Vratit ćemo zaposlenima novac u ožujku, kako je rečeno u odluci Vlade RH. Novac je osiguran, tvrdi T. Majić, ravnatelj Zavoda.
(VEČERNJI LIST) Prepolovljene božićnice u javnim službama korak su bliže sudskim tužbama. Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” ovih je dana zaposlenima bez njihova pristanka ustegnuo od plaće po 625 kuna. Polovica je to svote božićnice zajamčene im kolektivnim ugovorom koju su primili u prosincu.
– Je li na pomolu bezakonje?! – ogorčeno se pita Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, za sutra najavljujući konferenciju za novinare na kojoj će izvijestiti o koracima koje će sindikat i zaposleni poduzeti.
– Isplatili smo 1250 kuna u prosincu, a potom je Vlada donijela odluku da u javnim ustanovama božićnica iznosi 625 kuna. Morao sam tako postupiti i uskladiti isplatu s odlukom Vlade. Prema odluci, u ožujku ćemo to uskladiti pa ćemo tada isplatiti drugu polovicu. Novac je za tu isplatu osiguran – ističe dr. Tihomir Majić, ravnatelj ZZJZ-a. Podsjetili smo ga da je taj postupak protivan kolektivnom ugovoru i da je on kao ravnatelj na meti mogućih tužbi svojih zaposlenika.
Naime, u jeku afere s božićnicama pravni su se stručnjaci očitovali da nema zakonskog načina za jednostrano ustezanje od plaća. Također, takvih je slučajeva bilo podosta nakon neisplate božićnica 2000. i 2001. godine, a sav su ceh platile ustanove koje su zaposlene zakinule i za božićnice i druga materijalna davanja iz KU.
– Uskladili smo sve s Vladinom odlukom, javna smo ustanova i nisam se mogao oglušiti. Novac je osiguran – ponovio je Majić. Autor: rok 13.01.2010 20:04
Čak 280 djelatnika zagrebačkog Zavoda za javno zdravstvo nemalo se iznenadilo kada su na račune dobili plaću za prosinac umanjenu za 625 kuna.
(SLOBODNA DALMACIJA) Naime, odlukom ravnatelja Tihomira Majića, plaće su im umanjene za polovicu božićnice koja im je isplaćena u prosincu prošle godine. Iako su im božićnice isplaćene sukladno odredbama Kolektivnog ugovora, dr. Majić smatra kako nije pogriješio jer se držao odluke Vlade koja je odredila da će božićnica iznositi 625 kuna.
– Vlada je zatražila da se isplate božićnica usklade i ja sam to proveo na ovaj način. Ako Vlada donese drukčiju odluku, odnosno da se drugi dio božićnice isplati, i to ću ispoštovati jer za to imamo osiguran novac. Nadam se da će se to i dogoditi do ožujka – kazao je dr. Majić.
Na pitanje je li se o ovoj odluci konzultirao s pravnicima, dr. Majić kaže da se držao odluke Vlade, pa ako je Vlada pogriješila, onda je pogriješio i on. Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, kaže kako nitko nema prava radnicima posegnuti u džep, a kamoli to učiniti bez da su ih o tome obavijestili i za to dobili pisani pristanak.
– Tražit ću od Državnog inspektorata da istraži ovaj slučaj, ali i da ravnatelj Majić odstupi – kazala je Avberšek koja je za danas sazvala i konferenciju za novinare.
A. Šantek