POZDRAV IZDAVANJU DOZVOLA: LIJEČNICI ZADOVOLJNI, SINDIKATI I PACIJENTI BIJESNI
U kampanji je obećavao odvajanje javnog i privatnog, ali za to očito nema petlje, kao ni jedan ministar dosad. Ako to ne može, neka kaže pa ćemo naći nekoga tko može – zaključuje predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek
Ljerka BRATONJA MARTINOVIĆ
(NOVI LIST) ZAGREB » Hrvatska liječnička komora (HLK) zdušno je pozdravila nova pravila za u izdavanju dozvola za rad bolničkih liječnika u privatnoj praksi, što će dodatni rad omogućiti svim liječnicima koji bolničke pacijente primaju u medicinski opravdanom roku.
Sindikati su nezadovoljni, jer u novom Ostojićevom pravilniku ne vide odvajanje javnog i privatnog zdravstva, već politiku kontinuiteta koja ide na ruku liječnicima, a pacijente gura u privatne poliklinike.
– To je odlično rješenje, mi smo i tražili da se postojeći pravilnik stavi van snage jer je mnogima bilo onemogućeno raditi u privatnim ordinacijama i poliklinikama. Stari je pravilnik bio čak i protuzakonit, jer se od liječnika da bi dobili dozvolu tražilo potvrdu o nekažnjavanju – komentira Hrvoje Minigo, predsjednik HLK. Komora se, kaže Minigo, slaže s tim da se liječnicima ne smije dopustiti da u svojoj bolnici rade s pola snage, a pacijente preusmjeravaju u privatnu ordinaciju, ali onima koji uredno obavljaju svoj posao treba dati šansu da dodatno zarade.
Pozivaju ministra Ostojića da liječnicima omogući i rad temeljem ugovora o djelu, što sada ne smiju. »Tako bi se liječnicima u mirovini koji rade povremeno, recimo jedan dan u tjednu, omogućilo da povećaju svoja primanja, a pacijenti bi imali bolju dostupnost zdravstvene usluge«, tvrdi Minigo.
Obećanja Plana 21
Sindikati i predstavnici pacijenata ne misle tako. Predloženi je model nakaradan i nije na tragu odvajanja javnog i privatnog zdravstva u skladu s obećanjem iz Plana 21, poručuje Marijo Drlje, predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata (UHP).
– Ovo je nastavak demagogije i neispunjenih obećanja aktualnog ministra. Bit ću razočaran ako Ostojić donese ovakav pravilnik, jer je bio na strani udruge pacijenata i obećavao jačanje bolničkog sustava i odvajanje javnog i privatnog zdravstva. To je kao da propovijedate vodu, a pijete vino – upozorava Drlje. Udruga pacijenata, kaže, podržava razvoj privatnog zdravstva, ali ne na račun novca iz HZZO-a.
Ideja da se poslovodstvu bolnica prepusti utvrđivanje medicinski prihvatljivih rokova čekanja na preglede i pretrage pogubna je za pacijente, tvrdi Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.
Odvajanje javnog i privatnog
– Već smo imali slične kriterije koje je svojedobno donio Milinović. Poslodavci ne mogu određivati kriterije koji bi liječnik trebao dobiti dozvolu za dodatni rad, oni su već dokazali kako vode bolnički sustav. To mora urediti ministarstvo, i to strogim odvajanjem javnog i privatnog zdravstva – ističe Avberšek. Neće biti problem, upozorava ona, »naštimati« liste čekanja na 30 ili 60 dana, tako da se dobiju dozvole za rad u privatnoj praksi, a liječnici će i dalje povlačiti pacijente u privatne poliklinike.
– Neka se ministar Ostojić dogovori sam sa sobom. U kampanji je obećavao odvajanje javnog i privatnog, ali za to očito nema petlje, kao ni jedan ministar dosad. Ako to ne može, neka kaže pa ćemo naći nekoga tko može – zaključuje predsjednica sindikata zdravstva.