinacije, gdje se bruse stavovi prije pregovora s Vladom i prije sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća, čelnik najveće središnjice NHS-a Krešimir Sever komentira riječima kako je Matijaševića oduvijek »više zanimala samopromocija nego sindikalno zajedništvo«, pa otkad on više nije glavni koordinator i ne dolazi na sjednice koordinacije.
NHS, koji će i dalje ustrajati na zajedništvu, bez obzira na neke odluke koje mu nisu u interesu, pozvao je javno druge središnjice i sindikate na jedinstvo u obrani interesa i prava radništva, pogotovo sada kada MMF preporučuje smanjivanje plaća i prava radnika. U pismu koje je poslao sindikatima, Sever upozorava da je sada, kada se suočavaju s jakom frontom Vlade i sindikata, najpotrebnije zajedništvo sindikata. »Sindikalisti nemaju pravo na razjedinjenost i međusobno sučeljavanje u javnosti, jer to ide na ruku gospodarima kapitala i njihovim političkim opslužiteljima«, odlučan je Sever.
I dok Sever priziva raspuklo jedinstvo, u Matici sindikata kuha. Povod za traženje ostavke čelnika Vilima Ribića bio je izostanak prosvjeda za 1. svibnja i, kako kažu pobunjeni sindikati, autokratsko Ribićevo ponašanje i prevelika bliskosti s vladajućom političkom strankom. No, osam sindikata, koji izlaze iz Matice ako se Ribić ne makne, nezadovoljni su otkad su u studenom čelnici pet središnjica potpisali sporazum s Vladom. Smatraju da su čelnici središnjica izigrali radništvo i građane koji su lani potpisivali zahtjev za referendum protiv izmjena Zakona o radu, jer su odustali od referenduma i generalnog štrajka.
Potpisom sporazuma lideri središnjica kupili su Vladi socijalni mir do izbora, tvrdi Stjepan Kolarić, zamjenik predsjednika Matice u ostavci i čelnik Sindikata grafičara. Spomenka Abveršek, potpredsjednica Matice i predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, nedavno suspendirana zbog izjava u medijima, ističe kako je suludo da čelnici središnjica surađuju s Vladom koju, prema anketama, podržava samo 15 posto građana. A što se tiče suspenzije, Ribiću je poručila da joj može »staviti soli na rep«.
Pravim čudom lani stvorena jaka fronta sindikata, koju je potpisom peticije podržalo više od 700.000 građana, s vremenom je prokockala veliki kapital podrške građana i ugled sindikata. Sada se to zajedništvo raspada uz tektonski raskol u Matici, a na sindikalnoj sceni naziru se dva sindikalna bloka – pregovarački i borbeni.
U prvom su četiri središnjice, koje predstavljaju 300.000 članova i dalje ustraju na pregovorima s Vladom i poslodavcima, a u drugom je šareno društvo HUS-a, pobunjenika iz Matice i nekoliko autonomnih sindikata, koji zagovaraju radikalnije akcije, a zajedno okupljaju više od 100.000 članova.
No, podjela nije baš tako crno-bijela. I četiri središnjice, koje se još drže skupa, spremne su na prosvjed ako Vlada ne ispuni obećanja iz sporazuma. U drugom bloku većina nije za pregovore s Vladom, s iznimkom HUS-a, koji i dalje ostaje u pregovorima. Izlaskom iz sindikalne koordinacije HUS se zapravo javno pokajao »što nije bio s građanima«. Osam sindikata koji izlaze iz Matice neće se pridružiti ni jednoj središnjici, pa tako ni HUS-u. Hoće li osnovati novu središnjicu ili će ostati u neformalnoj koaliciji, vjerojatno još ni sami ne znaju. Što se Vlade tiče, dok se sindikati bave sami sobom, može biti mirna do jeseni, a vjerojatno i do izbora.