Prenosimo s portala Dnevno.hr

(Dnevno.hr) Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić ponaša se kao Staljin, zbog čega ga je napustilo 34.000 ljudi iz šest, a uskoro i iz sedmog sindikata. Nimalo me ne čudi što je i njegov megaprojekt, gradnja hrama – novog sindikalnog doma zapela u rupi- tvrdi Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi komentirajući najnovije kaotične događaje na sindikalnoj sceni, ali i Ribićev projekt u sjeni – novi sindikalni dom u zagrebačkoj ulici Florijana Andrašeca na zemljištu vrijednom čak 14,1 milijun kuna.

Nova zgrada sindikata upitan je projekt, tvrde Ribićevi sindikalni protivnici, pogotovo u trenutku kada je iz Matice hrvatskih sindikata zbog, kako tvrde, Ribićevog autokratskog vođenja, prekoračenja ovlasti i prevelike bliskosti s vlašću, istupilo šest sindikata. To su, prema najnovijim informacijama, sindikat zdravstva, socijalne skrbi, grafičara, zaštitara , HEP-a, i sindikat Odašiljača i veza. S druge strane, pak, zagovornici Ribićeva projekta tvrde da iza cijelog projekta stoje samo dva sindikata – Sindikat hrvatskih učitelja i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja ujedinjeni u Sindikat gradnji – poduzeću i investitoru projekta novog sindikalnog doma za kojeg i sada neki kažu da je racionalan i isplativ jer se ‘višak’ prostora namjeravao iznajmljivati ili prodati.

‘Monster’ objekt

Isto to tvrdio je i Vilim Ribić 2009. godine kada je predstavio projekt objašnjavajući da se radi o investiciji u zemljište s gotovim projektom za poslovnu zgradu i građevinskom dozvolom za, kako mnogi tvrde, ‘monster’ objekt površine od čak 5600 četvornih metara, s tri kata podzemnih etaža – garaža i čak osam katova iznad zemlje.

– Sindikat znanosti donio je još 2006. odluku o tome, a tri godine smo tražili prihvatljivo rješenje, pa kako nismo mogli pronaći odgovarajući prostor u Zagrebu čija bi cijena bila ispod 3000 eura po kvadratu, odlučili smo se na izgradnju nove zgrade, rekao je tada Vilim Ribić, čelnik Matice Hrvatskih sindikata, ali i predsjednik Velikog vijeća Sindikata znanosti. Prema njegovim riječima, novac za pothvat namaknut je isključivo iz štednje započete 1993. osnivanjem sindikalnog fonda za investicije. Početna sredstva uzeta su iz članarine, a potom je taj iznos kroz 16 godina oplođivan kroz oročenu štednju i ulaganja u fondove. Bez rizičnih investicija – naravno jer su, kako je Ribić tvrdio, sindikati predvidjeli sve moguće opasnosti. Primjerice, ako se gradnja ne realizira, zemljište će se moći prodati jer će s godinama, kako je Ribić poručio, bez obzira na recesiju – samo dobiti na vrijednosti.

Ribićev plan se ubrzo ipak pokazao prilično rizičnim i od njega su počeli odustajati neki od zainteresiranih. Naime, jedan od tri sindikata koji su kupili zemljište, Sindikat medicinskih sestara je odustao od projekta i nestao iz zajedničkog poduzeća – investitora projekta Sindikat gradnje osnovanog 10. prosinca 2008. kojeg i sada ‘krasi’ neveliki temeljni kapital od 20.000 kuna, ali i ista adresa i telefonski broj kao i matična Ribićeva ‘baza’ – Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja u Ilici 51.

To je većina zainteresiranih sindikalaca primijetila tek u veljači 2011. kada su i počeli osnovni, zemljani radovi. Da nešto tu ne ‘štima’, tada je potvrdila čelnica Sindikata medicinskih sestara Anica Prašnjak koja je rekla da se ‘previše otegnula gradnja i da su odlučili ići u kupnju vlastitih prostora jer jednostavno više nismo imali gdje raditi. Možda se u Sindikalni dom vratimo kad on bude gotov’. Sada, par mjeseci nakon početka gradnje, Anica Prašnjak još je oštrija.

– Odlučili smo samostalno otići u projekt osiguranja novog prostora za naš sindikat. Odustali smo od originalnog plana jer se gradnja i cijeli projekt previše oduljio. Nama je dovoljan i jedan veći stan kojeg smo pronašli i adaptirat ćemo ga za naše potrebe- zaključila je Prašnjak.

‘Hram sidikata’

Radovi na zgradi sindikalnog ‘hrama’ koji je, prema planovima, trebao biti gotov u proljeće 2012., stali su odmah nakon iskapanja temelja i ogromne rupe u ulici Florijana Andrašeca. Strojevi i mehanizacija se povukla, a nitko ne zna kada će se gradnja velebnog novog sindikalnog doma nastaviti. U Sindikat gradnji, unatoč našim učestalim pozivima i njihovim obećanjima, nismo dobili povratnu informaciju. Novih informacija nema čak ni Zvonimir Laktašić, predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja – jednog od dva investitora gradnje.

– Završena je prva faza gradnje – osnovni zemljani radovi. Sada, koliko znam, slijedi prikupljanje ponuda izvođača za nadzemni dio gradnje. Očekujemo više ponuda, a budući da su građevinari u recesiji, očekujem da bi mogli proći jeftinije. No, moram priznati da pojedinosti i rokove ne znam jer projekt vode naše kolege iz Sindikata znanosti – rekao je Laktašić. Prema njegovim riječima, nema razloga pretjerano sumnjati da cijeli projekt ne bi mogao biti završen kako je i planirano – u proljeće 2012. Novi ‘sindikalni hram’ na 5600 kvadrata na osam katova i tri podzemne etaže za samo dva sindikata zasad su samo predmetom kritike i podsmijeha Ribićevih sindikalnih protivnika. Pogotovo onih koji su istupili iz Ribićeve Matice hrvatskih sindikata. Među njima je najglasnija Spomenka Avberšek, već spomenuta predsjednica Sindikata zdravstva.

– Radnički dom u Šubićevoj, koji zovem “hram sindikata”, dovoljno je velik da u njega stanu svi sindikati. Gospoda koju je Ribić okupio trebala bi doći i useliti se pod isti krov. Ribićev ‘hram’ ne može biti dom sindikata – zaključila je Avberšek.