Zagreb, 14. svibnja 2009.- Kasno noćas predstavnici sindikata javnih službi, pregovarači sa Vladom koju je zastupala potpredsjednica Jadranka Kosor, potpisali su Dodatak Sporazumu o osnovici za plaće u javnim službama, čime sindikati odustaju od najavljenoga štrajka i prosvjeda, odnosno zaustavljaju započeti štrajk u obrazovanju. Sindikati će Sporazum konačno prihvatiti na temelju odluke svojih tijela, a neki će provesti i referendum najkasnije uz roku 30 dana od dana potpisivanja Sporazuma.
O zbivanjima proteklih dana, koja su ispunjavala medijski prostor, razgovaramo sa Spomenkom Avberšek, predsjednicom Sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske i potpredsjednicom SSSH za sektor javnih službi.
Koliko su trajali pregovori u Vladi?
-Kontinuirano 27 sati, a u 48 sati odspavala sam sedam sati. Sindikalna je strana takav iscrpljujući tempo teško podnijela, a Vlada je skoro pala pod stol!
Zašto su pregovori tako dugo trajali?
-Rješavali smo bitne stvari za zaposlene u javnim službama. Ne samo da smo pregovarali o povratku oduzetih šest posto, nego i o cijeni rada, da se do 2010. godine izjednačimo s gospodarstvom.
Jeste li stvarno uvjereni da zaostajete za privredom?
-Sasvim sigurno, jer to nisu naši izračuni, nego FININI. Sama Vlada, čim je to potpisala, potvrdila je da smo u pravu. Ako kažemo da idemo na izravnavanje plaće, a to ćemo učiniti ???????????? do 2011. godine, znači priznaje se zaostatak od 16 posto. Dakle, sindikati, koji su to uporno govorili, bili su u pravu. Ono što je nama bitno, kad se postigne izjednačavanje, više neće biti razgovora i uvjeravanja je li netko zaostaje, nego će se plaća izjednačavati automatizmom. Javne službe stavljaju se u položaj kakav smo tražili. To je da plaće u javnom sektoru prate privredu, ali ne samo u povišenju plaće, nego i u smanjenju. Kad govorim o privredi, mislim na javna poduzeća kojima je poslodavac država koja ovih godina nije mogla zaustaviti njihove plaće. No, to je problem Vlade. Ako ona obuzda ponašanje u javnim poduzećima, kad je o plaćama riječ, onda i mi nemamo razloga tražiti veće plaće.
Zašto je sve sindikalne zahtjeve mogao riješiti samo premijer Ivo Sanader?
-U ovoj državi samo premijer rješava, ali pristajemo i na to. Premijera ne odvajam od članova Vlade. Kada nastaju sporovi i kad se ne može dogovoriti s pregovaračima Vlade, onda netko mora doći i to presjeći.
Kakav je Ivo Sanader bio pregovarač?
-Vrlo korektan, nimalo agresivan, slušao je naše argumente i nakon naših argumenata sve uvažio.
A njegovi suradnici, pregovarači do njegova dolaska?
-Najteži pregovarač bio je savjetnik Ekonomskog vijeća predsjednika Vlade RH i GSV-a prof. Željko Lovrinčević. On je bio na sastancima kad je bio premijer i događalo se kad je premijer odlazio, sve ono što smo se dogovorili, on je to okretao kontra njega. U jednome trenutku stvarno smo se zapitali je li prof. Lovrinčević iznad Vlade RH i premijera. Međutim, brzo smo to riješili, jer je to premijer presjekao.
U koliko je sati potpisan Dodatak Sporazumu o osnovici za plaće u javnim službama?
-U pola jedan u noći.
Neki kažu kako je potpis toga dokumenta sindikatima spasio obraz!?
-Sporazumom je postignuto da su sindikati sve što su argumentirano tražili i dobili, što je rijetkost. Na taj je način pokazano svim sindikatima da jedino kad se ujedinimo, kada smo složni, kada naši zahtjevi nisu željoteka nego realnost, kada nastupamo zajedno i odrađujemo svoj posao bez držanja fige u džepu, možemo i uspjeti. Primjer sindikatima kako treba raditi!
Jeste li iz SSSH, središnjice kojoj pripada Sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, imali odgovarajuću potporu?
-Zahvaljujem SSSH i granskim sindikatima, s obzirom na to da su gospodarstveni, što su nam dali potporu i čestitali na uspjehu. To nije samo uspjeh sindikata javnih službi, jer naš sindikat pripada SSSH, nego je to i uspjeh SSSH.
Neki sindikati, primjerice «Preporod», ali i Sindikat zdravstva, socijalne zaštite i mirovinsko-invalidskog osiguranja Hrvatske, koji je također udružen u SSSH, nezadovoljni su zato što nisu uključeni u Pregovarački odbor javnih službi?
-Da bi bili pregovarači, Gospodarsko-socijalno vijeće mora ih kooptirati. Imaju se pravo buniti, jer svaki sindikat ima želju ući u pregovore, ali o tome ne odlučuju pregovarači, nego GSV. Nekorektno je, zato što je netko ljut jer ne sudjeluje u pregovorima, ili govori da je trebao biti, tu ljutnju prebacivati na legalne pregovarače sindikata javnih službi. Također je nekorektno, premda cijenim čelnika sindikata «Preporod» Željka Stipića, da poziva članstvo u štrajk u kojem i sudjeluje, a istodobno govori u medijima kako razumije što želi Vlada, ali da ne razumije što žele sindikati javnih službi!? Ako ne razumije, kako to da je poveo ljude u štrajk?
Hoće li povratna informacija ići prema povjerenicima i sindikalnim podružnicama?
-Mediji su u mnogome pomogli našim aktivnostima, vrlo su korektni i pratili su nas i do duboko u noć. Naš rad nije završio potpisom, jer smo nakon toga, što mailom što SMS porukama, obavijestili povjerenike o prekidu štrajka, posebice što se tiče zdravstva i socijalne skrbi, čiji je štrajk trebao jutros početi. To je vrlo važna djelatnost čiji korisnici usluga nisu osjetili štrajk.
Željko Slunjski