Vlada zamrzava mirovine i plaće do 2014. godine!

(INDEX.HR) U SLJEDEĆE tri godine u državnom proračunu nema prostora za povećanje plaća za oko 240 tisuća zaposlenih u javnom sektoru, a isti su izgledi i kad je u pitanju povećanje, odnosno usklađivanje mirovina za više od 1,2 milijuna umirovljenika.

Otvoreno je to za Novi list priznao premijerkin savjetnik Željko Lovrinčević koji je za list komentirao nedavno objavljene vrlo ambiciozne Vladine smjernice ekonomske i fiskalne politike za razdoblje od 2012. do 2014. godine. Prema njima, proračun u 2012. godini rast će za samo 2,7 milijardi kuna u odnosu na ovu godinu. Kako će samo kamate koje država u sljedećoj godini treba otplatiti biti za dvije milijarde kuna veće nego u ovoj godini, analizira Novi list, jasno je da će one “pojesti” razliku i da prostora za povećanje plaća i mirovina nema.

“Nije to u Smjernicama otvoreno rečeno, ali potpuno je jasno da su planovi o smanjenju deficita i smanjenju udjela javnog duga u BDP-u ostvarivi jedino ako se ostali rashodi ne povećavaju. Sav prirast zbog ekonomskog rasta otići će na kamate, a ne treba zanemariti ni povećanje troškova pridruživanja Europskoj Uniji, niti rast troškova mirovina zbog sve većeg broja umirovljenika. Tako da prostora za rast plaća i mirovina ako se rashodi žele zadržati na planiranim razinama nema”, kaže Lovrinčević za Novi list.

To znači da će Vlada morati pogaziti i sporazum sa sindikatima kojima je obećano da će nakon dva kvartala u kojima gospodarstvo bude raslo po dva posto, plaće povećati za šest posto.

“Moramo se suočiti s činjenicom: u ovoj zemlji jednostavno nema novca!”

“Ne radi se ovdje o šest posto povećanja. Mi smo u tom sporazumu jasno odredili pravila igre: ako BDP dva kvartala ide gore za dva posto, da će se plaće povećati za šest posto. To se nije dogodilo, i plaće ne mogu ići gore. Ali, u tom smo sporazumu potpisali i izjednačavanje plaća do kraja godine. Naime, ustanovljeno je da naše plaće u odnosu na privredu i javna poduzeća zaostaju za dva do tri posto. E, sada smo ustanovili da nema novca. I OK, ali ne pada mi na pamet da mi potpisujemo novi sporazum za 2012.”, kazala je za Index čelnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek.

Kako nam je kazala, ministrica financija Martina Dalić i njezin savjetnik za ekonomska pitanja Lovrinčević upozorili su na mogućnost da je situacija takva. “Tada su me prvi put ugodno iznenadili, čak su napravili i simulaciju situacije. Tada su nam rekli da novi sporazum možemo potpisati za 2012. godinu, ali da se to sindikatima može obiti o glavu jer da onda neće moći biti toliko zaposlenih u javnoj službi”, priča Avberšek.

15. rujna sindikati će ponovno sjesti za stol i razgovarati o tom sporazumu, no Avberšek kaže: “Mi se moramo suočiti s činjenicom da u ovoj zemlji jednostavno nema novca, i taj teret ja ne mogu prebaciti na drugog koji jednako tako neće imati novca. Svi pokazatelji govore da će 2012. biti još gora godina nego što je ova, i ja bih bila neodgovoran sindikalac kada bih išta potpisivala u rujnu”.

“Treba otvoreno reći građanima u kakvoj smo situaciji”


Političari se, kaže Avberšek, moraju otvoriti prema građanima. Prošlo je vrijeme dobivanja pozitivnih poena na lažnim obećanjima, treba otvoreno reći građanima u kakvoj smo situaciji. Tek tada ćemo izaći iz krize. Dok se bude petljalo od izbora do izbora, do tada ćemo biti u ovoj situaciji. Ovo je nešto što svi zajedno moramo odraditi, jer ako nam se tuđe direktive uvedu, direktive iz vana, to će biti loše. Jer svi smo svjesni da će se u nešto morati dirati, i gotovo!”, kaže Avberšek.

Nije na njoj, kaže Avberšek, da govori koga je previše i gdje treba rezati. Iako naglašava da su javne službe deficitarne, ne želi biti ta koja upire prstom gdje treba rezati. “To nije moj posao. To je posao Vlade. I kada Vlada ustanovi koga je previše, onda se sjeda za stol sa sindikatima. A pričati možemo, samo ako su karte otvorene”, zaključuje.