SINDIKALNE PRIJETNJE
Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi uputio je ministru Darku Milinoviću i resoru kojem je na čelu zahtjev za mirno rješenje spora u vezi kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja. Ukazali su na to da nisu bili uključeni u kolektivno pregovaranje te prijete sudskim tužbama ukoliko se spor ne riješi mirno
(TPORTAL.HR) Čelnica Sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Abveršek upozorila je, naime, na medijskoj konferenciji da nitko iz njezinog sindikata nije pozvan na pregovore o novom kolektivnom ugovoru.
‘Samo su mi u Ministarstvu zdravstva rekli da ćemo dobiti čistopis kolektivnog ugovora i jasno stavili do znanja da je to ‘uzmi ili ostavi’. To je protuzakonito, jer nas kao sindikaliste nisu uključili u pregovore. Ako nas ne budu prihvatili, morat ćemo tužiti i Vladu i nadležno ministarstvo’, najavila je Spomenka Abveršek.
Za mirno rješenje spora angažirala je i jedan odvjetnički ured, a o svemu je izvijestila i GSV, Vladin Ured za socijalno partnerstvo i Ministarstvo zdravstva, odnosno sve institucije koje su, uz sindikate, uključene u kolektivno pregovaranje.
‘Temeljna funkcija sindikata jest kolektivno pregovaranje. Ako nam to uskrate, mogu i ukinuti sindikate. Time će se samo potvrditi da jesmo pravna država u kojoj ne postoji vladavina prava. Oni koji su predložili i donijeli zakone iste ne poštuju. To je sramota’, upozorila je Abveršek.
Potporu u svojim nastojanjima dobila je i od Sindikata Preporod, PPDIV-a te Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi, čiji su predstavnici upozorili na negativnosti prakse kolektivnog pregovaranja.
‘Preporodu se to već događalo. I drugima se to događalo. Doista, već 10 godina postoji pregovaračko bezakonje koje se, kad stvar završi na sudu kao što smo i mi to učinili, pretvori u bezakonje sudbene vlasti’, poručio je Željko Stipić iz Sindikata Preporod.
Na kraju, čelnica Sindikata zdravstva i socijalne skrbi upozorila je i na moguće posljedice usvajanja kolektivnog ugovora bez sudjelovanja te sindikalne organizacije koja okuplja 20.000 zaposlenih u zdravstvenom sustavu.
‘Samo dijelu liječnika i medicinskih sestara plaća će od nove godine otići gore, no što će biti s ostalima? Nekome će ispuniti želje, no sustav bi se mogao urušiti. U sustav zdravstva, kao jedno od ključnih javnih dobara, konačno treba uvesti red i nitko me neće zaustaviti da govorim da je ono neuređena djelatnost. Prije nego što političari koji ne poštuju zakone razbucaju nas, razbucat ćemo mi njih’, najavila je Spomenka Abveršek.
STAV ‘UGOVOR JE NEPRAVEDAN’
Sindikat zdravstva neće potpisati kolektivni ugovor
Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi izjavila je da neće potpisati nepravedni ugovor koji je, kako je rekla, nastao u pregovorima u kojima nije sudjelovala iako je na čelu četvrtog po veličini sindikata u Hrvatskoj
BISERKA LOVRIĆ
(VJESNIK) Prema novom, još nepotpisanom kolektivnom ugovoru za zdravstvo, manje od polovine od oko 12.000 liječnika, 28.000 medicinskih sestara i tehničara i drugih zaposlenika u zdravstvu mogu računati na poboljšanja, odnosno više plaće. Ostali će biti plaćeni po starom.
(VJESNIK.HR) Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi (SSZSSH), na konferenciji za novinare izjavila je da neće potpisati nepravedni ugovor koji je, kako je rekla, nastao u pregovorima u kojima nije sudjelovala iako je na čelu četvrtog po veličini sindikata u Hrvatskoj.
Upravo je povreda postupka u pregovaranju, što je – kako je naglasila na novinskoj konferenciji u utorak – temeljni zadatak i smisao postojanja sindikalnog pokreta, razlog što njezin zdravstveni sindikat, umjesto potpisa na kolektivni ugovor, Državnom odvjetništvu šalje zahtjev za mirno rješenje spora s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi.
Pregovori su počeli početkom ove godine, ali je Avberšek, kaže, kažnjena tako što se nije našla u pregovaračkom timu zbog kritike u međuvremenu upućene Vladi i resornom ministarstvu. Do srpnja je ostalo neispregovarano 18 bitnih točaka, a prije tjedan dana pozvana je u kabinet državnog tajnika u zdravstvu gdje je doznala da su odrednice ugovora ispregovarane pojedinačnim konzultacijama te da ih »uzme ili ostavi«.
Avberšek je upozorila da je takav postupak protuzakonit (nije bilo zakonito utvrđenog pregovaračkog odbora), suprotan međunarodnim konvencijama i kršenje ljudskih prava, što je dokaz, kako je rekla, »da imamo pravnu državu, ali ne i vladavinu prava«.
Ne dođe li do mirnog rješenja spora, za što je zahtjev poslala i Vladi, Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, GSV-u i Vladinu uredu a socijalno partnerstvo, Avberšek najavljuje tužbu zbog nepoštivanja zakona o kolektivnom pregovaranju i radu, Ustava, radi obrane interesa radnika i hrvatskog sindikalizma u kojem sada nema solidarnosti.