Objektiv o reformi zdravstva

Vitruviusova legenda kaže da je Arhimed, genijalni matematičar iz Sirakuze, oko 287. godine prije Krista dobio zadatak da utvrdi je zlatna kruna kralja Hierona II. od čistog zlata ili je nečasni zlatar umiješao i srebro u prekrasan lovorov vijenac. Arhimed pritom, kaže priča, nije smio oštetiti krunu pa se koncentrirao na problem kako odrediti volumen krune pomoću kojeg bi se, uz poznatu masu, odredila gustoća zlata. Rješenje je došlo za vrijeme kupanja: primijetio je da se ulaskom u kadu podigao nivo vode pa je povezao da je to način kojim bi se mogao izračunati obujam krune. Dijeljenjem mase krune s njezinim obujmom izračunala bi se, zaključio je genij, gustoća metala u kruni. Manja gustoća od gustoće zlata značila bi da je zlatu dodano srebro. Našavši rješenje problema, bio je toliko uzbuđen da je, zaboravivši se obući, istrčao iz kade ne ulicu, vičući Eureka! – “Našao sam!”

I tako je nastao Arhimedov zakon: tijelo uronjeno u tekućinu lakše je za masu istisnute tekućine.

No, kao što je to biva s genijima, skoro za tadašnju cijelu Sirakuzu Arhimed je bio lud i nitko nije vidio ništa genijalno u tome što gol trči po ulici, crta po pepelu, ne jede danima i sve ostalo što je radio u trenucima manijakalne koncentracije na znanost: na koncu je, prema nekim zapisima, siromahu najvjerojatnije odsječena glava.

Postoje brojni znakovi da civilizacija po tom pitanju nije daleko odmakla, i da je neprosvijećena raja danas jednako brutalna prema genijima kao i u doba kad se Arhimed brčkao po kupaonicama. Uzmimo za primjer Darka Milinovića, hrvatskog reformatora zdravstva koji je ove srijede iznio genijalnu jednadžbu: ako tijelo pacijenta uroniš u bolnicu A, koja je u kategoriji 1, a onda to isto tijelo uroniš u bolnicu 3, koja je B, odnosno u trećoj kategoriji, taj će pacijent jednako umrijeti ili preživjeti, jer to sve skupa nema nikakve uzročno-posljedične veze. Milinović je dokazao i obrnuto: ako tijelo pacijenta uroniš u treću kategoriju, bolnicu B, i onda ga nekako izroniš i uroniš u bolnicu A koja je u kategoriji 1 – efekt je potpuno isti kao da si jednadžbu započeo od bolnice A!

Objavu ovoga spektakularnog Milinovićeva reformskog otkrića, čija skraćena formula glasi – “Ista ti je stvar, bio ti u kategoriji A, B ili 3”, hrvatska je javnost ovih dana dočekala s neznalačkim podsmijehom, a već se primjećuje da mnogi idu toliko daleko da se pitaju isto što i Siracuza s Arhimedom – je li ovaj čovjek normalan?

Voditelji Dnevnika Nove TV, jedne od najgledanijih informativnih emisija u zemlji, koji su prezentirali prilog o Milinovićevu teoremu jedva su, recimo, u studiju suspregli smijeh, a voditeljica Marija Miholjek iz neugodne se situacije izvukla mrmljanjem kako je njoj sve jasno, da ne može biti jasnije te je hitno prešla na predstavljanje drugog priloga. Takvo ponižavanje jednog genija hrvatska javnost davno nije vidjela.

Uštogljena akademska publika Milinoviću pak predbacuje znanstvenu neoriginalnost; oni tvrde da reforme koje se baziraju na otkriću da se ništa ne mijenja i nisu reforme i da se Milinović samo pravi originalan sa svojim slovima i brojkama, s kojima i mala djeca znaju raditi zanimljivije račune.

Slično misle i ravnatelji bolnica, a dodaju još i to da je ministar pobrkao zdravstvo s astrologijom, budući da Milinović bolničke kategorije A, B i 3 dovedi u vezu sa zvjezdicama, radi ljepše prezentacije teorije.

Na društvenim mrežama sve su češće skupine bijesnih građana koje bi ministru zdravstva bile spremne i skinuti glavu, sva sreća ne doslovno, nego samo politički, tako da ga doživotno onemoguće da se bavi zdravstvenim teoremima, astrološkim prognozama i aksiomima o uzaludnosti liječenja.

Ukratko – radi se o tipičnom srazu između vizionarstva i neprosvijećenosti, u povijesti viđenom neizmjerno mnogo puta.

Hrvatski se Arhimed, zasad, dobro drži. Slično svom prethodniku koji je uzviknuo “Ne dirajte mi krugove”, Milinović je hrabro pred kamerama izjavio: “Nemoguće je da sam pogriješio, ne dirajte mi statistiku!” i relativno mirno i dostojanstveno odšetao u svoj znanstveni kabinet.

Mnogo će vremena proći dok hrvatski narod ne shvati kakva je genija imao. Za koje desetljeće, kada sve hrvatske bolnice budu pretvorene u kategorije i zvjezdice, a pacijenti u hotelske goste, znat ćemo da smo 2011. godine, zahvaljujući Hrvatskoj demokratskoj zajednici, imali takav intelektualni kapacitet u Vladi kakva mnoge zemlje neće ni tada imati.

No, nema straha: ispočetka, Milinovićev rad bio je jasan samo jednom drugom geniju – jednako neshvaćenom Ivi Sanaderu – zatim se to slabašno proširilo na Jadranku Kosor , nekoliko HDZ-ovih ministara i rijetke socijaldemokrate koji imaju slične vizije, pa će za koje vrijeme sigurno zaraziti mase. Milinovićevi će unuci doživjeti da u čitankama vide djedov lik, a ispod ispisanu formulu – „Kad A staviš u 1, a jedan u C ili 3, i to ponoviš, samo obrnutim redoslijedom, dobio si reformu zdravstva!”

Izvor: Nataša Škaričić/Objektiv