SINDIKATI PRIPREMAJU ODGOVOR I AKCIJU NA VLADINO JEDNOSTRANO REZANJE PLAĆA I UDAR NA KOLEKTIVNI UGOVOR
Štrajk će se održati nakon što zaposleni u javnim službama – obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj skrbi, kulturi – prime šest posto niže plaće u svibnju. Vlada, kažu sindikalisti, prijeti i uskraćivanjem regresa, te joj najavljuju – tužbu
(NOVI LIST) ZAGREB – Sindikati javnih službi pripremaju štrajk, a on će se najvjerojatnije održati u svibnju, nakon što zaposleni u javnim službama – obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj skrbi, kulturi – prime šest posto niže plaće. Javne službe pripremaju »hodogram aktivnosti«, no o njemu za sada ne žele govoriti. Izvjesno je da će štrajku prethoditi referendum među članstvom, ali i da će najvjerojatnije tužiti Vladu zbog udara na kolektivne ugovore i snižavanje osnovice zakonom.
– Imamo ozbiljan problem u javnim službama i nećemo im dopustiti da nam se manipulira osnovicom plaće i oduzimaju prava iz Kolektivnog ugovora. Vlada ga nije imala snage raskinuti pa je smislila zakon da ga zaobiđe. Ne odustajemo od akcija, one su u tijeku i preozbiljni smo da ih ne bi organizirali kako treba, poručila je Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi s konferencije za novinare sindikata javnih službi.
»To neće ići«
Ona navodi da se Vlada prijeti i da će javnim službama uskratiti regres te da će tako »zakon po zakon« udarati na kolektivne ugovore. »To neće ići. Neće ići«, poručila je Avberšek.
Sindikati javnih službi ovih dana razgovarali su s predstavnicima Međunarodne organizacije rada (MOR), koja će se na sindikalni zahtjev očitovati o šestpostotnom rezanju osnovice za plaće. No, predstavnici MOR-a, prepričavaju sindikalisti, istaknuli su da je činjenica kako je Vlada odlučila smanjiti plaću upravo za šest posto, koliko je iznosilo povećanje osnovice plaće, dokaz napada na kolektivno pregovaranje.
– Tu činjenicu Vlada će morati objašnjavati na sudovima, kazao je Vilim Ribić, potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata. On ističe da predstavnici MOR-a potvrđuju da je Zakon kojim vlada zaobilazi Kolektivni ugovor u suprotnosti s konvencijama MOR-a, no detaljnije tumačenje dat će komisija te organizacije.
Govoreći o predstojećoj raspravi o politici plaća, Ribić je podsjetio na neprihvatljive razlike u plaćama za ista radna mjesta na lokalnoj i regionalnoj razini u odnosu na nacionalnu. »Nepravedno je da se za isti posao prima plaća i 60 posto veća. Ako je kriza, svi je moramo podnijeti ravnopravno«, ističe Ribić, podsjećajući da u EU nema takvih razlika u plaćama za ista radna mjesta u javnim i državnim službama.
No, teret moraju podnijeti i menadžeri pa Ribić ponovo aktivira prijedlog o stopi poreza od 90 posto kojim bi se oporezivale plaće više od plaće predsjednika države. Prije svega, taj bi se porez primijenio na menadžere u državnim tvrtkama, javnim poduzećima te tvrtkama koje primaju potpore, primjerice za izvoz.
Kazneni porez
– Takav kazneni porez primjenjuje se i u »komunističkim« zemljama kao što je SAD – ironično je poručio Ribić, naglasivši da je takav prijedlog prije nekoliko godina odbijen, a sindikate se optužilo da se koriste komunističkim metodama. Bonusi koje menadžeri primaju u dionicama, prema Ribićevom prijedlogu, trebali bi se oporezivati po stopi od 45 posto što je najviša stopa za oporezivanje dohotka. Ribić je izrazio nadu da će predstavnici MMF-a proučiti stavke proračuna i spriječiti trošenje javnih financija na kupnju socijalnog mira. »Proračun je dizajniran samo da kupi socijalni mir, pri čemu Vlada radi pritisak samo na plaće svojih djelatnika«, veli Ribić, koji ne misli da bi povratak MMF-a u Hrvatsku bio »zlo«.
– MMF je prava opasnost za Vladu, a manje za nas i državu, veli Ribić, dodajući da bi za sindikate bio opasnost samo ako ne analizira proračun i proračunsko trošenje.
Ribiću prijeteće pismo
»Takve kao ti trebalo bi spremiti u limeni sanduk i otpremiti«, među ostalim stoji u prijetećem pismu koje je primio Vilim Ribić, a u potpisu pisma su »građani i gledatelji HTV-a«. Pismo je Ribić na adresu Matice primio u srijedu i nije imao namjeru o njemu javno govoriti jer veli da »svakavih ljudi ima«. Prijetnju nije prijavio policiji, a razmislit će hoće li to učiniti. Sadržaj pisma predočila je Avberšek te komentirala kako bi oni koji prijete »trebali nabaviti više ili limenih ili drvenih sanduka«.
Kosor: Nećemo popustiti pod pritiskom
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor poručila je jučer, reagirajući na sindikalnu najavu štrajka u javnom sektoru i na njihovu bojazan da će im Vlada rezati i božićnice i regres, da se Vlada ne boji štrajka te da je zakonom koji je uputila u Sabor smanjila samo osnovicu za plaće zaposlenih u javnom sektoru.
– Zakonom se ne dira u druga materijalna prava zaposlenih u javnom sektoru, njime se smanjuje samo osnovica za plaće. Štrajka se ne bojimo. To je njihovo legitimno pravo, ali ako se štrajk i dogodi opet moramo sjesti za stol i razgovarati o tome gdje bi se našao novac za njihove plaće, kazala je Kosor. Sindikatima je poručila da su im vrata za razgovore i dalje otvorena, a tvrdi i da Vlada neće popustiti pod političkim pritiskom koji stvara najava štrajka pred lokalne izbore.
Gabrijela GALIĆ