PRIVREMENA MJERA: VLADA POSEBNIM ZAKONOM UKIDA DODATKE NA RADNI STAŽ
Trošimo koliko imamo. Nema vječnih prava ni za koga od nas u javnom sektoru, izjavio je Milanović
(NOVI LIST) ZAGREB » Posebnim zakonom s ograničenim trajanjem, od travnja do konca ove godine, Vlada ponovo derogira kolektivne ugovore. Prijedlogom zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža privremeno se ukidaju dodaci na plaću od 4, 8 i 10 posto zaposlenima u državnim i javnim službama. Planirana ušteda na tim dodacima za 20, 30 i 35 godina radnog staža je 510 milijuna kuna, od čega 170 milijuna u zdravstvu. Sindikati se, pritom, ne mogu pozivati na povoljnije pravo, odnosno konzumaciju tih dodataka temeljem potpisanih kolektivnih ugovora.
Iako se zakonskim prijedlogom ne predviđaju nikakvi izuzeci, nastavnici i profesori trebali bi biti izuzeti od smanjenja. Vlada u četvrtak o tome nije donijela nikakvu odluku, no Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava poručio je kako će nastavnicima i profesorima dodaci od 4, 8 i 10 posto posebnom Uredbom biti ugrađeni u koeficijente. Vlada bi tu odluku trebala donijeti na idućoj sjednici, za dva tjedna.
– Primarno su ti dodaci uvedeni nastavnicima i profesorima s ciljem da se njihov status poboljša – podsjetio je Mrsić na sjednici Vlade navodeći kako su dodaci na plaću radniku s 20 i više godina staža različito ugovorani u sustavu. U sustavu socijalne skrbi i srednjoškolskom obrazovanju računali su se na ukupan staž radnika, dok su u ostalim djelatnostima tretirani kao vjernost službi.
Privremeno ukidanje dodataka od 4,8 i 10 posto najviše će pogoditi starije radnike, one pred mirovinom. Prema podacima Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi liječnik specijalist s 35 godina na bruto plaći izgubit će 1.220 kuna, njegov kolega s 30 godina staža ostat će bez 950 kuna, dok će liječnik s 20 godina staža ostati bez 450 kuna mejsečno. Medicinska sestra s 36 godina staža ostat će bez 700 kuna na bruto plaći, s 30 godina staža smanjenje plaće će biti 550 kuna bruto, a na 20 godina staža sestra gubi 260 bruto kuna. Što se tiče nezdravstvenog osoblja, primjerice, kvalificirani kuhar s 35 godina staža gubi 465 kuna te će njegova plaća iznositi 4,7 tisuća kuna bruto. Čistačica u državnim službama s 35 godina staža izgubit će 247 kuna te će njena neto plaća iznositi 2.789 kuna, administrativni referent pred mirovinom gubi 338 kuna na plaći, stručni suradnik 393 kune, a viši savjetnik 531 kunu.
– Možda ću zvučati hladno, ali ne bih to nazvao pravima. Trošimo koliko imamo i za svoje i za druge plaće. Nema vječnih prava ni za koga od nas u javnom sektoru – prokometirao je Zoran Milanović, predsjednik Vlade smanjenje dodataka na plaće radnika s 20 i više godina staža u državnim i javnim službama.
Zakonski prijedlog uskrate dodataka na godine staža zgrozio je sindikate. Posebno ih zabrinjava što se uskraćuju prava starijih radnika, koji su kako ističe Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva, drugdje zaštićena kategorija radnika. G. GALIĆ