Na jesen javnim službama manje plaće?

Za većinu sindikalnih predstavnika uopće nema razloga za otvaranje novih pregovora

(JUTARNJI LIST) ZAGREB – Veliki ekonomski pad koji se očekuje i u nastavku godine, po svemu sudeći, otvorit će nove pregovore o plaćama između vlade i sindikata početkom listopada, što otvara i mogućnost smanjenja plaća u javnim službama . Prema posljednjem sporazumu kojeg su postigli u svibnju, nakon mnogo potrošenih živaca, “ako međugodišnji realni tromjesečni BDP zabilježi tijekom 2009. godine u prosjeku dva uzastopna tromjesečja pad od pet posto ili više, potpisnici Sporazuma pristupit će reviziji”.

Najcrnji scenarij

Da će uvjeti biti ispunjeni prilično je sigurna većina ekonomista. Nakon pada BDP-a od 6,7 posto u prvom kvartalu, procjenjuje se da će potonuće i u iduća dva kvartala biti tek nešto manje, oko pet posto. S obzirom na stanje proračuna, teško je vjerovati da će biti mnogo prostora za pregovore, ali sindikati za sada ne žele vjerovati u najcrnji scenarij.

-Ako u državi bude tarapane, onda će biti za sve. Neka netko izađe pred ovaj narod i kaže da ova zemlja može preživjeti samo tako da plaće svima padaju 15 ili 20 posto, a ne uvijek lupaju po nama – rezolutna je kao i uvijek Spomenka Abveršek koja predstavlja sindikat zdravstva i socijalne skrbi. Kada kaže ‘svi’, ona prije svega misli na državna poduzeća čiji zaposleni uglavnom nisu mnogo trpili zbog krize.

Za druge sindikalne predstavnike, uopće nema razloga za otvaranje novih pregovora. Vilim Ribič ispred Nezavisnog sindikata znanosti osobito je ljut na ekonomistu Željka Lovrinčevića koji je u ispred Vlade sudjelovao u pregovrima, a u posljednjoj televizijskoj emijsiji Otvoreno otovorio je pitanje novih pregovora ukoliko BDP bude u minusu većem od pet posto dva uzastopna kvartala.

Nemaju potraživanja

-Ja neznam što je tom Lovrinčeviću. Prije dva tjedan govorio je nešto drugo, kaže Ribič, ističući da nema nikakve mogućnosti za pregovore. – Čak i da bude, mi ove godine nemamo nikakvih potraživanja prema državi. Pa, nama su plaće smanjene šest posto, odriješti je Ribič. S njegovim mišljenjem slaže se i Anica Prošnjak, predsjendica sindikat Glavnog vijeća medicinskih sestara.

-Za otvaranje pregovora prije iduće godine nema nikakve potrebe. U situaciji kada BDP pada Vladina jedina obveza je podmiriti nam troškove života, odnosno voditi računa o inflaciji, kaže Prošnjak. Premda klauzula sporazuma dosta jasno ukazuje na njegovu reviziju u slučaju pada BDP-a većeg od pet psoto, očito je da se već sada različito tumači.

Igra živaca

Pregovi o plaćama, ukoliko ih uopće bude, očito će opet biti velika igra živaca. S obzirom na stanje proračuna, teško je vjerovati da će biti mnogo prostora za pregovore. Premda je otvorena mogućnost da se rebalans provede već za koji tjedan, teško je provediva s obzirom na novi splet oklonosti. “Moguće je, ali malo vjerojatno”, kažu u Ministarstvu financija.

To znači da se taj posao odgađa za jesen, a to znači da će teško biti postići veće uštede. Značajnije rezanje rashoda može se očekivati tek iduće godine. Osim plaća, kako su ukazivali mnogi ekonomisti, na udaru bi se mogli naći i drugi socijalni izdaci, poput besplatnih udžbenika. Međuostalim i MMF je za posljednjeg posjeta Hrvatskoj savjetovao rezanje povlaštenih mirovina i subvencija, ponaprije državnim gubištaima.

Šukeru će nedostajati milijardu eura

Kako će ministar Šuker preživjeti, teško je i pretpostaviti. Analitičari procjenjuju da će mu do kraja godine nedostajati gotovo milijardu eura.

Ministar je prije nekoliko dana kazao da su u Ministarstvu pripremili više scenarija rebalansa, ovisno o tome hoće li se moći zadužiti ili ne. Kada su s padom Vlade mogućnosti zaduživanja još manje, a neće biti mnogo izbora. Bez obzira što je rebalans odgođen vjeruje se da će država ipak srezati neke rashode, što otvara i mogućnost novog bujanaja nelikvidnosti. No, zadnje što će se dirati sigurno će biti plaće i moriovine. (M. Klepo)