Odobrenje samo liječnicima koji su za 20 posto uspješniji od prosjeka odjela

MOŽETE ALI… MINISTAR ZDRAVLJA DONIO NOVA PRAVILA ZA RAD BOLNIČKIH LIJEČNIKA U PRIVATNOJ PRAKSI

Liječnici su ljuti jer ih nitko nije pitao za mišljenje, dok pravilnik nedopustivim amenovanjem postojećeg stanja ocjenjuje Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi

(NOVI LIST) ZAGREB » Odobrenje za rad u privatnoj praksi dobit će ubuduće samo oni liječnici koji svojim radom prebace prosječni učinak kolega na svom odjelu za 20 posto ili koji povećaju vlastiti učinak za 15 posto u odnosu na proteklu godinu. U privatnoj će praksi moći raditi i oni liječnici koji svojim radom značajno unaprijede ugled bolnice u kojoj rade, stoji u novom Pravilniku o mjerilima za davanje odobrenja zdravstvenom radniku za sklapanje poslova iz djelatnosti poslodavca, koji stupa na snagu idućeg tjedna.

Riječ je o pravilniku kojim je ministar zdravlja Rajko Ostojić, prema vlastitoj najavi, obećao riješiti gotovo 15 godina dugu praksu u kojoj bolnički liječnici poslijepodne ne rade u bolnicama, već privatno primaju pacijente. U nešto strožim uvjetima dodjele odobrenja za rad u privatnim poliklinikama, međutim, nema suštinskih promjena u odnosu na dosadašnju praksu, gdje je za dodjelu odobrenja trebalo za bilo koji postotak prebaciti prosječni učinak kolega na odjelu.

Kao i dosad, odobrenja za rad ravnatelji ili sanacijski upravitelji moći će izdati za najviše 50 posto liječnika na nekom odjelu koji su raspoređeni na srodna radna mjesta. Ako zahtjev za odobrenjem podnese više od 50 posto liječnika iste specijalnosti ili djelatnosti, a svi ispunjavaju uvjete uspješnosti na radnom mjestu, poslodavac, kaže pravilnik, može dati odobrenje samo polovici najuspješnijih zdravstvenih radnika.

Odobravanjem dopunskog rada liječnika ubuduće će se baviti i ministar, koji će izdavati prethodnu suglasnost na odobrenja. Ona će se izdavati na rok od jedne godine, a ako zdravstvena inspekcija utvrdi da je liječnik radio u privatnoj praksi bez odobrenja poslodavca, takvom će se prijestupniku naredne dvije godine uskratiti odobrenje za dopunski rad. Koliko će liječnika temeljem novog pravilnika ostati bez mogućnosti privatnog rada u Ministarstvu zdravlja ne znaju, no tvrde kako takvu dopusnicu danas nema ni jedan liječnik iz javnog zdravstva.

– U 2013. godini ravnatelji nisu bili u mogućnosti davati odobrenja za dopunski rad, a kako odobrenje vrijedi godinu dana od dana izdavanja, trenutačno u sustavu ne postoje zdravstveni radnici s valjanom dopusnicom – kažu u ministarstvu.

Liječnici su ljuti što ih ministar kod donošenja novog pravilnika ništa nije pitao, pa se zasad suzdržavaju od komentara.

– Otkad postoje komore, još iz vremena cara Franje Josipa, pravo je struke da daje svoje mišljenje kad se donose propisi iz nekog područja. Nisu nas ništa pitali i to nije u redu – uvrijeđen je Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore (HLK). Komora će, kaže, svoje primjedbe dati nakon što temeljito prouči novi pravilnik.

Ostojićev je pravilnik nedopustiv za Spomenku Avberšek, čelnicu Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, koja smatra da je takvim rješenjem »amenovano« postojeće stanje u kombiniranom radu liječnika.

– Ministar se ne drži onog što je govorio u izbornoj kampanji niti kao ministar, jer ide na ruku privatluku – komentira Avberšek. Ovakvo je rješenje, veli, »udar na inteligenciju građana« jer se liječnicima omogućuje rad u privatnim klinikama unatoč rapidnom rastu lista čekanja. »Ministar se ovime pobrinuo da distribuira pacijente iz javnog u privatno zdravstvo. Kad je govorio o odvajanju javnog i privatnog, da će se liječnici morati odlučiti između jednog i drugog, očito nije govorio istinu«, zaključuje Avberšek.

Ljerka BRATONJA MARTINOVIĆ