OSIJEK, 21. travnja 2009. (Hina) – Uoči današnjeg skupa na Ekonomskom fakultetu, kojim počinju prosvjedne skupove u četiri najveća hrvatska grada, čelnici sindikata javnih službi upozorili su da Hrvatska ulazi u seriju socijalnih sporova i konflikata, za što je najodgovornija vlada koja ne zna riješiti problem plaća u javnim službama.
Predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić rekao je na konferenciji za novinare da sindikati obrazovanja, znanosti, zdravstva, kulture i socijalne skrbi ne pripremaju štrajk zato što im je vlada odlučila smanjiti plaće za šest posto, već stoga što žele zaposlenima u tim službama osigurati perspektivu nakon izlaska zemlje iz krize.
Upozorio je kako se plaće javnim službama u Hrvatskoj smanjuju unatoč preporukama Europske komisije i MMF-a da se prosvjeta i zdravstvo izuzmu od restriktivnih mjera, pa se jedino u “zemlji znanja”, što je sintagma koju vlada najčešće koristi, smanjuju plaće onima koji pronose znanje.
“Ne mogu se graditi mostovi na leđima učitelja ili davati novci sredinama u kojima neko želi pobjedu na izborima preko leđa medicinskih sestara”, istaknuo je Ribić.
Sindikati koji okupljaju dvije trećine od oko 180.000 zaposlenih u javnim službama održavaju ovoga tjedna prosvjedne skupove na kojima će sudjelovati sindikalni povjerenici i članovi u Osijeku, Rijeci, Zagrebu i Splitu.
Potom će od 27. do 29. travnja provesti referendum među članstvom o tome jesu li za štrajk, a ako većina potvrdno odgovori štrajk će biti organiziran između 11. i 15. svibnja, što za sindikate nije “tjedan prije održavanja lokalnih izbora”, već “tjedan u kojem će javnim službenicima smanjiti plaće”.
Ribić je ustvrdio da sindikate javnih službi ne zanimaju izbori te najavio, ako sada ne bude rješenja, nastavak sindikalnih aktivnosti najesen.
Komentirajući poziv na nastavak pregovora koji je sindikatima javnih službi upućen putem Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV), predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek kazala je da sindikati pregovaraju sa svojim poslodavcem – vladom, a Ribić je dodao kako je GSV savjetodavno, a ne pregovaračko tijelo.
Budući da se na GSV-u govorilo o mogućem smanjenju minimalne plaće Ribić je poručio vladi da ne dira minimalnu plaću jer “neće imati na ulici samo javne službe, već sve radnike i studente”.
Na upit novinara hoće li tužiti vladu ako ne bude platila dane provedene u štrajku, Ribić je odgovorio kako za tužbu nema pravne osnove, a predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić kazao je da će sindikati u tom slučaju organizirati novi štrajk, kojim će tražiti plaćanje dana provedenih u štrajku.
Na novinarski upit hoće li se eventualni štrajk podudarati sa završetkom školske godine Ribić je odgovorio kako je i to moguće, ako štrajk ne bude plaćen.