(SLOBODNA DALMACIJA) 12.47 – Tri reprezentativna sindikata u zdravstvu upozorila su u srijedu da je Ministarstvo zdravlja otvorilo javnu raspravu o izmjenama zakona o zdravstvenoj zaštiti i obveznom zdravstvenom osiguranju prije nego što su oni usuglašeni sa socijalnim partnerima, pa zaključuju da Vlada ne poštuje socijalni dijalog.
Ministar Siniša Varga je usred pregovora na internetskim stranicama Ministarstva zdravlja objavio nove prijedloge zakona i otvorio javnu raspravu. To je učinio nakon što su sve sindikalne središnjice odbile u nekoliko dana uputiti svoje primjedbe na zakonske prijedloge koji sadrže više od 100 odredbi, ističe u priopćenju Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske.
“To se u civiliziranom svijetu naziva prevarom”, ocijenila je predsjednica sindikata Spomenka Avberšek. Ona smatra da izmjene zakona vode ka uništenju javnog zdravstva koji Varga želi pretvoriti u “konglomerat trgovačkih društava i ostataka javnih zdravstvenih ustanova koje će tek eventualno preživjeti”.
Stoga apelira na premijera Zorana Milanovića da “zaustavi Vargu u netransparentnom i nedemokratskom donošenju temeljnih zdravstvenih zakona”.
“Ne postupi li premijer sukladno našoj preporuci, doći će do pogubnih i nesagledivih posljedica po zdravstvo, socijalnu državu i društvo općenito, a za to će biti odgovorna Vlada koju vodi stranka koja sebe naziva socijaldemokratskom”, kaže Avberšek.
Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić, koji je sudjelovao u radu radne skupine u ime Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS), ocjenjuje kako je od Ministarstva neodgovorno što je otvorilo javnu raspravu prije no što su socijalni partneri završili usuglašavanje oko zakona.
“To je silovanje socijalnog dijaloga. Čak se i ne zna što je Ministarstvo prihvatilo od onoga o čemu se raspravljalo”, rekao je Babić Hini te poručio da što se tiče HURS-a, priča nije gotova.
Anica Prašnjak iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara kaže da su u javnu raspravu otišli zakoni na kojima su još radili, a Ministarstvo se oglušilo na zahtjev o poštivanju procedure, odnosno da samo usuglašeni zakoni mogu ići pred Gospodarsko-socijalno vijeće i nakon toga u javnu raspravu.
“Očekivala sam i vjerovala ministru Vargi da neće potpisati ništa što nismo usuglasili”, rekla je Prašnjak.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) kažu da je usuglašen dio stajališta oko predloženih izmjena, no ostaje još nekoliko područja koja treba doraditi i potom dati na usuglašavanje.
HUP najavljuje da će se idućeg tjedna nastaviti zajednički rad na prijedlozima. “Socijalnim je partnerima u interesu da dijalog bude jasan i korektan i da se izmjene zakona pripreme kvalitetno, uvažavajući sva pitanja koja imaju predstavnici poslodavaca i sindikata”, poručuju iz HUP-a.
10.10 – Ministarstvo zdravlja objavilo je u srijedu da je započela javna rasprava o izmjenama zakona o zdravstvenoj zaštiti i zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, nakon niza sastanaka članova Radne skupine sastavljene od predstavnika socijalnih partnera, sindikata, Hrvatske udruge poslodavaca, Udruge poslodavaca u zdravstvu, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Ministarstva zdravlja, na kojima se raspravljalo o predloženim izmjenama.
Tijekom sastanaka usklađene su brojne točke i Ministarstvo zdravlja usvojilo je niz prijedloga socijalnih partnera, a za vrijeme javne rasprave, koja će trajati 30 dana, nastavit će se daljnje usuglašavanje, kako bi se zakone učinilo što jasnijima i svrsishodnijima, poručuju iz Ministarstva.
“Izmjene i dopune zakona osigurat će jednaka prava i kvalitetnu uslugu za sve pacijente, neovisno o njihovom imovinskom statusu, a sustav javnog zdravstva ostat će stabilan i javan. Naši pacijenti će i dalje u sustavu javnog zdravstva kod svojih liječnika ići s uputnicom i bez povećanja participacije i cijene dopunskog osiguranja”, navodi se u priopćenju.
Prijedlozi izmjena zakona omogućit će pacijentima dostupnost brojnih specijalističkih usluga u domovima zdravlja, umjesto da pacijenti moraju za svaku specijalističku pretragu odlaziti u udaljenu bolnicu i biti stavljeni na liste čekanja.
Zakoni donose, ističu u Ministarstvu zdravlja, unapređenje rada HZZO-a i utvrđivanje uloge financijskog administriranja temeljenog na jednakosti, solidarnosti i javnosti kako bi se pružila što bolja zdravstvena skrb za krajnjeg korisnika. Donose jedinstvenu lista lijekova, ortopedskih i drugih pomagala čime se osigurava učinkovitost, kvaliteta i održivost zdravstvenog sustava.
Ministarstvo zdravlja će tijekom sljedećih 30 dana organizirati razne skupove, tribine, okrugle stolove i slično na kojima će svi važni dionici u zdravstvenom sustavu, te svi zainteresirani imati priliku izreći svoje stajalište o zakonima. Također, očekuje se i veliki broj konstruktivnih, pisanih komentara i prijedloga. Po završetku javne rasprave zakoni će biti upućeni u daljnju proceduru u Vladu RH i Sabor. Prijedlozi zakona dostupni su na mrežnoj stranici stranici Ministarstva zdravlja.