Sindikati traže hitan sastanak s premijerom

POSLODAVCI I SINDIKATI U OTVORENOM RATU, VLADA POVUKLA IZ PROCEDURE ZAKON O RADU

Koliko je poslodavcima stalo do radnika pokazali su kada su, nakon što su dogovorili 90 posto stvari, odustali od svega, rekla je Spomenka Abveršek

(NOVI LIST) ZAGREB – Vlada je u srijedu ujutro povukla iz saborske procedure Zakon o radu (ZOR) kojeg su zastupnici trebali donijeti po hitnom postupku. Time je Vlada na neko vrijeme odgodila eventualni sindikalni bunt u javnosti, ali im i pokvarila jučerašnju konferenciju za novinare jer je održala obećanje o povlačenju ZOR-a iz procedure ukoliko se sindikati i poslodavci ne uspiju dogovoriti oko spornih zakonskih rješenja.

Dogovor partnera – sindikata i poslodavaca – definitivno je pao u vodu početkom tjedna kada su poslodavci sindikate izvijestili o stavu Vijeća članova prema kojem je prijedlog ZOR-a »za njih prihvatljiv i konačan te smatraju da u ovom trenutku nema potrebe za daljnje pregovore sa sindikatima«. Pet sindikalnih središnjica, zbog izmicanja HUP-a, traže hitan sastanak s predsjednikom Vlade Ivom Sanaderom kako bi se dogovorio mogući kompromis oko spornih pitanja i zakon raspravio i izglasao u Saboru bez dodatnih napetosti.

– Povlačenje zakona iz procedure nije nešto što bi sada trebalo trajati mjesecima, već dok sindikati ne sjednu s Vladom i uvjere je da je njena obveza zaštititi slabije, a to su radnici – poručio je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) s jučerašne konferencije za novinare organizirane sa Savezom samostalnih sindikata Hrvtaske (SSSH). U ovoj fazi, a to su se i sindikati složili, ZOR valja uskladiti s europskom pravnom stečevinom što je jedan od poslova koje treba odraditi kako bi se zatvorili pregovori o poglavlju 19. Nakon toga uslijedit će nove izmjene ZOR-a u kojem će se sindikati i poslodavci boriti za »interesna pitanja«.

Koliko je poslodavcima stalo do radnika pokazali su svojim postupkom, smatra Spomenka Abveršek, dopredsjednica SSSH, podsjećajući kako su u dodatnim razgovorima s poslodavcima rješili 90 posto spornih stvari, a oni su »odustali od svega« pa i dogovorenih stvari. Ocijenila je i kako sindikati definitivno više posla imaju s nepoštenim poslodavcima, negoli s onima koji razmišljaju na način da će i sami imati koristi ako imaju zadovoljnog radnika.

Dogovor sindikata i poslodavaca propao je na ugovorima na određeno vrijeme, gdje su sindikati tražili uvođenje zaštitne klauzule koja bi jamčila da je takav rad iznimka, a ne pravilo, što je i intencija direktive EU. Koliko se sadašnje određenje rada na određeno krši, ilustrirao je na primjeru jedne tvrtke iz Kutine Ivan Tomac, dopredsjednik SSSH.

Radnik je, naime, potpisao 52 ugovora na određeno i »zaradio« nešto više od osam godina staža kod istog poslodavca. Istovremeno, ugovori na određeno zakonski se mogu produžavati najviše tri godine.
Gabrijela GALIĆ