DJECA U BOLNICI BEZ NADZORA!

SINDIKATI UPOZORAVAJU RAVNATELJA ČAKOVEČKE BOLNICE NA DRASTIČNA KRŠENJA RADNIČKIH PRAVA

Naš ravnatelj hvali ministra zdravstva i reformu, a zadovoljan je i (HZZO-ovim) limitima. Onda će vjerojatno imati i para kojima će platiti zaostake medicinskom osoblju onkologije koje zakida odugovlačenjem primjene kolektivnog ugovora…

U petak je u čakovečkom Domu sindikata održana konferencija za novinare na kojoj su predstavnici Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi iznijeli argumente kojima potkrepljuju stav da se u Županijskoj bolnici Čakovec drastično krše radnička prava. Raskošnu kreaciju prekršenih prava potpisuje osobno ravnatelj Bolnice, anesteziolog Dragutin Kopasić.

(MEĐIMURJE) Samostalnom sindikatu zdravstva dostavljena je peticija koju je potpisalo 20-ak sestara Djelatnosti pedijatrije koje upozoravaju na neodrživo lošu organizaciju službe. Prije obraćanja Sindikatu, zdravstveni su djelatnici pokušali problem riješiti unutar ustanove, al’ zalud…

– U službi pedijatrije u čakovečkoj Bolnici medicinske sestre rade na tri radna mjesta, što je izvan pameti. Istovremeno, na Dječjem odjelu leži prosječno 40 pacijenata (a HZZO- plaća 25 kreveta). S odjela sestre odlaze u dnevnu bolnicu ili hitnu ambulantu, a za to vrijeme mali pacijenti ostaju bez nadzora. Dobro je dok se nešto ne dogodi, ali ako se dogodi, nisu krive sestre, već odgovara ravnatelj koji je loše organizirao službu. Ravnateljevo “vađenje” da ne može dobiti još medicinskih sestara ne zanima građane. Osim toga, upravo su sestre i potaknule rješavanje ovog pitanja, s ciljem zaštite pacijenata – odrešito je rekla Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske.

Je li se ravnatelj Kopasić zabrinuo zbog činjenice da se usudio preuzeti takvu odgovornost, javnost će uskoro znati:
– Imamo informacije da je ravnatelj Kopasić odreagirao na naša upozorenja te da s 1. ožujkom kreće nova organizacija u Djelatnosti pedijatrije, prema kojoj pacijenti više ne bi smjeli ostajati bez nadzora. Također želim naglasiti da ćemo pružiti podršku i zaštitu sestrama od kojih nam je došla ova predstavka, u slučaju da dožive bilo kakav oblik pritiska u svojoj ustanovi zbog obraćanja sindikatu – dodao je regionalni povjerenik Saveza samostalnih sindikata Franjo Veble.

TATA-MATA (I) ZA ZLOSTAVLJANJE

Naš je bolnički ravnatelj tata-mata i za teme i dileme vezane uz zlostavljanje (na poslu), saznali smo od predstavnika Sindikata. Nekoliko godina su ga iz Sindikata iz Zagreba podsjećali da je “zaboravio” na obvezu imenovanja osobe koja će biti zadužena za pitanja mobinga (zlostavljanja na poslu) unutar ustanove, osobe kojoj će se, eventualne, žrtve moći obratiti. Nakon inzistiranja Spomenke Avberšek, Dragutin Kopasić je izjavio – “ja sam osoba za ta pitanja”.

– Osoba koja će se baviti ovim pitanjem u Županijskoj bolnici u Čakovcu imenovana je tek nedavno, u listopadu prošle godine. Do tada (dok je za tu domenu ravnatelj zaduživao sam sebe), nije bilo niti jedne pritužbe za zlostavljanje – pojašnjava S. Avberšek.

METASTAZE NA ONKOLOGIJI

U službi onkologije kršenje radničkih prava je – metastaziralo. Ravnatelj Kopasić zavlači primjenu kolektivnog ugovora (vezanu uz potpisanu radnu satnicu i godišnje odmore) već gotovo pola godine:
– Prvo je ravnatelju bio “sumnjiv” kolektivni ugovor (što sam prvi put doživjela otkada se bavim ovim poslom), a potom je dovodio u pitanje tumačenje nadležne komisije. Čini mi se da je vašem ravnatelju sve jasno, samo što pokušava kupiti vrijeme kako bi uštedio na svojim zaposlenicima. E, to neće ići! Nadam se da ravnatelj Kopasić shvaća da ga odugovlačenje primjene može samo više koštati jer treba isplatiti i zaostatke djelatnicima službe onkologije. Budemo li morali tužiti, troškovi će mu se još povećati – rekla je Spomenka Avberšek te dodala:
– S obzirom da ravnatelj vaše bolnice hvali ministra zdravstva i izjavljuje kako je zadovoljan novim limitom HZZO-a, vjerujem da će imati odakle isplatiti zaostatke djelatnicima.

Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva Hrvatske osvrnula se i na nadzor Državnog inspektorata u čakovečkoj Bolnici:
– Prema izvješću u toj je bolnici sve idealno. Međutim, nezadovoljni smo tim inspekcijskim nadzorima jer nikada ne rade ciljano i ne fokusiraju se na problematiku na koju upozoravamo – dodala je, između ostalog, S. Avberšek.
Željka Drljić