Sindikati Vladi: Plaće službenika ne dirajte!

Oštra reakcija na najavljeno smanjivanje plaća dužnosnika za 10 posto
Desetpostotne uštede na plaćama dužnosnika minorna su sredstva, to je samo alibi za rezanje naših plaća. Neka srežu svoje plaće 50 posto pa ćemo im priznati žrtvu, poručio je potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić

(NOVI LIST) ZAGREB – Sindikati državnih i javnih službi shvatili su poruku predsjedništva HDZ-a koje je predložilo smanjivanje plaća dužnosnika za 10 posto. To je, smatraju sindikati, jasna poruka za 240 tisuća zaposlenih u državnim i javnim službama da i oni moraju pristati na rezanje plaća. No, sa sindikatima još nitko nije razgovarao, a oni su jučer redom poručivali kako svoja primanja ne daju. Odnosno, spremni su razgovarati o smanjivanju plaća ako im Vlada dokaže da je svojim potezima spriječila »curenje poračunskih sredstava«.

– To je uvertira, alibi za rezanje naših plaća – veli Vilim Ribić, potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata dodajući kako su 10-postotne uštede na plaćama dužnosnika minorna sredstva.

– Oni se ništa ne žrtvuju. Neka srežu svoje plaće 50 posto pa ćemo im priznati žrtvu, poručio je Ribić dodajući kako su plaće zaposlenih u javnim i državnim službama »krive« za sve promašaje politike.

Ništa bez dogovora

Ribić Vladi poručuje i da može donijeti kakvu god hoće odluku, ali jednostrana odluka »u demokratskom društvu ne može proći bez sindikalnog odgovora«.

– Ako žele našu potporu, neka isprave sve što su godinama gradili – poručio je Ribić objašnjavajući kako proračunska sredstva »cure« na sve strane te da Vlada prije plaća 240 tisuća zaposlenih u državnim i javnim službama treba srezati, primjerice subvencije, braniteljske mirovine, gradnju »suludih mostova«.

Da vladajuća stranka sindikatima državnih i javnih službi pokazuje što od njih očekuje, slaže se i Spomenka Abveršek, potpredsjednica Saveza samostalnih sindikata za sektor javnih službi. Sindikati neće pristati na to da im se jednostrano srežu plaće. U razgovorima će sudjelovati, ali dok Vlada ne pokaže gdje je sve uštedjela i kako je sama pridonijela ublažavanju trenutne situacije, prema riječima Abveršek, razgovor o plaćama ne dolazi u obzir.

– Ako nama misle plaće smanjiti 10 posto, onda njihove moraju pasti najmanje 30 posto – poručila je Abveršek državnim dužnosnicima.

Građani prezaduženi

Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) oštro se protive bilo kakvom smanjivanju plaća zaposlenih u državnim poduzećima, javnim i državnim službama i privatnom sektoru, priopćeno je jučer iz NHS-a nakon sastanka Državnog sektora.

– U vrijeme kad su hrvatski građani zbog nedovoljnih obiteljskih prihoda zaduženi iznad svih granica, sindikatima je neprihvatljivo bilo kakvo rezanje na području plaća i drugih materijalnih prava, vele u NHS-u.

Svaki razgovor o kriznim mjerama u državnim i javnim službama, državnim i privatnim poduzećima mora se voditi između sindikata i poslodavca, bio on Vlada, lokalna uprava ili privatni poduzetnik. NHS ističe kako u državnim poduzećima postoje kolektivni ugovori i sporazumi pa se bilo kakva izmjena razina prava za radnike može dogovarati samo između potpisnika tih ugovora i sporazuma, a ne zbog nekog naloga temeljenog na smjernicama i naputcima Vlade. NHS poručuje svim hrvatskim sindikatima, neovisno u kojoj su središnjici ili su izvan središnjica, da u obrani svojih prava, plaća i radnih mjesta pokažu »jednaku slogu kakvu su pokazali zastupnici u Hrvatskom saboru, neovisno o pripadnosti političkim strankama i bojama, kad je vođena rasprava o njihovim plaćama i drugim pravima«. Gabrijela GALIĆ