Višak radnika proglašen bez suglasnosti sindikata

PODRUŽNICA SAMOSTALNOG SINDIKATA ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI REAGIRALA NA ODLUKU UPRAVNOG VIJEĆA DOMA ZDRAVLJA

Prava slika o viškovima znat će se tek kad bude uspostavljena nova organizacija Doma zdravlja, procjenjuju sindikalisti

(NOVI LIST) RIJEKA – Podružnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi koja djeluje u sklopu Doma zdravlja Primorsko-goranske županije odbila je dati suglasnost na program zbrinjavanja viška radnika u ovoj ustanovi, iako je prilikom predstavljanja liste djelatnika iz Upravnog vijeća ove ustanove poručeno da za to postoji suglasnost sindikata.

Kako kaže povjerenik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi u Domu zdravlja Iso Latović, nakon što su koncem srpnja od Upravnog vijeća na uvid dobili listu viškova od 16 imena, mahom nemedicinskih djelatnika, za čije se otpremnine planira izdvojiti 840 tisuća kuna, o njemu su se negativno očitovali u zatraženom roku.

– Od Upravnog vijeća Doma zdravlja u tom smo očitovanju zatražili da se okonča predmet sporazumnog prestanka radnih odnosa i izdvajanja hitne medicinske pomoći sve dok se ne izvrši najavljena decentralizacija. Ne znam tko je predsjednici Upravnog vijeća Doma zdravlja dao suglasnost na popis od 16 djelatnika koji su proglašeni viškom, a od kojih je osamdeset posto upravo naših članova, kaže Latović.

Zanimljivo je da se u javnosti baratalo s podatkom od 15 radnika viška, a ne 16. Također, u odnosu na prvu listu viškova na kojoj se nalazilo trideset imena i među kojima je polovina bila medicinskog osoblja i za čije se otpremnine planiralo čak četiri milijuna kuna, pojavila su se i dva nova imena. Kad je riječ o zanimanjima koje obavljaju, radi se o osam referentica, tri administrativne tajnice, tri spremačice i dva psihologa, a rade u ispostavama u Rijeci, Krku, Malom Lošinju, Opatiji, Čabru i Vrbovskom.

Upitan je i kriterij prema kojem su neki radnici proglašavani viškom budući da je pri otkazivanju ugovora vodeći kriterij broj bodova koji se stječe na temelju godina starosti, staža i broja uzdržavanih članova, a ne stručna sprema koja se pri sastavljanju ove liste pojavila kao glavni kriterij u nekoliko slučajeva.

Prema Latovićevima riječima, većina s popisa viška djelatnika ima plaću između tri i četiri tisuće kuna i prevladavaju oni koje dijeli tek koja godina do mirovine. Kao takvi, smatra sindikalni povjerenik, ovoj ustanovi ne predstavljaju značajni balast. Štoviše, on drži da će ovakva odluka oduzeti dodatno vrijeme i povećati troškove budući da će se Dom zdravlja zbrinjavajući na ovaj način radnike kojima se nude otpremnine od 20 do 70 tisuća kuna susresti sa sudskim sporovima.

– Ako je izbor ravnatelja Doma zdravlja mogao biti odgođen s obrazloženjem da se čeka decentralizacija, isto tako može biti odgođeno i eventulano proglašivanje ovih radnika viškom. Naime, smatramo da će se prava slika o viškovima znati tek kad bude uspostavljena nova organizacija Doma zdravlja u kojem će vjerojatno mnogi od ovih koji su sada višak ponovo zatrebati, drži Latović.
B. ČALUŠIĆ