RIJEČ PRAVNIKA: STRUČNJACI UKAZUJU DA PREGOVORI O KOLEKTIVNOM UGOVORU NISU NI ZAPOČELI
Situacija oko pregovora više je nego kaotična, i zapravo nitko od sudionika tog procesa nije siguran što mu je činiti. Datum održavanja štrajka je i dalje nepoznat, a može se čuti da bi se mogao održati 18. rujna
Gabrijela GALIĆ
(NOVI LIST) ZAGREB » Štrajk dijela liječnika i medicinskih sestara, koji je najavljen za drugu polovicu rujna mogao bi biti nezakonit. Tako nam tvrdi nekolicina pravnika koji proteklih tjedana promatraju što se u sustavu zdravstva zbiva kada je riječ o pregovorima za novi kolektivni ugovor. Cijela situacija oko pregovora u zdravstvu više je nego kaotična, i zapravo se čini, kako nitko od sudionika tog procesa nije siguran što mu je i kako činiti. Jedan od naših sugovornika slikovito opisuje kako je riječ o situaciji koja podsjeća na uvodnu pjesmu nekad davno popularne dječje emisije »Kolariću Paniću«, odnosno stihove koji kazuju »sami sebe zaplićemo, sami sebe rasplićemo«. No, kako će se zapetljana situacija rasplesti teško itko može predvidjeti.
Ni sami sindikati u sporu s Vladom – liječnički sindikat te strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara – očito nisu na čistu sa svojom situacijom. Štrajk najavljuju dulje od mjesec dana, pa su tako sestre već u tri navrata obznanile odluku o štrajku. Prvi put je štrajk najavljen i prije no što su reprezentativni sindikati u sustavu zdravstva sjeli za stol s poslodavcem i otvorili pregovarački proces. A taj proces, zapravo, nije niti započeo. Na dva održana sastanka pregovaračkih odbora nije se niti počelo razgovarati o predmetu pregovora – kolektivnom ugovoru. Dvije strane nisu dogovorile niti protokol o pregovaranju, a sindikati u sporu na drugom su pregovaračkom sastanku zatražili »stanku u pregovorima« radi pokretanja postupka mirenja.
Neuobičajena formulacija
U odnosu na dosadašnju praksu ta formulacija dosta je neuobičajena. No, poslodavac, a to je u ovom slučaju Vlada, odlučio se »ne talasati« pa je sa sindikatima proveden postupak mirenja. Ocjenjuje se i kako dva sindikata vjerojatno neće stupiti u štrajk temeljem tog neuspjelog postupka mirenja. Jedan od razloga je i to što se o konkretnoj materiji, dakle sadržaju kolektivnog ugovora, zapravo nije niti počelo pregovarati. S druge strane, bude li u naredna dva tjedna sazvan sastanak pregovaračkih timova i na tom sastanku sudjeluju i sindikati u sporu s Vladom to bi značilo da oni odustaju od najavljenih akcija i vraćaju se za stol. Dakle, u toj situaciji ne bi mogli štrajkati temeljem propalog postupka mirenja, odnosno štrajk bi bio nezakonit. Trebali bi tako nastaviti pregovarati, pa ih ponovo prekinuti, najaviti akcije, provesti postupak mirenja… A to bi samo odugovlačilo cijeli postupak pregovaranja o novom kolektivnom ugovoru, iako prije svega sindikati žele da ga što prije dogovore.
Kako je prije deset dana mirenje propalo, onda bi bilo logično da su sindikati odmah najavili i konkretan datum svojih akcija. No, taj je datum maglovit premda se ovih dana može čuti kako bi štrajk mogao biti 18. rujna.
Čekaju poziv
Samostalni sindikat zdravstva, koji nije u sporu s Vladom, iščekuje poziv za nastavak pregovora. Mudra bi odluka poslodavca bila da dok god se taj najavljivani štrajk ne održi, ne bude ni pregovora za kolektivni ugovor. Koliko god održavanje pregovora omogućuje Zakon o reprezentativnosti, bilo bi nepravedno regule u zdravstvu ugovarati samo s jednim od tri sindikata koji predstavljaju zaposlene u zdravstvu. Sindikati u zdravstvu, pritom su zadnja adresa kojoj bi odugovlačenje pogodovalo. Naime, privremeni kolektivni ugovor, s tri mjeseca produžene primjene, prestaje »postojati« u prvim danima iduće godine.
Ne otpetlja li se do tada situacija u zdravstvu, prava preko 70 tisuća zaposlenih u tom sektoru regulirat će se jedonstranim aktima poslodavca. Odnosno, temeljem Zakona o plaćama i Uredbe o koeficijentima složenosti poslova u javnim službama koji zaposlenima jamče samo osnovnu plaću, bez ikakvih dodataka.