Medicinske sestre i tehničari idu na sastanak u Ministarstvo zdravstva

Foto: Petr Magera on Unsplash 

Izvor: HRT

Nakon dogovora s liječnicima, 10 posto veće plaće traže i medicinske sestre i tehničari. Predstavnici njihovih sindikata u 9.30 dolaze na pregovore u Ministarstvo zdravstva, a ako se njihovi zahtjevi ne ispune, spremni su i na štrajk.

Samostalni sindikat zdravstva i Hrvatski sindikat medicinskih sestara poručili su u ponedjeljak da su spremni na prosvjede i štrajk ako se, nakon liječnika, i ostalim zdravstvenim i nezdravstvenim radnicima u javnozdravstvenom sustavu ne povećaju plaće za 10 posto.

– Liječnici su dobili sve, a mi momentalno nismo dobili ništa, rekla je tada Anica Prašnjak, čelnica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.

Tri posto za sestre nije povećanje, nego vraćanje onog što im je oduzeto 2013.

Sestrinski sindikat traži da se i sestrama, isto kao i liječnicima, Uredbom o koeficijentima do 28. travnja povećaju plaće za 10 posto te da se i za njihovu profesiju donese zakon o radnopravnom statusu. Naime, porast plaća kroz Uredbu o koeficijentima i donošenje zakona o radnopravnom statusu liječnika prošloga je ponedjeljka liječničkim udrugama obećao sam premijer, no o drugim zdravstvenim radnicima nije bilo riječi.

I predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Stjepan Topolnjak najavljuje da će tražiti povećanje plaća za 10 posto za sve ostale radnike u zdravstvenom sustavu. Njegov sindikat ima 10.000 članova, zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, i Topoljnjak poručuje da su spremni na štrajk ako se ne ispune njihovi zahtjevi.

Smatra da je ministar Vili Beroš očito imao tajni sastanak s liječničkim udrugama i s njima dogovorio veće koeficijente za liječnike, mimo ostalih predstavnika zaposlenih u zdravstvu.

 

HRT: Medicinske sestre i tehničari idu na sastanak u Ministarstvo zdravstva