BEZ DOGOVORA ZDRAVSTVENI ZAKONI U JAVNOJ RASPRAVI
Udio koji HZZO plaća privatnim zdravstvenim ustanovama iznosi samo 2 do 4 posto, i takav će ostati, odgovara Varga
(NOVI LIST) ZAGREB » Ministar zdravlja Siniša Varga razjario je jučer čelnike zdravstvenih sindikata šaljući u javnu raspravu izmjene zakona o zdravstvenoj zaštiti i obveznom zdravstvenom osiguranju prije nego ih je s njima usuglasio. Nakon što su danima pregovarali o zakonima i došli do faze čistopisa o kojem su se tek trebali očitovati, sindikati su ministrov potez nazvali prevarom.
– Ministar nas je prevario, i još jednom pokazao samovolju. Vrijeme je da reagira premijer Milanović i zaustavi Vargu i njegove zakone koji će uništiti javno zdravstvo, a zdravlje osigurati samo onima koji imaju novac – pozvala je jučer Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva. Ključne stvari koje su ostale otvorene odnose se, kaže Avberšek, upravo na odnos javnog i privatnog zdravstva, odnosno 20-tak spornih članaka koji definiraju status HZZO-a kao pravne osobe. Iako iz Ministarstva poručuju kako javna rasprava traje, što znači da se prijedlozi i primjedbe na zakone i dalje razmatraju, to sindikate ne zadovoljava. »Ne može se samo tako preskočiti GSV, Vlada mora uvažiti to tijelo u pitanjima bitnim za status građana ili preuzima na sebe veliku odgovornost«, poručuje Avberšek.
Za Ivicu Babića, predsjednika Hrvatskog liječničkog sindikata, Varga je ovime »definitivno izigrao socijalni dijalog«. Riječ je o fingiranoj javnoj raspravi, tvrdi Babić, s kojom se požurilo samo zato da bi zakoni bili izglasani u Saboru prije ljetne stanke.
– Ova je administracija odlučila promijeniti zdravstveni sustav baziran na Štamparovom učenju o zdravstvu kao javnoj djelatnosti i odvesti ga prema neoliberalnom konceptu. To je njihovo pravo, ali ne smiju podvaljivati tvrdnje da se ništa ne događa – komentira Babić. Sindikati su Vladi, kaže, poslužili kao formalno pokriće, a iako su u socijalni partneri u pregovorima proveli dane i dane, sadržajno nije promijenjeno baš ništa. Varga svoje zakone može donijeti silom i na brzinu, ali je problem u tome što će se zdravstveni sustav kakav danas imamo, ako se jednom uruši, teško ponovno uspostaviti.
Ministar Siniša Varga pak odgovara kako je Ministarstvo zdravlja »usvojilo niz prijedloga socijalnih partnera«, a za vrijeme javne rasprave koja će trajati 30 dana nastavit će se daljnje usuglašavanje kako bi se zakone učinilo što jasnijima i svrsishodnijima. Povodom početka javne rasprave o spornim zakonima, ponovno je poručio i kako nema namjeru privatizirati zdravstvo, već osigurati kvalitetniju i dostupniju zdravstvenu uslugu bez povećanja participacije za pacijente. Udio koji HZZO plaća privatnim zdravstvenim ustanovama u ukupnom budžetu iznosi samo dva do četiri posto, i takav će ostati i ubuduće, poručio je Varga.
Lj. BRATONJA MARTINOVIĆ