SINDIKAT ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI HRVATSKE ZA STANJE U DOMU ZDRAVLJA RIJEKA SMATRA ODGOVORNIM UPRAVNO VIJEĆE
U trenutačnoj situaciji kad se ustanova nalazi u rastućim gubicima, koji premašuju 22 milijuna kuna i za čiju sanaciju još ne postoji jasno rješenje, Upravno vijeće mora snositi dio odgovornosti, kaže Spomenka Avberšek
(NOVI LIST) RIJEKA – U priču oko Doma zdravlja Primorsko-goranske županije koji grca u dugovima i muči muku s viškom zaposlenih uključili su se i sindikati – Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, pozvala je cjelokupno Upravno vijeće Doma zdravlja koje je u petak prihvatilo ostavku dosadašnje ravnateljice mr. Milene Kabalin da podnese ostavku. Naime, kako kaže, Upravno vijeće je ono koje u prvom redu upravlja Domom zdravlja kao ustanovom, a ne ravnatelj, pa u trenutačnoj situaciji gdje se ova ustanova nalazi u rastućim gubicima, koji premašuju 22 milijuna kuna i za čiju sanaciju još ne postoji jasno rješenje, mora snositi dio odgovornosti.
RIJEKA – U priču oko Doma zdravlja Primorsko-goranske županije koji grca u dugovima i muči muku s viškom zaposlenih uključili su se i sindikati – Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, pozvala je cjelokupno Upravno vijeće Doma zdravlja koje je u petak prihvatilo ostavku dosadašnje ravnateljice mr. Milene Kabalin da podnese ostavku. Naime, kako kaže, Upravno vijeće je ono koje u prvom redu upravlja Domom zdravlja kao ustanovom, a ne ravnatelj, pa u trenutačnoj situaciji gdje se ova ustanova nalazi u rastućim gubicima, koji premašuju 22 milijuna kuna i za čiju sanaciju još ne postoji jasno rješenje, mora snositi dio odgovornosti.
– Konkretno, kada odlazi ravnatelj, u ovakvoj situaciji u kojoj se sada našao Dom zdravlja PGŽ-a, i njegovo cjelokupno Upravno vijeće pod hitno bi trebalo podnijeti ostavku. Izborom novog ravnatelja koji bi trebao biti pravnik ili ekonomist, Upravno vijeće Doma zdravlja ne može samog sebe amnestirati od odgovornosti – ističe Avberšek i dodaje da kao predsjednica sindikata koji u županijskom Domu zdravlja ima više od 300 članova već dvije godine upozorava na situaciju koja je ostavkom ravnateljice tek sada došla do eskalacije. Avberšek ističe da je s predsjednicom Upravnog vijeća županijskog Doma zdravlja Nadom Turina-Đurić više puta razgovarala pokušavajući joj argumentirano reći koje probleme treba stavljati na dnevni red sjednica, no Upravno vijeće odbilo je raspravljati o problematici koja stvarno muči županijski Dom zdravlja, a to su, prema njezinom mišljenju, loša kadrovska i financijska politika koja godinama generira gubitke.
– Primjerice, Dom zdravlja Rijeka je jednistven slučaj u Hrvatskoj koji Gradu Rijeci plaća najamninu za svoje prostore. Zgrada u kojoj je sjedište Doma zdravlja u Rijeci je iznajmljena, međutim, nikad nisam uspjela doznati koji je točan iznos koji se plaća. Primorsko-goranski župan i dožupanica trebali su naći modus kako to izbjeći – kaže Avberšek.
Kad je riječ o kadru, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske kaže da unatoč činjenici što se u Domu zdravlja PGŽ-a neprestano govori o višku zaposlenih koji je nedavno sveden na 30 ljudi, što medicinskog, a što nemedicinskog osoblja, nitko od uprave nije sjeo i porazgovarao sa sindikatima kao svojim socijalnim partnerima. Avberšek se pita kako je moguće govoriti o višku ljudi u situaciji u kojoj nije napravljena sistematizacija radnih mjesta koja jedina može pokazati gdje su stvarni viškovi zaposlenih.
– Osim toga, nije mi jasno kako se taj problem u proteklih devet godinama dijelom nije mogao riješiti prirodnim odljevom kad imate situaciju da je istovremeno na razini države u svim zdravstvenim ustanovama oko 15 posto ljudi otišlo u mirovinu. Nemojte mi reći da u isto to vrijeme nitko u Domu zdravlja PGŽ-a nije stekao uvjete za mirovinu, smatra Avberšek koja problem vidi i u neracionalnom raspoređivanju liječničkih timova pri čemu na udaljenim mjestima nedostaje timova dok u Rijeci velik broj timova ima glavarine ispod standarda, a prima osobni dohodak zajamčen kolektivnim ugovorom. Pritom, Avberšek kolektivni ugovor i prava koja jamči zaposlenima u zdravstvu ne vidi kao problem jer je uprava Doma zdravlja sudjelovala u njegovoj izradi.
– Mislim da plaće radnika nisu problem u Domu zdravlja PGŽ-a, već je problem njegovo Upravno vijeće i ravnatelj koji su godinama probleme gurali pod tepih i uvjerena sam da ih ni sad na ovaj način neće riješiti – zaključuje Avberšek.
Barbara ČALUŠIĆ







