SINDIKATI POSLALI DOPIS
Sindikat zdravstva i socijalne skrbi traži od premijerke Jadranke Kosor da imovinu ne dijeli samo pet središnjica, nego svi sindikati. Sindikat zahtijeva da središnjice potpišu sporazum sa sindikatima koji su ih napustili da im pri podjeli prepuste dio imovine
LJUBINKA MARKOVIĆ
Sindikat zdravstva i socijalne skrbi u utorak je premijerki Jadranki Kosor, Državnom odvjetništvu i Ministarstvu uprave poslao dopis u kojemu traži da svi registrirani sindikati sudjeluju u podjeli sindikalne imovine, a ne samo pet sindikalnih središnjica.
(Vjesnik.hr) Sindikat predlaže premijerki da na razgovore o sindikalnoj imovini pozove sve sindikate te zahtijeva da središnjice potpišu sporazum sa sindikatima koji su ih napustili da im pri podjeli prepuste dio imovine.
»Nećemo dopustiti da središnjice dobiju dio imovine na račun broja članova sindikata koji su bili u nekoj od središnjica, ali su izašli, a da nas se onda izbaci na cestu. Prostora ima dosta za sve sindikate i treba ga bratski i pošteno podijeliti kako bi svi sindikati imali prostor za rad. Ako ne dobijemo svoj dio, istjerat ćemo to sudom«, odlučna je
Nakon što je imovina sindikata prema Zakonu o udrugama privremeno podržavljena prije 13 godina, pet sindikalnih središnjica lani su konačno potpisale sporazum o kriterijima podjele, po kojemu bi nekretnine dijelilo samo pet središnjica i to prema broju članova utvrđenim zadnjim popisom 2009. godine. Otada je niz granskih sindikata i sindikata poduzeća izišlo iz središnjica, najviše iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i Matice sindikata javnih i državnih službi.
Sindikat PPDIV iz SSSH-a je odveo čak 28.000 članova, pa ta nekad najveća središnjica više nema 164.732 člana, što je prema popisu iz 2009. kriterij za podjelu, već je pala ispod 100.000. Maticu sindikata nedavno je napustilo pet sindikata, među kojima i Sindikat zdravstva, pa je Matica s 93.000 pala na oko 60.000 članova. Samo sindikati koji su napustili SSSH i Maticu imaju više članova nego URSH i HUS, dvije manje središnjice koje dobivaju dio imovine. Računaju li se i sindikati koji su prije napustili središnjice ili nikad nisu ni bili u njima svi zajedno imaju najmanje 100.000 članova.
»Ne mogu imovinu koja je stvarana do 1990. dijeliti samo sindikalne središnjice, nego svi sindikati. Radnici nisu članovi središnjica, već sindikata, a oni kao pravni sljednici imaju pravo na raspolaganje nekretninama. Čak 546 sindikata nije ni u jednoj središnjici, a ako naš Ustav i međunarodne konvencije dopuštaju sindikalno organiziranje ne mogu onda mudraci iz sindikalnih središnjica reći da je sva imovina njihova, a nas izbaciti na cestu«, odlučna je Spomenka Abveršek, predsjednica Sindikata zdravstva i socijalne skrbi.
»Sporazum pet sindikalnih središnjica o kriterijima podjele i prebrojavanje 2009. više ne drže vodu!«, poručuje Abveršek šefovima pet središnjica. Sve više sindikata napušta središnjice, ističe ona, pa neće valjda sada zbog podjele imovine »pod mus« ulaziti u neku od središnjica ili osnivati šestu središnjicu. Sporazum se mora izmijeniti, i to tako da čelnici središnjica, objašnjava Abveršek, sa sindikatima koji su napustili središnjicu potpišu sporazum u kojemu im jamče da će s njima podijeliti imovinu prema broju članova. Također dodaje da je preduvjet za razgovor o kriterijima podjele imovine izmjena Zakona o reprezentativnosti sindikata.
»Nećemo dopustiti da središnjice dobiju dio imovine na račun broja članova sindikata koji su bili u nekoj od središnjica, ali su izašli, a da nas se onda izbaci na cestu. Prostora ima dosta za sve sindikate i treba ga bratski i pošteno podijeliti kako bi svi sindikati imali prostor za rad. Ako ne dobijemo svoj dio, istjerat ćemo to sudom«, najavljuje Abveršek.
Dva su povoda zbog čega su se zbog podjele imovine počeli buniti i sindikati izvan središnjica. Nedavni prijedlog Ministarstva uprave da država sindikatima vrati samo 28 posto od 30.000 kvadrata nekretnina, vrijednih najmanje 500 milijuna kuna, digao je na noge čelnike središnjica koji još čekaju objašnjenje premijerke čiji je to prijedlog i zašto se sada pojavio. Sad, kad ispada da je država (ili ipak samo ministar uprave) pružila šapu na sindikalnu imovinu, iako ih je godinama uvjeravala da neće ništa uzeti, na noge skaču i autonomni sindikati u strahu da će ih iz prostora koji sada koriste izbaciti ili država ili bratske sindikalne središnjice.
MLADEN NOVOSEL: NIKOGA NEĆEMO ISTJERATI
U Radničkom domu na zagrebačkom Krešimirovu trgu, osim SSSH, kojemu je tamo sjedište, u sindikalnim prostorima na četiri kata radi HUS, nekoliko sindikata koji su izišli iz SSSH i priključili se NHS-u, te nekoliko sindikata koji su izišli iz SSSH i ostali autonomni. Na pitanje je li SSSH spreman dio imovine koji će dobiti u podjeli prepustiti sindikatima, koji su napustili njegovu središnjicu, čelnik SSSH Mladen Novosel kaže da će se o tome svakako razgovarati, te da ne može ovoga trenutka reći kako će se to riješiti.
»Nikoga se neće tjerati iz sindikalnog prostora. To je sigurno. Sada je važno prvo s Vladom razriješiti kako će se imovina dijeliti, s obzirom na neprihvatljiv prijedlog ministra Davorina Mlakara. Po Zakonu o udrugama imovinu dijele središnjice, a one se dogovaraju o kriterijima. Ako već Vlada želi izmjenom zakona uglaviti način vraćanja imovine i kriterije podjele, to sigurno neće biti Mlakarovi. Vlada nije bila spremna da se sada rješava podjela imovine. Naš ih je lanjski sporazum o podjeli zatekao i sad pokušavaju sve prebaciti nekom drugom«, ističe Novosel.
Pročitajte još…
Dopis SSZSSH upućen predsjednici Vlade Jadranki Kosor
Dopis SSZSSH upućen ministru gospodarstva, rada i poduzetništva Đuri Popijaču