SINDIKAT ZDRAVSTVA, SOCIJALNE ZAŠTITE I MIROVINSKOG OSIGURANJA POLEMIZIRA OKO BOŽIĆNICE
Zatražene su ostavke Spomenke Avberšek, Anice Prašnjak i Ivice Babića jer su, kako je navedeno, odricanjem od ovogodišnje božićnice, oštetili zaposlene u zdravstvu
(NOVI LIST) RIJEKA Nitko nam ne može oduzeti stečena prava ako ih se sami nismo odrekli, ponovila je jučer povjerenica Sindikata zdravstva, socijalne zaštite i mirovinsko-invalidskog osiguranja u Kliničkom bolničkom centru Rijeka, Radmila Belobrajić Čahut osvrćući se još jednom na neisplatu božićnice u djelatnosti zdravstva i nastavljajući tako polemiku s predsjednicom Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenkom Avberšek.
Belobrajić Čahut jučerašnju pressicu iskoristila da još jednom, ovaj put u ime Sindikata zdravstva, socijalne zaštite i mirovinsko-invalidskog osiguranja zatraži ostavke Spomenke Avberšek, Anice Prašnjak i Ivice Babića jer su, kako kaže, odricanjem od ovogodišnje božićnice u Temeljnom kolektivnom ugovoru bez prethodnih konzultacija, oštetili zaposlene u zdravstvu.
– Osim što su prevarili zaposlene u zdravstvu, neki od njih još i lažu, poput Spomenke Avberšek koja tvrdi da nije ništa potpisla s ministrom zdravstva, a potpisala je dodatak kolektivnom ugovoru za djelatnost zdravstva koji njegovu primjenu produžuje do konca godine. S time se produžuje i primjena članka 83. koji jamči minimalnu božićnicu od 1.000 kuna zaposlenima u zdravstvu. Sve dok imamo Zakon o radu kakav imamo, njegovi članci 262. i 263. jamče nam stečena prava kao startnu poziciju u svim budućim pregovorima, a jedno od tih stečenih prava u našem slučaju je minimalna božićnica od tisuću kuna, ustrajna je Belobrajić Čahut.
Glavna sindikalistica riječkog KBC-a osvrnula se i na odricanje božićnica u javnim službama u korist fonda za nezaposlene. Ona smatra da se svatko svoje božićnice može odreći u svoje ime i donirati ga kome želi, ali to je odluka koju moraju donijeti sami zaposleni.
– Bezobzirno je posezati u nečiji džep i uzimati mu novac bez da ga se pita. Svojim potpisom oni su se odrekli božićnice u ime 70 tisuća zaposlenih u zdravstvu, a to bi bilo jedino u redu i sindikalno da je tome prethodilo raspisivanje referenduma kao što je bilo u slučaju štrajka zbog smanjenja plaća, kaže Belobrajić Čahut dodajući da se njezin sindikat pri odricanju od božićnica ništa nije pitalo. Ona opovrgava tvrdnje Spomenke Avberšek da su potpisnici prijedloga temeljnog kolektivnog ugovora uspjeli sačuvati devedeset posto dosadašnjih prava naglašavajući da sva ta prava datiraju iz 1992. godine kad je potpisan kolektivni ugovor za zdravstvo, izuzev božićnice koja je istom ugovoru dodana devet godina kasnije. Njezin sindikat, napominje, supotpisnik je kolektivnog ugovora za zdravstvo i svih dodataka zajedno sa Samostalnim sindikatom zdravstva, Hrvatskim strukovnim sindikatom medicinskih sestara i Hrvatskim liječničkim sindikatom.
– Tragedija za Spomenku Avberšek, koja tvrdi da sam ja sindikalno nepismena, je što sam ja i previše sindikalno pismena. I još ću jednom ponoviti da je ministar Milinović veći sindikalist od potpisnika prijedloga temeljnog kolektivnog ugovora, a Spomenka Avberšek u cijeloj ovoj priči ministra Milinovića oblači u svoj prljavi veš, rezolutna je u svojoj polemici Belobrajić Čahut. Barbara ČALUŠIĆ