Nakon sastanka s liječnicima i obećanja Vlade javili se i ostali: “Ako se taj zakon ne donese i za medicinske sestre, smatram to očiglednom diskriminacijom”

Foto: DNEVNIK.HR screenshot

Izvor: DNEVNIK.HR

NEMA MIRA U ZDRAVSTVU

U zdravstvu, čini se, nikad mira. Nakon sastanka u utorak s liječnicima i silnih obećanja Vlade, javili su se sindikati ostalih zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika. Pitaju se – a gdje su oni u cijeloj priči? Traže da se donese Zakon o radnopravnom statusu i za ostale profesije u zdravstvu i još se razmišlja o štrajku.

Premijer i ministar obećali su Zakon o radnopravnom statusu liječnika.
Sad se ostali zdravstveni djelatnici pitaju – a gdje smo mi? I traže zakon o radnopravnom statusu i za ostale zdravstvene profesije.

Obećani zakon bi za liječnike, kažu, riješio puno bitnih stvari. “Zakon bi riješio protuzakoniti prekovremeni rad liječnika koji nema zakonski okvir već 10 godina, riješio bi isto što ne postoji zakonski okvir, a to je deficitarnost liječnika u malim sredinama, a zakon nudi za to rješenja kao i za ostale specifičnosti liječničke struke”, pojasnila je savjetnica predsjednika Hrvatske liječničke komore Samija Ropar.

Ima toga za rješavanje i kad su u pitanju medicinske sestre, kažu u sindikatu. “Specifičnost za medicinske sestre je da je sestrama nedopušteno imati prekovremene sate, zato liječnici imaju najviše prekovremenih sati – njima se ne ograničava. Sestrama se ograničavaju prekovremeni sati”, upozorila je predsjednica glavnog vijeća HSSMSMT-a Anica Prašnjak.

Dodaje i kako ih kronično nedostaje. Zato su i oni Vladi i ministarstvu već poslali nacrt prijedloga zakona o radnopravnom statusu sestara i tehničara, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Sanja Vištica. “Ako se taj zakon donese, a ne donese se za medicinske sestre, smatram to očiglednom, nedvojbenom diskriminacijom”, napomenula je Prašnjak.

“Nije to diskriminacija! Liječnici nikad nisu bili protiv prava drugih djelatnika u sustavu. Ukoliko njihove udruge smatraju da nemaju zakonskim okvirima trenutnim riješeno svoju specifičnost, dapače! Neka krenu u pregovore s Vladom”, rekla je Ropar.

Zbog sastanka koji je bio u utorak, užarili su se telefoni u Samostalnom sindikatu. “Mene sada svakodnevno zovu ljudi nakon ovoga što su jučer čuli – šta će se dogoditi s nama, gdje smo mi? Razmišljaju li predsjednik Vlade i ministar o nama ili im ne trebamo u sustavu? Pa ako im ne trebamo, neka nam kažu”, rekao je redsjednik Samostalnog sindikata u zdravstvu i socijalnoj skrbi Stjepan Topolnjak.

Traže i uvećanje koeficijenata za ostale. “Sa svima ćemo razgovarati. Stvari rješavamo onim tempom kojim nam dolaze. Mislim da sam dovoljno jasno rekao kada je riječ o materijalnim pravima, plaćanjima ili primanjima da će se oni rješavati zajednički za sve državne i javne službe putem novog zakona o javnim i državnim službama”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš u utorak.

Topolnjak kaže – spremni su izaći na ulicu. Čekaju potez ministra.

 

DNEVNIK.HR: Nakon sastanka s liječnicima i obećanja Vlade javili se i ostali: “Ako se taj zakon ne donese i za medicinske sestre, smatram to očiglednom diskriminacijom”