PRESUDA SRUŠILA KOLEKTIVNI UGOVOR
Liječnici bi mogli izgubiti veliki dio plaće zbog tužbe Samostalnog sindikata zdravstva
(SLOBODNA DALMACIJA) Presuda Općinskog suda u Zagrebu od 22. siječnja, u kojoj se navodi da je kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, potpisan 21. listopada 2011. između Vlade i pet sindikata, bez pravnog učinka, odnosno da je ništavan, mogla bi podignuti “revoluciju” među liječnicima i medicinskim sestrama u Hrvatskoj.
– Sudska odluka znači da se sve ono što je ugovoreno kolektivnim ugovorom, a nije navedeno u temeljnom ugovoru, više ne treba isplaćivati medicinskim sestrama i liječnicima. Pojednostavnjeno, to znači da se ukidaju svi dodaci na plaću, što po prilici iznosi oko 50 posto plaće – ističe dr. Božo Bota, predsjednik splitske podružnice Sindikata liječnika Hrvatske.
Kreću u akciju
Presuda i njezine posljedice očigledno će biti veliki udarac po džepovima liječnika i sestara. Tako će liječnik specijalist koji, primjerice, radi u KBC-u Split i koji se “cijeli život” školovao za to zvanje po novome imati, tvrdi dr. Bota, plaću između 8500 i 9000 kuna. – Specijalist u KBC-u Split koji je mjesečno imao četiri dežurstva do sada je dobivao između 13 tisuća i 14 tisuća kuna, a nakon ove presude dobivat će oko 9000 kuna. No, mi sindikalisti spremamo odgovor na ovako nerazumnu sudsku odluku.
Glavni odbor Sindikata liječnika Hrvatske odlučio je da će u novonastalim okolnostima poduzeti sve zakonski predviđene akcije – ističe naš sugovornik.
Prva akcija koju je najavljuje dr. Bota mogla bi i te kako ugroziti rad hrvatskih bolnica, pogotovo onih koje imaju manjak liječničkog kadra, a među njima je i KBC Split. – Zatražit ćemo od liječnika koji su potpisali suglasnost na duži rad od 48 sati tjedno, da povuku tu suglasnost, pa da vidimo kako će se organizirati redoviti tjedni rad od 24 sata unutar bolnica. To ćemo tek zatražiti, a sada zahtijevamo od svih liječnika koji imaju više od 60 godina života i koji ne moraju dežurati, da to i ne čine, iako mnogi od njih i dalje dežuraju kako bi olakšali rad svojim mlađim kolegama – naglašava sindikalac.
Olakšavanje džepova
Dr. Bota kaže kako ga “najviše boli što je presuda donesena na temelju tužbe kolega sindikalista”. – Državu i pet sindikata koji su 2011. potpisali taj ugovor tužila je Spomenka Abveršek i “njezin” Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi, koji jedini nije potpisao taj kolektivni ugovor. U prvom stupnju Općinski sud u Zagrebu njihovu je tužbu 18. travnja 2012. odbio kao neutemeljenu i rekao da je potpis kolektivnog ugovora uredan i zakonit.
No, oni su se žalili Županijskom sudu u Zagrebu, koji je cijeli predmet vratio Općinskom sudu na ponovno razmatranje. I sada je presuda sasvim suprotna onoj prvoj, što je u najmanju ruku čudno – zaključuje dr. Bota.Tko je kumovao odluci koja će “olakšati džepove” liječnika i medicinskih sestara nije poznato. No, začuđujuće je da se u državi koja se bori protiv korupcije smanjuju plaće liječnicima, koje mnogi prozivaju zbog navodnih koruptivnih radnja.
IVICA MARKOVIĆ