Sindikati zgroženi inicijativom branitelja

VLADA ISPITUJE MOGUĆNOST KRESANJA DODATAKA NA PLAĆU SLUŽBENIKA

Prijedlog za smanjenje socijalnih prava za javne službenike došao je iz nekih braniteljskih udruga

(NOVI LIST) ZAGREB – Sindikate državnih i javnih službi na jesen očekuju vjerojatno oštri razgovori s Vladom o materijalnim pravima, odnosno izdacima države za zaposlene u 2010. godini. S javnim službama, osim toga, Vlada će vjerojatno otvoriti i razgovore o izmjenama sporazuma o plaćama, odnosno odgodi njegove primjene s obzirom na loše gospodarske pokazatelje. Uvođenje »kriznog poreza« za sve građane, naime, predstavlja tek kratko uzimanje daha prije no što Vlada kao poslodavaca ponovo sjedne za stol s predstavnicima 240 tisuća zaposlenih u državnim i javnim službama kako bi pregovarali o proračunskim pozicijama u idućoj godini, a na udaru bi se prije svega mogle naći jubilarne nagrade, naknada za prijevoz na posao i s posla, ali i regres, božićnice i dar za djecu.
Božićnice u državnim i javnim službama i dar za djecu, proračun koštaju 1,7 milijardi kuna, dok se za prijevoz izdvaja 1,4 milijarde. Moguće promjene u tim pravima sindikatima su već stidljivo najavljene na proljeće, uz objašnjenje kako u kolektivnim ugovorima ima puno toga što državu previše košta i što bi trebalo rezati. Sada se, pak, u javnost puštaju »probni baloni« za predstojeće pregovore, a oni se oslikavaju u razmišljanju da se prava poput naknade za prijevoz i regresa ukinu te istovremeno »podeblja« osnovna plaća. Viša plaća, pak, radnicima bi išla na ruku u budućnosti jer bi si osigurali višu mirovinu.
Interesantno je, međutim, da su nove socijalne ideje za zaposlene, prije svega u državnim i javnim službama, iznijeli predstavnici branitelja koji predlažu organiziranje referenduma o smanjenju socijalnih prava, a predsjednica Vlade ih je prihvatila, naravno uz napomenu da o tome valja razgovarati sa sindikatima. No, sindikati su zgroženi i otvoreno poručuju kako na takvo nešto neće pristati.
– To je neutemeljen prijedlog. Pa regres, jubilarna nagrada, božićnica – to su benefiti o kojima se pregovara. Taj prijedlog apsolutno neće proći – zgroženo poručuje Vilim Ribić, dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata. I on, i njegove kolege u javnim službama ističu kako su se za prava izborena kolektivnim pregovaranjem spremni boriti i štrajkom.
– Neozbiljno je da se ideje o smanjivanju tuđih prava plasiraju iz redova ‘branitelja i gospodarstvenika’, a sve nam to pomalo liči na to kako su nekad pripadnici SUBNOR-a priskakali u pomoć socijalističkim vlastodršcima – veli Siniša Kuhar, tajnik službeničkog sindikata za kojeg je neozbiljno i »isticanje činjenice kako je prijedlog uputio branitelj, kao da u državnim službama ne rade službenici i namještenici koji su do jučer također bili branitelji«.
– Neka se ne usude ovaj put dirnuti u ugovorena prava. Kolektivni ugovor je naša Biblija i neće ga sjeći na način kako oni to zamišljaju. Pa to bi bilo napuštanje našeg osnovnog prava na pregovaranje – poručuje Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva koja šokirana idejom ponavlja »ne, neće ići«. Braniteljima koji iznose ideje, Avberšek pručuje: »Dušobrižnici različitih vrsta neka rade reda u svom resoru, a naše kolektivne ugovore neka ostave. Slijedeća bi im ideja mogla biti da predlože kako sindikati u Hrvatskoj nisu potrebni«.
Sindikatima su probni baloni to više nedopustivi, jer se svi dobro sjećaju što se dogodilo s toplim obrokom koji je prestao biti »izdvojeno« pravo i uključen je u plaću. On se utopio u oporezivom dijelu plaće i u mnogim radničkim »buštama« nestao.
Gabrijela GAL