AKO BUDU IMALI SREĆE, ZAPOSLENICI DOMA ZDRAVLJA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE REGRES ĆE DOBITI ZA BOŽIĆ
(NOVI LIST) RIJEKA – Zaposlenicima Doma zdravlja Primorsko-goranske županije još uvijek nije isplaćen regres za godišnji odmor, a ako budu imali sreće, regres bi im mogao biti isplaćen tek za Božić.
Takav se zaključak može iščitati iz izjave v. d. ravnateljice Ankice Grubišić koja kaže da se radnici iznosu od 1.000 kuna, koliko će im uprava isplatiti, mogu nadati do konca godine. Grubišić međutim kaže da joj ne pada na pamet zaposlenicima obećati da će sredstva koja su im, usput rečeno, zajamčena kolektivnim ugovorom, sjesti na račun u najavljenom vremenu, jer kako ističe, Dom zdravlja posluje s gubitkom i unatoč poduzimanju mjera za sanaciju postojećeg stanja, novca nema.
– Radnici mogu biti sretni da u ovoj situaciji još uvijek uredno dobivaju plaću i to u cijelom iznosu. Budući da će regres iznositi 1.000 kuna, računam da nam za njegovu isplatu treba 650 tisuća kuna, a trenutačno nemamo novca za isplatu regresa. Vjerujem da će im on ipak biti isplaćen do kraja godine, objašnjenje je v.d. ravnateljice Doma zdravlja PGŽ Ankica Grubišić. Na pitanje je li moguće sredstva za regres iznaći na neki drugi način, Grubišić ističe da se zbog regresa i radnika ne namjerava dodatno zaduživati.
Gubici Doma zdravlja koji su i ovaj put navedeni kao razlog kršenja radničkih prava od strane uprave, prema riječima v. d. ravnateljice su sanirani u takvoj mjeri da je zaustavljen njihov rast. Ona smatra da Dom zdravlja PGŽ nikad neće poslovati pozitivno, a kao argument takvom razmišljanju navodi njegovu organizacijsku strukturu.
– Dom zdravlja neće nikad poslovati bez gubitaka jer ima dosta timova s premalenim brojem pacijenata koji imaju jednaka prava kao i timovi s prosječnim ili velikim brojem pacijenata, kaže Grubišić.
Inače, kašnjenje regresa i božićnica u županijskom Domu zdravlja nije nikakva novost. Tako je zaposlenima božićnica za proteklu godinu isplaćena tek ove godine, a prije nešto više od dvije godine sindikat medicinskih sestara čak je podigao i prijavu protiv tadašnje ravnateljice zbog neisplate božićnica. Ipak sindikati koji djeluju u sklopu županijskog Doma zdravlja prilično su razjedinjeni kad je u pitanju ostvarivanje radničkih prava. Naime, procjena je da u Domu zdravlja postoji desetak sindikata od kojih neki nisu registrirani, neki pak nemaju svoju središnjicu pa u konačnici ispada da u Domu zdravlja donekle sindikalno djeluju tek Strukovni sindikat medicinskih sestara i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi. Predsjednica potonjeg sindikata, Spomenka Avberšek priznaje da je u ovakvoj situaciji u Domu zdravlja razjedinjenost sindikata velik problem.
– Ja im mogu jedino sugerirati da tuže upravu ako im regres ne bude isplaćen. Problem je i to što tužbe moraju biti pojedinačne jer naš zakon ne omogućava da to zajednički učini sindikat, upozorava Avberšek dodajući da je Dom zdravlja PGŽ jedan od rijetkih domova zdravlja u Hrvatskoj koji nije isplatio regres. Posebno je osudila razmišljanje uprave koja radnicima kad je o regresu riječ poručuje da mogu biti sretni dok imaju radna mjesta.
– Ne mogu se pomiriti s činjenicom da na pitanje o regresu čija je isplata sastavni dio kolektivnog ugovora netko u upravi komentira da radnici budu sretni dok još dobivaju plaću. Činjenica je da uvijek imamo problema s Domom zdravlja u Primorsko-goranskoj županiji, da se ravnatelji izmjenjuju, upravno vijeće je nezainteresirano dok su s druge strane u Primorsko-goranskoj županiji i Gradu svi zaposlenici dobili svoje regrese. Osim toga, ovaj Dom zdravlja plaća najamninu Gradu Rijeci i zašto se grad ne bi jednom odrekao te najamnine u korist radnika i njihovih prava, pita se Avberšek.
B. ČALUŠIĆ