Photo by Romain Dancre on Unsplash
PREGOVARAČKI ODBORI SINDIKATA JAVNIH SLUŽBI I VLADE SUTRA NASTAVLJAJU RAZGOVORE O PLATNOJ OSNOVICI
(NOVI LIST) ZAGREB Pregovarački odbori sindikata javnih službi i Vlade sutra nastavljaju razgovore o izmjenama i dopunama dodatka Sporazumu o osnovici za plaće u javnim službama. Osim što Vladina strana treba uvjeriti sve sindikate u pregovaračkom odboru da pristanu na odgađanje »usklađivanja« plaća s prosjekom privrede na godinu dana, na sastanku bi se trebalo razriješiti i pitanje ponašanja sindikata u slučaju da se odredbe sporazuma ne poštuju. Taj element dokumenta, koji nije ni trebalo mijenjati, postao je pitanje prijepora među sindikatima s obzirom da je predloženo kako industrijske akcije mogu provoditi samo potpisnici Sporazuma.
Naime, još važećim odredbama sporazuma iz svibnja 2009. godine kaže se kako sindikati zadržavaju pravo na organiziranje industrijskih akcija u slučaju nepoštivanja Sporazuma. I u toj odredbi nema ništa sporno. Dio sindikata javnih službi od početka razgovora o izmjenama tog dokumenta najavljuje kako neće potpisivati nikakve nove dokumente koji će samo odgoditi usklađivanje plaća radnicima kojima je prije tri godine oduzeto šest posto osnovice. S obzirom da očekivanog gospodarskog rasta nema, pitanje je kada će zaposlenima u javnim, ali i državnim službama tih šest posto osnovice biti vraćeno. No, plaće su im do kraja ove godine trebale biti dijelom usklađene s prosjekom privrede. Novaca za to nema, pa je Vlada najprije predlagala da se usklađivanje odgodi pola godine, odnosno u konačnoj verziji sporazuma do kraja 2012. godine.
Ukoliko neki od sindikata ne potpiše eventualne izmjene Sporazuma, neće moći provoditi industrijske akcije niti tražiti sudsku zaštitu. Naravno, u slučaju da u sporazumu ostane odredba prema kojoj će se nepotpisnici »kažnjavati«. I to je, zapravo, diskriminacija ali i ucjena koju pokušava provesti dio sindikata. Tako će vjerojatno Vladini pregovarači imati ulogu posrednika u primirivanju unitarskindikalnih problema, prije no što se uopće dotaknu biti – financija. G. GALIĆ
PREGOVORI DOGOVOR VLADE I SINDIKATA
Javne službe: Plaće zamrznute do kraja 2012. godine
(Vjesnik.hr) Sindikati pristaju na odgodu rokova za povećanje plaća, ali ne i na ugovorene visine rasta plaća, koje trebaju rasti kada krene gospodarski oporavak
LJUBINKA MARKOVIĆ
Pregovori Vlade i sindikata javnih službi o plaćama u sljedećoj godini, što su počeli ove srijede, nisu ni dramatični ni predizborni. Sindikati ne traže nikakvu povišicu, štoviše, gotovo su već prihvatili Vladin prijedlog da plaće u javnim službama zbog krize i financijskog stanja u zemlji ostanu zamrznute do kraja 2012. godine.
Vlada je, naime, predložila izmjenu sporazuma iz svibnja 2009. godine, odnosno odgodu za godinu dana usklađivanja plaća u javnim službama s godišnjim prosjekom plaća u državi u 2008. godini. Taj dio sporazuma trebao se realizirati do kraja ove godine, no Vlada predlaže da se odgodi do kraja sljedeće godine.
Sporazum se od samog početka nije ni počeo primjenjivati, jer je i Hrvatsku s malim pomakom pogodila kriza. Čak je i osnovica bila smanjena za 6 posto. Zaposlenima u javnim službama plaće su trebale lani porasti za 6 posto nakon što dva uzastopna kvartala BDP zabilježi porast u prosjeku za 2 posto.
Sljedeće povećanje osnovice uslijedilo bi nakon što se utvrdi odnos plaće VSS-početnika (koeficijent 1,25) u javnim službama i plaće u državi, a uz to je sporazumom predviđen i dodatni rast plaća ovisno o rastu plaća u državi.
Cilj sporazuma bio je da se do 2016. godine plaće javnih službenika povećaju između 65 i 95 posto kako bi VSS-početnik dosegao prosječnu plaću u državi. No, zbog krize u gospodarstvu, BDP je padao i 2009. i 2010. godine, pa plaće ne samo da nisu povećane nego su i zamrznute već treću godinu. Iako su sporazum prije dvije godine izborili jednodnevnim štrajkom, sindikati javnih službi pokazuju zavidno strpljenje i razumijevanje za stanje u državi.
»Rokovi za povećanje plaća moraju su pomaknuti, jer zemlja još nije izašla iz krize. Pristajemo na pregovore o reviziji rokova za početak rasta plaća, ali ne i ugovorene visine rasta plaća. To znači da, kad krene privredni oporavak, treba povećati osnovicu za 6 posto i dalje povećavati plaće u odnosu na plaće u državi«, ističe predsjednik Matice sindikata javnih i državnih službi Vilim Ribić.
Sindikati su predložili da se plaće VSS-početnika ne povećavaju u odnosu na rast plaća u državi, nego prema prosjeku plaća u privredi. No, pregovori su zapeli na metodologiji izračuna prosječne plaće za 11 djelatnosti privrede, pa će sindikati prije nastavka pregovora sljedećeg utorka s Državnim zavodom za statistiku razjasniti taj problem. Ribić kaže da je rast prema plaćama u privredi pravedniji, pa će se i sporazum lakše moći ispuniti te će se tako izbjeći sudske tužbe zaposlenih u javnim službama.