PARAF NA KOLEKTIVNI UGOVOR STAVILA TRI OD ČETIRI SINDIKATA U ZDRAVSTVU
Ministra zdravstva najveći je granski sindikat prijavio Državnom odvjetništvu
Piše: Ljubica Gatarić
(VEČERNJI LIST) Nakon dvije godine pregovora, tri od četiri sindikata u sustavu zdravstva parafirala su novi kolektivni ugovor za 70.000 zaposlenih u zdravstvu. Četvrti je sindikat, granski sindikat u zdravstvu, istodobno pokrenuo postupak mirenja, u kojem osporava proceduru i način na koji je kolektivni ugovor dogovoren.
Dogovor nije zajednički
Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, tvrdi da kolektivni ugovor nije dogovoren u zajedničkom pregovaračkom odboru Vlade i sindikata, već u pojedinačnim konzultacijama sa sindikatima koje je ona odbila!
Sama procedura, o kojoj će se ovih dana morati izjasniti Gospodarsko-socijalno vijeće i općinsko Državno odvjetništvo, samo je dio problema koji je iskrsnuo tijekom pregovora. U pozadini svega ipak je novac i prava koja su ugovorena novim kolektivnim ugovorom. Avberšek tvrdi da će samo manji dio zaposlenih u sustavu – oko 20.000, od približno 70.000 zaposlenih, dobiti od jedan do osam posto veću plaću, zbog čega njezin sindikat kao većinski u djelatnosti ne može pristati na takav dokument. Inače, godišnji budžet zdravstva iznosi 24 milijarde kuna, a sindikat procjenjuje da 14,5 milijardi kuna odlazi na plaće. Novi kolektivni ugovor ne donosi povećanje osnovice, nego veće naknade za dežurstvo i pripravništvo samo dijelu zaposlenika. Tako se zaposlenima na bolničkom odjelu dermatologije naknada za dežurstvo povećava sa 10 na 16 posto, a u isto vrijeme naknade na onkologiji, intenzivnoj skrbi ili neurokirurgiji ostaju iste.
– Kao sindikalac ne mogu potpisati povišicu samo za dio zaposlenih. Država je u krizi, lako se može dogoditi da se iduće godine sreže osnovica plaća pa prema tome neće svi na isti način snositi taj mogući teret – kaže Avberšek. Prema procjenama njezina sindikata, povećanjem naknada budžet za plaće godišnje će se povećati za 500 milijuna kuna.
– Toga novca nema! Već sada bolnice duguju 230 milijuna kuna i nemaju odakle vratiti dug – kategorična je Avberšek. U njezinu sindikatu većinu čine medicinske sestre i drugi zaposlenici iz sustava koji će ostati bez povišice.
Predsjednik Liječničkog sindikata dr. Ivica Babić kaže da pravo na naknade za dežurstvo i pripravništvo pripada samo onom dijelu zdravstvenog osoblja koje dežura i radi prekovremeno, a Hrvatska ih mora donijeti kako bi se uklopila u europske standarde.
Manjak liječnika
– Vodili smo računa o situaciji u državi pa će se tek manji dio ugovorenih naknada početi primjenjivati od 1. travnja 2012. nakon donošenju proračuna. Ugovorene će odredbe biti u punoj primjeni tek od 2013. – tvrdi Babić. Kao ilustraciju njihove susretljivosti navodi primjer naknade za oko 600 liječnika subspecijalista kojima će se plaća povećati 15% tek nakon što dva kvartala uzastopno BDP poraste više od 2 posto.
– Liječnika ni sada nemamo dovoljno, a ulaskom u EU mnogi će otići. Tužno je da nam zapreku stvara sindikat, a ne Vlada – kaže Babić. Kao ilustraciju problema navodi da će liječnici šefovi odsjeka tek sada dobiti 10% dodatka na tu funkciju, što sestre šefice odsjeka godinama imaju. Ili, primjerice, da nema razloga da kirurg ima 20% dodatka na uvjete rada, a instrumentarka 25 posto.
Više samo nekima
Kolektivni ugovor ne donosi povećanje osnovice nego veće naknade za dežurstvo i pripravništvo pa će od 1 do 8 % veće plaće dobiti manje od trećine radnika – 20.000 od njih 70.000.
Otkud novac
Veće naknade za dežurstvo povećat će budžet za plaće oko 500 milijuna kuna godišnje. Sindikat strahuje da će se drugima rezati plaće kako bi se namaknuo potreban iznos.
Usklađivanje s EU
Europska unija nalaže Hrvatskoj da cijenu prekovremenog rada i dežurstva uskladi s tamošnjom praksom. Liječnika i sad imamo malo pa postoji opasnost da će još više odlaziti.
Primjena od 2013.
Liječnici ističu da će se samo dio većih naknada primjenjivati od 2012. godine, a puna primjena počinje 2013. pa ugovoreno ne bi trebalo odmah opteretiti proračun.