Potpis na sporazum sindikata državnih službi i Vlade u kolovozu

BANSKI DVORI I SINDIKATI PRED DOGOVOROM

Autor: Gabrijela Galić

Naknadu za prijevoz neće imati radnici koji su od mjesta rada udaljeni manje od dva kilometra, onima koji koriste automobil troškovi će pokrivati u iznosu od 75 posto, no cijeli je taj sustav dodatno razrađivan te se čeka čistopis

(NOVI LIST) ZAGREB Sindikati državnih službi i Vlada postigli su načelan dogovor oko sadržaja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike te dodatka kolektivnom ugovoru kojim se reguliraju privremene iznimke, odnosno odricanje od dvije božićnice, regresa te dijelom jubilarnih nagrada. Samim tekstom Kolektivnog ugovora sustavno se uređuje pitanje plaćenog prijevoza, a o tom kompliciranom sustavu najviše se razgovaralo tijekom današnje pregovaračke runde. Tijela sedam sindikata državnih službi, članova Pregovaračkog odbora, još se trebaju očitovati o dogovoru što su ih njihovi predstavnici postigli s Vladom, a prihvate li dogovor, potpisivanje Kolektivnog ugovora očekuje se 2. kolovoza. Za četiri dana zaposlenima u državnim i javnim službama Vlada će isplatiti 1250 kuna ovogodišnjeg regresa. S tom se isplatom očito čekalo do ishoda pregovora sa sindikatima.

– Očekujem da ćemo 2. kolovoza potpisati Kolektivni ugovor. Ni mi nismo potpuno i savršeno zadovoljni, možda ni naši članovi neće biti zadovoljni time što smo postigli. Ali, cijeneći financijsku situaciju, dobro je da ćemo Kolektivni ugovor imati četiri godine te da smo se nekih prava odrekli, ne trajno, nego privremeno – ustvrdio je Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske i glasnogovornih sindikalnog pregovaračkog odbora.

Potpredsjednik Vlade te voditelj njena pregovaračkog tima Neven Mimica ističe kako je sudjelovao u puno pregovora, ali nikada u pregovorima u kojima je prostor bio toliko sužen i za vladinu i za sindikalnu stranu. Ocijenio je i kako se primjenom Kolektivnog ugovora i dodatka mogu ostvariti predviđene uštede na izdacima za plaće od dvije milijarde kuna, uz potpunu primjenu dogovorenih odredbi Kolektivnog ugovora i uz poduzimanje dodatnih mjera od strane Vlade, koje se odnose na prekovremene sate i ugovore o djelu.

Sindikati državnih službi u pregovorima su, smanjenjem osnovice za izračun jubilarne nagrade, uspjeli proširiti krug ljudi kojima će iduće godine biti isplaćena. Osnovica za jubilarce iznost će 900 kuna, a u 2012. na jubilarac imaju pravo radnici koji kod poslodavca pune 10, 20, 35 i više godina radnog staža. U odnosu na javne službe, državne su dodatno razradile model plaćanja putnih troškova. Naknadu za prijevoz neće imati radnici koji su od mjesta rada udaljeni manje od dva kilometra, onima koji koriste automobil troškovi će pokrivati u iznosu od 75 posto, no cijeli je taj sustav jučer dodatno razrađivan te se čeka čistopis. Za sve koji osobnim vozilom putuju na posao uvest će se takozvano praćenje, odnosno formular kojeg će ispunjavati i na osnovu kojeg će ostvarivati pravo na naknadu sredstava.

Prema riječima Miranda Mrsića, ministra rada i mirovinskog sutava, vlada još uvijek nije dobila originalne odluke četiri sindikata javnih službi o odbijanju arbitraže. U četvrtak ističe rok za dostavu tih očitovanja, nakon čega će Vlada donijeti odluku, vjerojatno, o raskidanju TKU-a za javne službe s ponudom novog dokumenta. Javnim službama u tom će slučaju biti ponuđena rješenja do kojih se došlo u pregovorima s državnim službama. Resorni ministar Mrsić, ustvrdio je kako je sporazum sa njima postignut u dobroj vjeri s kompetentnim pregovaračima te izrazio nadu da će se u tako dobrom ozračju nastaviti i pregovori s javnim službama.
»Bez obzira na teške riječi od strane nekih sindikata, ja sam optimist i nadam se da ćemo zajednički krenuti u jedan novi Kolektivni ugovor i za javne službe«, kazao je Mrsić dodajući kako je ono što je postignuto s državni službama kompromis koji će omogućiti sigurna radna mjesta i isplatu plaća, kao i odžavanje proračuna i rejtinga države.