Kosor razmatra uvođenje kriznih poreza

SINDIKATI NUDE NOVU RUTU

Sindikati javnih službi ne pristaju na smanjenje plaća za dodatnih 6%, nego predlažu da veći teret krize podnesu bolje plaćeni.

Autor Snježana Ivić

(JAVNO.HR) Nakon prvog dana nagovaranja sindikata zaposlenih u javnim službama i državnim poduzećima da pristanu na još 6% manje plaće od 1. kolovoza, u utorak u 15 sati u Banskim dvorima slijedi nastavak. Iako je ministar Ivan Šuker zaprijetio da bez njihovog “da” država kreće u totalni kolaps, pa u rujnu neće biti za plaće i mirovine, čini se da sindikati nisu voljni vjerovati u to da baš o njihovoj žrtvi ovisi opstanak. Ipak, možda bi pristali na dodatno smanjenje od 4% što bi ukupno značilo 10% rezanje plaća, ali kad vide da se tako provodi i u drugim sektorima.

“Mi smo im ovca za šišanje”

Mi smo im zapravo ovca za šišanje – kaže Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi :

– Prije mjesec i pol dana tvrdilo se da opstanak ovisi o nama, popisali smo to, a sada je kriza još gora. Danas nam je na sastanku s premijerkom Jadrankom Kosor i Vladom najavljeno da će do konca godine biti 50.000 otkaza u zemlji. Jako smo se iznenadili da sve ovisi o nama. Sa sadašnjim smanjenjem od 6% do kraja ove godine prištedjet ćemo državi milijardu kuna, a do konca 2010. ukupno 2,4 milijarde kuna, a nije riječ o činovnicima nego o zaposlenicima u zdravstvu, školstvu, znanosti, kulturi i socijalnoj skrbi. Zanima me kolike će žrtve Vlada tražiti od drugih. U javnim poduzećima, HŽ.-u HEP-u, HAC-u.. smanjit će plaće managerima. Ali oni mene ne zanimaju, nego smanjenje plaća svim zaposlenicima. Vlada se izgovara da je to komplicirano jer imaju kolektivne ugovore, a kad su naše plaće bile u pitanju onda su kolektivni ugovor proglasili nevažećim zbog situacije nepredvidive gospodarske krize!

Ne bi u treći nego čekaju na čertvti rebalans

Vilim Ribič, potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata kaže da nema šanse da njegovi članovi prihvate daljnje smanjenje plaća za 6%, makar na rezove ovih dana pristali i branitelji i umirovljenici:

– Mi na to ne trebamo pristati. Kao prvo, sporazumom potpisanim prije mjesec i pol dana pristali smo njegovu reviziju ako se gospodarska situacija pogorša na način da tijekom šest mjeseci uzastopno BDP padne više od 5%. Takve službene podatke još nemamo, imat ćemo ih tek koncem rujna, pa tek tada možemo razgovarati o daljnjem smanjenju naših plaća. Zašto bismo mi morali ući u treći rebalans. Moguć je i četvrti rebalans, pa predlažem da budemo u njemu.

Ono u čemu se sindikalni čelnici slažu je da premijerka Jadranka Kosor vodi razgovore na način da uvažava prijedloge koji pristižu sa sindikalne strane i o njima sama pomno vodi zabilješke.

Premijerka si zapisuje sve sindikalne prijedloge

Kao najinteresantniji prijedlog na razgovorima u ponedjeljak bio je onaj Damira Jakuša, predsjednika URS-a o tome da se uvedu tzv. krizni porezi. Riječ je o porezima koji se proglašavaju odnosno uvode na određeno vrijeme. Oni bi značili dodatno opterećenje na plaće, a stopa bi rasla sa visinom plaće, na način da bi oni koji primaju plaće 2,5 – 7,5 tisuća kuna plaćali 3% kriznog poreza, 7,5 – 12,5 tisuća kuna 6% kriznog poreza itd. – platni razred viši za 5.000 kn imao bi 3% veći krizni porez.

– Taj Jakušev prijedlog složio je sve nas sindikalce za stolom, a zainteresirao je i premijerku Kosor. To si je ona uredno zapisala, rekla da mora razmotriti što znači to što smo predložili, da će joj treba 24 sata za odgovor. Taj bi krizni porez bio pravičan jer bi veći doprinos izlasku iz krize prebacio dali oni koji imaju veću plaću – smatra Avberšek.

Prijedlog trećeg rebalansa koji bi Vlada trebala donijeti u petak, nakon povratka premijerke Jadranke Kosor iz Bruxellesa, ima cilj uštedjeti dvije milijarde kuna kresanjem plaća i mirovina. Glavni teret za Hrvatsku time bi trebalo podnijeti 850.000 građana iz triju društvenih skupina – zaposlenici u javnim i državnim službama, umirovljenici i branitelji. Branitelji su pristali, no umirovljenici i zaposleni u javnim i državnim službama neće. Kako će Jadranka Kosor napraviti ovaj oštri rez?