Sindikalne središnjice počele pripreme za Svesindikalni sabor

U vrijeme održavanja Prvog hrvatskog svesindikalnog sabora 2003. godine još se moglo na Markov trg…

ZAGREB, 20. svibnja 2010. (Hina) – Sindikalne središnjice neće sudjelovati u radu Gospodarsko-socijalnog vijeća, a s jučerašnjim danom započele su zajedničke pripreme za hitno sazivanje drugog Svesindikalnog sabora na kojem će donijeti odluke o daljnjim zajedničkim aktivnostima i djelovanju sindikata.

Zaključci su to sa sastanka Koordinacije pet sindikalnih središnjica održanog 19. svibnja.
Sindikalne središnjice, navodi se u danas objavljenim zaključcima, zahtijevaju hitan sastanak s predsjednicom Vlade i suradnicima.

O svojim aktivnostima i djelovanju zajednički će izvješćivati javnost, kaže se u priopćenju koje su potpisali predsjednici Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević, Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever, Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević i Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš.

Kako su proteklih dana izjavljivali pojedini sindikalni čelnici, neposredan povod za poziv na sindikalno jedinstvo i organizaciju svesindikalnog sabora su najave Vlade o ukidanju regresa, božićnica i darova za djecu zaposlenima u državnim i javnim službama, te državnim i javnim poduzećima, kao i izmjeni čl. 262 Zakona o radu (ZOR).

Taj članak propisuje da se nakon isteka roka na koji je sklopljen kolektivni ugovor, u njemu sadržana pravna pravila kojima se uređuje sklapanje, sadržaj i prestanak radnog odnosa i dalje primjenjuju do sklapanja novih kolektivnih ugovora, kao dio prethodno sklopljenih ugovora o radu.

Sindikati smatraju da Vlada želi omogućiti lakše otkazivanje kolektivnih ugovora kako bi izbjegla obvezu plaćanja regresa, božićnice i dara za djecu zaposlenima u državnom i javnom sektoru, i time u aktualnoj krizi uštedjela 640 milijuna kuna.

Sindikati smatraju i da ih je Vlada izigrala kada je sama utvrdila izmjene Zakona o porezu na dohodak (tzv. mini porezna reforma) bez konzultacija sa socijalnim partnerima.

Na svesindikalnom saboru, kako se očekuje, mogle bi biti donesene odluke o zajedničkim sindikalnim akcijama uključujući prosvjede i štrajkove.

Bio bi to drugi svesindikalni sabor. Prvi je održan u veljači 2003. godine, a povod su i tada bile izmjene ZOR-a.

Sindikati su se tada protivili skraćivanju otkaznih rokova, smanjenju otpremnina, izjednačavanju rada na određeno i neodređeno vrijeme te povećanju broja zaposlenih kod malih poslodavaca, tvrdeći da izmjene ZOR-a neće osigurati novo zapošljavanje, već samo olakšati otpuštanje radnika.