TKO NAS TO LIJEČI?
Sanacijski upravitelj osječkog KBC-a tvrdi: Kod nas toga nema
(GLAS SLAVONIJE) Od samog ulaska u operacijsku salu, kamo nikada nisam ušla tijekom operacije, bilo mi je slabo. Kad je liječnik počeo rezati nogu pacijenta koju sam ja držala, srušila sam se na pod.
Bila sam na Odjelu ortopedije kao zamjena jer inače radim na Odjelu kirurške urologije i za 27 godina koliko radim nisam doživjela da me netko pozove u salu tijekom operacije, a kamoli da pridržavam dijelove tijela pacijenata.
Priča je ovo 46-godišnje čistačice Lidije Mraz iz Bjelovara koja je prije dva tjedna uputila dopis Ministarstvu zdravlja zbog činjenice da je kao čistačica pozvana asistirati pri operaciji, što bi trebao biti presedan u hrvatskim bolnicama, no čini se da nije.
– Nemedicinsko osoblje s Odjela ortopedije bude za vrijeme cijelog zahvata u sali, a ja sam bila šokirana kad mi je rečeno da odjenem zaštitnu odjeću, no nisam ni sanjala da ću pridržavati noge. Nije istina da sam udarila glavom o tlo, no imala sam izuzetno visok tlak i odvezena sam u OBP (Objedinjeni bolnički prijam, nap.a.), gdje sam bila na promatranju i potom su mi na Odjelu neurologije snizili tlak, no na bolovanju sam do daljnjeg – preko telefona nam je rekla Mraz, dodajući da je o događaju obavijestila Spomenku Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, koja joj je, tvrdi, pojasnila kako kao nemedicinsko osoblje u operacijsku salu za vrijeme zahvata ne smije ući. Sad je sigurna da i nakon dolaska na posao takvu naredbu više neće izvršiti, a žao joj je što će, smatra, pacijenti biti skeptični prema operacijama u Općoj bolnici Bjelovar znajući da ondje u salu može ući bilo tko.
– Čujem da sad zbijaju šale sa mnom i da kažu da bi me stavili u veliku salu da su znali kako sam dobra instrumentarka. Sve to utječe na moje zdravlje i drago bi mi bilo da čovjek čiju sam nogu držala uopće i ne zna za cijeli događaj – ispričala je Lidija Mraz.
Saša Lamza, sanacijski upravitelj osječkog KBC-a, kaže kako se situacije oko ulaska čistačice u operacijsku salu tijekom zahvata može dogoditi iznimno ako je takav slučaj prešućen upravi i napravljen mimo znanja i protokola.
– Imamo instrumentarke, dovoljno asistenata i liječnika i takvih situacija u osječkoj bolnici nema. Osim toga, raspisivali smo natječaje za popunjavanje broja sestara, naše instrumentarke prolaze edukaciju i nema razloga da nemedicinsko osoblje radi bilo koji medicinski posao. Inače, izjavu prim. Stjepana Grabovca, sanacijskog upravitelja OB Bjelovar, koji kaže da se takve situacije događaju i u drugim hrvatskim bolnicama, smatram neprimjerenom – rekao je Lamza. Naime, prim. Grabovac, kako prenosi Magazin bjelovarsko-bilogorski, potvrdio je da je Lidija Mraz bila pozvana da pomogne držati nogu pacijenta, ali i da su slični primjeri postali uobičajena praksa u svim hrvatskim bolnicama. Da se šokirana Mraz javila i Samostalnom sindikatu zdravstva i socijalne skrbi RH potvrdila je predsjednica Spomenka Avberšek, dodajući da joj je Grabovac rekao kako je Mraz pomagala da se pacijent smjesti na stol, no naglašava da ne može tvrditi događaju li se takve situacije negdje dalje. Ako ih ima, kaže, to je nedopustivo.
– Nijedna osoba koja nije u operacijskom timu nema što tražiti u sali za vrijeme operacije – naglašava Avberšek.
Marija MIHELIĆ
POMOĆNO OSOBLJE NA OPERACIJU DONOSI STERILNI MATERIJAL!?
Kako ipak doznajemo iz izvora strukovnog sindikata koji je želio ostati anoniman, u osječkom KBC-u situacija nije tako drastična, no navodno liječnici od nemedicinskog osoblja traže pomoć koju ne bi smjeli. Sterilni materijal u pretprostor operacijskih sala katkad donosi pomoćno osoblje, što nije dozvoljeno, a nedopustivo je i da instrumentarke trče od jedne do druge operacijske sale te na taj način ugrožavaju sterilitet prostora u koji ulaze. Razlog je svemu u nedovoljnom broju sestara i tehničara pa se događa da pomoćno zdravstveno osoblje, kaže naš izvor, radi ono za što nije kompetentno.
Spomenka Avberšek
predsjednica SSZSSH
Mobing prema djelatnicima zaduženima za higijenu
Iako kaže kako joj je ovo prvi prijavljeni slučaj, Avberšek dodaje da ovo nije jedina situacija da zdravstveni djelatnici, počevši od glavnih sestara pa do pojedinih liječnika, budu vrlo neugodni i bezobrazni prema, kako ih naziva, djelatnicima za higijenu.
– To ide tako daleko da se čak i prijete otkazom i ja im uporno govorim da se ne plaše i da ne mogu tek tako dobiti otkaz. Budem ljuta na glavne sestre jer su to osobe koje su odmah iza ravnatelja i one su te koje moraju voditi računa što netko ispod nje radi. Kad se dogodi opisani slučaj, onda treba reagirati. Baš me zanima što bi se dogodilo da se ovakav slučaj dogodio u Njemačkoj, jer ovo što se kod nas događa totalni je nemar prema struci, ali i prema onome zbog koga su zdravstveni djelatnici uopće tu – naši pacijentima, koji čini se, moraju razmišljati tko će asistirati tijekom njihove operacije, poručila je Avberšek.
SRUŠILA SE NA POD
ZBOG SITUACIJE U KOJOJ SE NAŠLA ČISTAČICI JE POZLILO