“Fiskalne okolnosti” krive za propast pregovora

Photo by Scott Graham on Unsplash

(HRT) Predstavnici Vlade i sindikata javnih službi nisu uspjeli postići dogovor o temeljnom kolektivnom ugovoru za javne službenike i namještenike, koji istječe 31. srpnja. Iako su sindikalisti bili uvjereni kako će se danas postići dogovor, to se nije dogodilo.

Glavnina pregovora odnosila se na produljenje koletivnog ugovora na još četiri godine, a zauzvrat sindikati bi se odrekli ovogodišnjih božićnica. No Vlada na tu opciju nije pristala, već je ponudila trogodišnji kolektivni ugovor. Iako su sindikati ipak pristali na tri godine, nije postignut dogovor. Točka razdora bio je članak 23 kolektivnog ugovora, odnosno – kada se i na koji način kolektivni ugovor može raskinuti?

Mi smo samo inzistirali na tome da se tu uz gospodarske dodaju i fiskalne okolnosti. Oni na to nisu htjeli pristati, gledajte, mi smo odgovorni, moramo računati na to što će biti dogodine i dati mogućnost da ako se nešto u fiskalnom smislu radikalno promjeni da možemo početi pregovarati s njima oko raskidanja kolektivnog ugovora, rekao je ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta.

Ministar financija Ivan Šuker rekao je kako se dodavanjem riječi “fiskalnih” u spornu odredbu ništa ne prejudicira te da svi parametri mogu biti uvjet za početak pregovora.

Kolektivni ugovor prestaje vrijediti 31. srpnja, no sindikalista Ivica Babić ističe da će on imati produljenu primjenu pravnih pravila. Mi smo na dispoziciji, a odluka je na Vladi kada će nas pozvati i hoćemo li nastaviti pregovore, rekao je.

Još u stanci nakon prvog kruga pregovora predstavnik sindikata Vilim Ribić rekao je da je uvjeren kako će se danas postići dogovor. Uvjeren sam da će se to dogoditi. Mislim da je stvar blizu, jedino ako netko ne bude iracionalan, a toga često ima u pregovorima pa neću ništa jamčiti, rekao je. Dodao je i da su pregovori teški. Sindikati imaju razumijevanja za tešku gospodarsku situaciju, ali traže i neke kompenzacije, rekao je Ribić i dodao da je osobno optimističan.

Na upit jesu li se u pregovorima spremni čega odreći, Ribić je kazao kako je stanje u državi i gospodarstvu teško, a hoće li će se čega odreći, vidjet će, jer je pitanje što se može dobiti zauzvrat.

Novim četverogodišnjim ugovorom osiguravamo našim ljudima ogroman korpus od 40-ak prava, od regresa i jubilarnih nagrada do sistematskog pregleda, rekao je Ribić nadajući se da će biti dogovora. Naveo je i da sindikati traže nekoliko proceduralnih prava, vezanih uz pravnu sigurnost, istek i otkazivanje ugovora. Rado bismo precizirali i definirali način otkazivanja i isteka ugovora, kada se on može otkazati i koje su to bitno promijenjene gospodarske okolnosti, dodao je.

Ribić je potvrdio da je Vlada pripremila dodatak na Sporazum o osnovicama za plaće u javnim službama, koji će sindikati razmotriti. O tom će se dodatku, kaže, razgovarati oko 20. kolovoza. S većinom sindikata državnih službi Vlada je sredinom lipnja potpisala sporazum kojim se ti sindikati odriču božićnice za ovu godinu, a osigurava im se isplata regresa i dara za djecu, prenosi Hina.