Photo by erin mckenna on Unsplash
ODGOVOR SINDIKATA MOGUĆE BROJNE TUŽBE I ŠTRAJKOVI ZBOG VLADINIH EKONOMSKIH I FISKALNIH PROJEKCIJA
To su njihova naklapanja. Smjernice su smjernice, a ne zakon. Imamo ugovor. Neraskidiv. To neće doći na red, komentar je Vilima Ribića, predsjednika Matice hrvatskih sindikata
(NOVI LIST) ZAGREB Učitelji, nastavnici, profesori, zdravstveni i socijalni radnici, zaposleni u kulturi, službenici i namještenici ne mogu očekivati da će im Vlada u naredne tri godine vratiti oduzetih šest posto osnovice za obračun plaća. S obzirom na smjernice ekonomske i fiskalne politike Vlade novaca za povrat dugova zaposlenima u javnom sektoru neće biti pa tako u vodu pada Sporazum što su ga sindikati s Vladom potpisali sredinom svibnja 2009. godine. U pitanje dolazi i usklađivanje osnovice plaće s prosječnom plaćom, koje se trebalo zbiti do kraja ove godine. No, Vlada je sa sindikatima u pregovorima da se to usklađivanje, odnosno rast osnovice za 2,8 do tri posto, prebaci u iduću godinu. Iako su izmjene Sporazuma o plaćama već trebale biti parafirane, još će se o njegovom sadržaju razgovarati početkom rujna. Nije nemoguće da Vlada tada sindikatima predloži i daljnje zamrzavanje osnovice, pa i u slučaju da rast međugodišnjeg realnog tromjesečnog BDP-a bude prosječno veći od dva posto. Za sada se o tome nije razgovaralo.
– To su njihova naklapanja. Smjernice su smjernice, a ne zakon. Mi imamo ugovor. Neraskidiv. Imamo na raspolaganju i tužbe i štrajk, veli na Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata komentirajući pokazatelje Smjernica iz kojih je vidljivo da će 240 tisuća zaposlenih u javnom sektoru i iduće tri godine stezati remen.
– To sigurno neće doći na red, ističe Ribić na opasku da se o izmjenama Sporazuma o plaćama pregovara pa je moguće i da se otvori pitanje povratka šest posto osnovice oduzete tijekom 2009. godine, kako zaposlenima u javnim tako i državnim službama.
– Nismo se to dogovorili, o tome se uopće nije razgovaralo, veli Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi izražavajući čuđenje što o zamrzavanju plaća govori Vladin savjetnik, a nitko se iz Banskih dvora o tome ne izjašnjava.
– Mi smo zamrznuti sa svime, ne od jučer. Naše plaće i penzije su zamrznute godinama, dodaje Avberšek pitajući se zbog čega se stalno »u sezoni kiselih krastavaca« izlazi s informacijama nepovoljnim za zaposlene u javnom sektoru.
– To nije fer, ako su i probni baloni, neozbiljno je tako raditi, dodaje Avberšek navodeći ironično kako bi najbolje bilo »sve zamrznuti na nekih desetak godina, pa će onda po nekom prirodnom slijedu sve doći na svoje mjesto«.
Neće biti božićnice
Na zadnjim sastancima s predstavnicima Vlade, sindikatima javnih službi jasno je predočeno da u državnoj kasi novaca nema i pitanje je kada će ih biti. Svaki rast plaća za sobom bi mogao povući otkaze. Stoga je sindikatima najavljeno da ni ove godine neće biti božićnica, a usklađivanje plaća planirano u ovom proračunskom razdoblju trebalo bi se odgoditi do svibnja iduće godine. Dio sindikata čak je na to i pristao, no Vlada je u konačnici predložila da se to usklađivanje obavi do kraja 2012. godine, na što sindikati ne pristaju. Kao što ne pristaju ni da se rokovi za dovršetak tog postupka prolongiraju s konca 2016. na kraj 2017. godine.
Gabrijela GALIĆ