DA NE POVJERUJEŠ ČISTAČICA SUDJELOVALA U AMPUTACIJI NOGE
Od čistačice na Odjelu ortopedije u bjelovarskoj bolnici zatraženo je da asistira tako da pridržava nogu spremnu za amputaciju. Slične se situacije događaju i u ostalim bolnicama. Ministarstvo zdravlja istražuje slučaj
(NOVI LIST) RIJEKA » Na slučaj članice mog sindikata, čistačice od koje je na Odjelu ortopedije u bjelovarskoj bolnici zatraženo da asistira pri operaciji tako da pridržava nogu spremnu za amputaciju, ja sam morala reagirati i reagirala sam kao sindikat.
No, da sam ja struka, onda glavna instrumentarka i šef sale u bjelovarskoj bolnici više ne bi radili svoj posao, kaže predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek kojoj se prije mjesec dana obratila čistačica Lidija Mraz s pričom da je u Općoj bolnici Bjelovar u kojoj je zaposlena pozvana u operacijsku salu Odjela ortopedije, na kojem je radila kao zamjena, sa zadatkom da pri amputaciji pridržava nogu pacijenta.
Tri velika problema
Mraz je pri samoj operaciji pala u nesvjest i do daljenjeg je na bolovanju, a cijeli slučaj prenio je Glas Slavonije.
– Taj slučaj nije od jučer, poznat mi je već mjesec dana i promptno sam reagirala prema poslodavcu koji se vadio da je takav slučaj nemoguće istražiti. Moja je članica ipak imala dovoljno hrabrosti da iza svoje priče stane imenom i prezimenom, a njezina priča ukazaju na tri velika problema u jednom zdravstvenom sustavu. Prvi je nepoštivanje struke: glavna instrumentarka operacijske dvorane je alfa i omega sale i nije se moglo dogoditi da ne primijeti da operaciji asistira čistačica. Glavna instrumentarka u tom je slučaju mogla samo reći: »Izađite van«. Drugi je problem sam operater koji mora znati tko mu asistira, a treći glavna sestra bolnice koja kao pomoćnik ravnatelja mora točno znati što tko radi u bolnici, ističe Avberšek dodajući da je hijerarhija u zdravstvenom sustavu u Hrvatskoj na papiru fantastično posložena, no oni koji bi trebali voditi računa o zaštiti svoje struke, time se rijetko bave.
U Ministarstvu zdravlja potvrđuju da su prije tri tjedna dobili obavijest o ovom slučaju te će ukoliko bude potrebno poduzeti određene mjere.
»Ministarstvo zdravlja je, odmah po zaprimanju predstavke, istu dostavilo sanacijskom upravitelju Opće bolnice Bjelovar, prim. dr. sc. Stjepanu Grabovcu na postupanje te je zatraženo da o poduzetom izvijesti ovo Ministarstvo. Sanacijski upravitelj Opće bolnice Bjelovar obavijestio nas je dana 07. 08. 2014. godine kako je pokrenuo postupak koji je u tijeku te će nam po završetku istoga dostaviti cjelovito očitovanje. Ukoliko bude potrebno, Ministarstvo zdravlja će, nakon očitovanja OB Bjelovar, poduzeti mjere iz svoje nadležnosti«, stoji u odgovoru Ministarstva zdravlja u kojem također poručuju da do sada nisu zaprimili niti jednu prijavu sličnog događaja.
Sustav nije sređen
No, anonimni izvori tvrde da se slične nedopuštene situacije dešavaju i u osječkom KBC-u, ali i u drugim hrvatskim bolnicama.
– I ja sam danas čula od osobe koja je željela ostati anonimna da se ovakve situacije dešavaju i u zagrebačkim bolnicama. Konkretno, rečeno mi je da se radi o Kliničkoj bolnici Dubrava. Ako je to istina, onda mi u Hrvatskoj, ne samo da nemamo sređen sustav, već se moramo ozbiljno zapitati tko se sve nalazi u operacijskoj sali prilikom operacija, zaključuje Avberšek.
Slučaj poput bjelovarskog mogao bi se opravdati jedino ratnim stanjem i bilo kojom sličnom iznenadnom situacijom u kojoj nedostaje stručni kadar. U ovakvom slučaju u kojem se radilo o operaciji koja je bila u programu nedopustivo je da pri amputaciji asistira osoba koja nije educirana i nije dio kirurške ekipe.
U salu smije ulaziti samo kirurška ekipa
U operacijskoj dvorani prilikom operacije smije se nalaziti samo kirurška ekipa. Prema riječima stručnjaka s kojima smo razgovarali u operacijskoj dvorani svako je kretanje iznad neophodnog minimuma zabranjeno jer stvara vrtloge koji s poda dižu nečisti materijal.
– Čistačica se ne zna kirurški oprati, a to je osnovni uvjet za ulazak u salu. Kao takva ne može biti ni sterilno odjevena i njezin ulazak u salu u tom trenutku ne dolazi u obzir. Čistačica kao i svi ostali koji nisu dio kirurške ekipe ne ulaze u salu tijekom operacije. No, kad se rana zatvori, čistačica smije ući u salu i to čim prije, kako bi očistila i uklonila sav infektivni otpad nakon operacije i tako operacijsku dvoranu učinila sigurnom za sljedećeg pacijenta, objašnjava stručnjak iz poznate hrvatske ortopedske bolnice koji je želio ostati anoniman.
Barbara ČALUŠIĆ