(SLOBODNA DALMACIJA) Predsjednica Sindikata zdravstva Spomenka Avberšek prijavit će ravnatelja zadarske bolnice, dr. Darija Nakića, ministru zdravstva Darku Milinoviću, i to zbog dodatka na plaću koji iznosi 34 posto.
Iako je sam Nakić nedavno izjavio da se inspekcije ne boji jer su kroz zadarsku bolnicu u zadnje vrijeme prošle već tri kontrole koje nisu našle ništa sporno, u Sindikatu zdravstva tvrde kako raspolažu nalazom koji upućuje na suprotno. U nadzoru rada i plaća djelatnika zadarske bolnice, koji je Inspekcija Ministarstva zdravstva obavila još u lipnju 2008. godine, stoji kako “ravnatelj i pomoćnik ravnatelja za kontrolu kvalitete nemaju pravo na dodatak od 20 posto ili 16 posto, nego samo 5 posto, budući da se dodatak odnosi na radna mjesta, a ne na položaje u zdravstvenoj ustanovi na koje su imenovani”, što se i potkrjepljuje dopisom iz Ministarstva.
– Taj nalaz inspekcije poznat je i samome Nakiću, iako on izjavljuje da u njegovoj plaći nema ništa sporno i na taj način obmanjuje javnost. Zašto temeljem tog nalaza nije podignuta nikakva prijava i zašto stoji u nečijoj ladici već godinu i pol dana, odgovor ne znam. Ali znam da ću, ako se nešto ne poduzme, sama prijaviti Nakića ministru Milinoviću jer je ovo nedopustivo. Dok se nama zaposlenima u zdravstvu smanjuju plaće, ravnatelji ne poštuju zakone. I nije riječ samo o zadarskoj bolnici, i drugi ravnatelji isto se ponašaju – kaže Spomenka Avberšek.
Nakić kaže da njegova plaća nije nikakav izuzetak i kako u zadarskoj bolnici rade liječnici čiji dodatak je veći od njegova jer prelazi 45 posto. Uz koeficijent za mjesto ravnatelja od 2,9, Nakić kao dodatak za liječničku odgovornost ima 10 posto, 16 posto prima za uvjete rada jer je internist nefrolog, a još 8 posto dobiva za titulu magistra.
ANA VUČETIĆ ŠKRBIĆ/EPEHA