KRAH SMJENSKOG RADA VISOKE TROŠKOVE DEŽURSTAVA KOMPENZIRAJU RADOM U TURNUSIMA
Da bi smanjili troškove nastale povratkom dežurstava, počeli su, tvrde u sindikatima, »štimati« satnicu kako bi bilo što manje prekovremenih, a smanjuje se, navodno, i broj medicinskih sestara po timu
Ljerka BRATONJA MARTINOVIĆ
(NOVI LIST) ZAGREB » Ministarstvo zdravlja će u sljedeća dva tjedna, dakle do kraja travnja, pokrenuti proceduru izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, u dijelu koji se odnosi na povratak 24-satnog dežurstva, potvrdili su nam u tom ministarstvu.
Izmjenom zakona, kojom je Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi uvjetovao potpis na izmjene kolektivnog ugovora za zdravstvo, izmijenile bi se postojeće zakonske okolnosti u kojima se liječnicima ograničava broj radnih sati mjesečno. Prema tom zakonu, naime, liječnici su dužni raditi 48 sati tjedno, što znači da već sa dva dežurstva mogu ispuniti tjednu normu, a sve iznad toga plaća im se kao prekovremeni rad.
U Samostalnom sindikatu zdravstva nezadovoljni su otezanjem ministra Rajka Ostojića s izmjenom zakona, jer bi procedura, upozoravaju, mogla potrajati, a time i skupo stajati državni proračun.
– Ne razumijem zbog čega se to pitanje ne može riješiti uredbom, kad su se uredbama početkom godine vrlo brzo riješila pitanja položajnih dodataka i povećanja plaća za subspecijalizacije – podsjeća Spomenka Avberšek, čelnica Samostalnog sindikata. U izmjenama kolektivnog ugovora za zdravstvo predviđa se plaćanje dežurstava u paušalu, što je za poslodavca daleko povoljnija varijanta od postojeće, pa se sindikalci pitaju zašto ministar oteže i vlastiti sektor gura u deficit. »Ako ovako nastavi, u bolnicama više nećemo imati ni za aspirin«, upozorava Avberšek.
Zdravstveni sindikati ljuti su i zbog nove prakse uvođenja turnusa u bolnicama, čime sanacijski upravitelji nastoje uštedjeti na osoblju i na satnici. Da bi smanjili troškove nastale povratkom dežurstava, počeli su, tvrde u sindikatima, »štimati« satnicu kako bi bilo što manje prekovremenih, a smanjuje se, navodno, i broj medicinskih sestara po timu.
– Rad u turnusu dosad je donosio slobodne dane ili plaćene prekovremene sate, a sad je prešutni dogovor da prekovremene konzumiraju samo doktori dok se sestre uklapa u redovnu satnicu – navodi Avberšek.
Radom u turnusima, gdje jedan tim odrađuje dvije 12-satne smjene, a onda je slobodan 24 sata, nezadovoljni su i u Hrvatskom strukovnom sindikatu medicinskih sestara i tehničara.
– Medicinskim sestrama na sve način »izbijaju« prekovremene sate, a jedini je cilj ušteda. Turnusi su za sestre izrazito nepovoljni jer ih se, primjerice, razdvaja iz tima dok je operacija u tijeku, iako je ministar Ostojić nedavno nakon incidenta na Rebru osobno rekao da je to nedopustivo – navodi Anica Prašnjak, predsjednica sestrinskog sindikata.
SLOBODNA DALMACIJA
… za čitanje klikni OVDJE