ZAGREB, 6. studenog 2008. (Hina) – Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) na današnjoj je konferenciji za novinare ocijenio kako najavljena reforma zdravstva neće srediti zdravstveni sustav, već će se, na teret građana, pokušati srediti financiranje zdravstva.
Reforma koju je najavio resorni ministar Darko Milinović samo je pokušaj financijskog rješavanja problema u zdravstvu, a troškove toga će, u vidu različitih novih nameta, snositi hrvatski građani, rekla je potpredsjednica SSSH za javne službe Spomenka Avberšek.
Avberšek se usprotivila uvođenju plaćanja zdravstvenog doprinosa za umirovljenike s mirovinom iznad 2.600 kuna, kao i povećanju iznosa polica dopunskog osiguranja za one s mirovinom iznad 5.200 kuna.
Po njezinim riječima takav način financiranja zdravstva nije dobar te će naići na opravdani otpor.
Sindikalci su protiv bilo kakvog modela izravne ili indirektne “privatizacije” pružanja zdravstvene zaštite koja je javna. Uvođenje modela koncesija u zdravstvo značilo bi daljnje istiskivanje javnog karaktera zdravstva, rekla je Avberšek.
“Od Vlade bi bilo pošteno da građanima jasno kaže kako Hrvatska nema novca za financiranje zdravstva, te da građani moraju stisnuti još jednu rupu na svom remenu kako bi ga sami financirali”, poručila je Avberšek.
Idejom o preusmjeravanju dijela dosadašnjeg doprinosa za zdravstvo u privatna osiguravajuća društva, ona bi dobila u ruke stotine milijuna kuna, rekla je Avberšek zapitavši se što će, osim lijepih želja, za to dobiti pacijenti.
Sindikalci nemaju ništa protiv poreza na cigarete i alkoholna pića, ali se, kako su rekli, protive novim nametima koji su veliki udar na primanja ionako osiromašenih građana.
Avberšek je izrazila uvjerenje, kako će ministar Milinović, nakon sastanka sa socijalnim partnerima u ponedjeljak, značajno promijeniti svoja stajališta u odnosu na novopredložene namete.
SINDIKATI PROTIV REFORME
Građani imaju pravo na besplatno zdravstvo
Najavljena reforma zdravstva kosi se s hrvatskim Ustavom i zakonima te se radi samo o još jednom pokušaju financijske konsolidacije zdravstvenog sustava preko leđa građana, istaknula je Spomenka Avberšek, potpredsjednica za javne službe Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH)
Za sindikaliste je neprihvatljiva ideja ministra Darka Milinovića da se lokalne ustanove primarne zdravstvene zaštite (op.a. domovi zdravlja) daju u koncesiju, a dosadašnje doktore zakupce pretvori u čiste privatnike.
‘Postojeći zakon je savršeno jasan. Organizacija primarnog zdravstva obavlja se modelom zakupa, ali u javnim zdravstvenim institucijama i financira se iz javnih fondova – sredstava HZZO-a. Ona je javno dobro. Domovi zdravlja ne mogu se dati u koncesije kao plaža ili kamenolom, kaže Avberšek.
U Hrvatsku se pokušava uvesti anglosaksonski model, ističe ona, koji je čisto privatan i nešto malo javan za sirotinju. Najavljuje se uvođenje novih participacija, obavezno dopunsko osiguranje, iako već sad građani putem doprinosa za zdravstvo izdvajaju godišnje 22 milijarde kuna, koji su dovoljni, ističu stručnjaci, da se pokrije postojeći sustav.
‘Ministar je najavio mogućnost da se ta sredstva u potpunosti izdvoje iz državne riznice i stave u poseban fond. Na taj način tim bi se novcem financiralo isključivo zdravstvo. Nije mi jasno zbog čega se onda ide u ovakvu reformu’, pita se Avberšek.
Skandalozno je da ministar kaže da ‘u ovoj zemlji nitko neće imati besplatnu zdrastvenu zaštitu, osim djece’, ističe ona.
Sindikalisti pozivaju Vladu da jasno i glasno kaže ima li ili nema država novca da financira zdravstveni sustav, a ne da maže oči javnosti brojnim reformama, poduzetima u zadnjih deset godina, koje samo unose zabunu i donose nove troškove građanima.
Također, zamjeraju ministru Milinoviću što pred javnošću govori o novoj reformi kao gotovoj stvari, a socijalne partnere umiruje riječima da se još o svemu može razgovarati.
‘Nadam se da su ovo samo pokusni baloni da se vidi reakcija građana. Mi još ništa nismo dobili na papiru. Reforma nije dobra, a ako se pokuša na silu provesti, naići će na žestok otpor’, poručuje Avberšek.
Inače, prema njezinim riječima, za sljedeći ponedjeljak, 10. listopada najavljen je sastanak ministra Milinovića i socijalnih partnera.
L. Filipović
četvrtak, 6.11.2008.
Zdravlje za bogate
O prijedlogu reforme zdravstvenoga sustava na konferencijama za novinare očitovao se danas Savez samostalnih sindikata. Iz SSSH ističu da su razočarani reformom te joj neće dati potporu. Najavljena reforma zdravstva je financijska reforma koja će ići preko leđa zaposlenih i umirovljenika, rekla je na konferenciji za novinare predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek.
Ne želimo, poručuju, anglosaksonsko privatno zdravstvo. Iz plaća se već izdvaja veliki doprinos za zdravstvo koji iznosi godišnje 22 milijarde kuna. Zar to nije dovoljno, pitaju sindikati? Dvadeset dvije milijarde kuna iz doprinosa je velika cifra, uvjeravaju nas da bi se od toga moglo financirati zdravstvo, ako to ministar doista misli i to ne ide u poljoprivredu, a ako misli da je to dovoljno, zašto svi ovi nameti..?, zapitala se Avberšek.
U sindikatu su protiv bilo kakvog modela izravne ili indirektne privatizacije pružanja zdravstvene zaštite koja je javna. Uvođenje modela koncesija u zdravstvo značilo bi daljnje istiskivanje javnog karaktera zdravstva, rekla je Avberšek.