PREDSJEDNICA SAMOSTALNOG SINDIKATA ZDRAVSTVA
(SLOBODNA DALMACIJA) Ako su neka djelatnica ili djelatnik KBC-a Split u trenutku zasnivanja radnog odnosa sa KBC-om Split prebivali na adresi koja je manje od dva kilometra udaljena od splitske bolnice, nisu imali pravo na putne troškove.
No, nakon zasnivanja tog radnog odosa, igrom slučaja su se zaljubili, udali ili oženili i preselili na novu adresu koja je i po 20-30 kilometara udaljena od KBC-a Split i opet nemaju prava na putne troškove, jer tako kaže Pravilnik o plaćama i naknadama plaće koji je važeći u splitskoj bolnici.
– Pravilnik o plaćama i naknadama plaće i drugim materijalnim pravima radnika KBC-a Split koji je donesen 29. prosinca 2011. godine i potpisan od tadašnjeg ravnatelja KBC-a Split dr. Dujomira Marasovića i dalje se primjenjuje iako je Samostalni sindikat zdravstva u nekoliko navrata pismenim putem zatražio od očitovanje današnjeg ravnatelja dr. Kolje Poljaka i Predsjednika Sanacijskog vijeća Dušana Mandeca, navodeći kako krše važeće propise i da je taj Pravilnik u suprotnosti s odredbama Temeljnog kolektivnog ugovora iz 2012. godine koji je i danas na snazi – upozorava Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva.
Nova adresa
Prema tom pravilniku, navodi Abveršek, radnici splitskog Kliničkog bolničkog centra zakinuti su za svoja prava.
– Naime, u odredbama Kolektivnog ugovora nema nikakvog vremenskog oraničenja za ostvarivanje prava na naknadu za prijevoz koja bi se vezala uz datum sklapanja ugovora o radu radnika, već naprotiv, ugovoreno je da radnik ima pravo na stvarne troškove prijevoza, koji se permanentno moraju ažurirati kako bi odražavali stvarna prava radnika. Stoga izrijekom naglašavam i tvrdim da radnik ima pravo na isplatu stvarnog troška prijevoza i ovakav Pravilnik i primjena prava ide na štetu radnika – kazuje Avberšek.
Kao primjer nam navodi slučaj djelatnice KBC- Split (podaci poznati redakciji), koja je prilikom sklapanja radnog odnosa živjela na adresi koja je bila unutar dva kilometra od bolnice, te ta djelatnica nije imala prava na putni trošak. No, u međuvremenu, nakon zasnivanja radnog odnosa ista djelatnica se udala i preselila s bivše adrese u obližnji grad udaljen desetak kilometara.
Nakon toga zatražila je od Uprave bolnice da joj počnu isplaćivati putne troškove koji joj i pripadaju. No, iz KBC-a su je odbili iako im je priložila svu potrebnu dokumentaciju: da ona i suprug nisu vlasnici nikakve nekretnine u Splitu, potvrdu o prijavi prebivališta i preslik osobne iskaznice iz koje je vidljivo da ona živi na novoj “udaljenoj” adresi.
U ime KBC-a Split odgovor bolničkoj djelatnici, uputilo je Sanacijsko vijeće KBC-a na čelu s Dušanom Mandacom.
Između ostalog djelatnici je poručeno da nema pravo na putne troškove jer je u trenutku sklapanja radnog odnosa sa KBC-om Split živjela, od bolnice udaljena manje od dva kilometra, a njima je jedino to relevantan podatak, prebivalište u trenutku zasnivanja radnog odnosa.
Diskriminacija
– Iako smo slali dopise ravnatelju Poljaku o ovom slučaju i nevjerojatnoj praksi u KBC-u Split, od njega nikda nismo dobili odgovor, mada je po Zakonu o radu dužan pismeno odgovoriti u roku od osam dana. Ovakvih i sličnih slučajeva u splitskoj bolnici u kojima su djelatnici iz mjeseca u mjesec zakinuti za putne troškove ima najmanje 50 – tvrdi Avberšek.
No, Avbveršek napominje da za neke druge novca ima.
– Uz put, gledajući ostale odredbe tog Pravilnika ne mogu ne prokomentirati da je sramotna odredba članka 5. istog Pravilnika kojom se određenim zdravstvenim radnicima (koji izvode nastavu, tzv. kumulativa) omogućava isplata u visini pune plaće (plaća i naknada plaće koja zajedno može biti i veća od pune plaće) za pola radnog vremena, plus plaća koju ostvaruju kod drugog poslodavca, odnosno na fakultetu.
Za kumulativce se ima novca, a za putne troškove zaposlenika se nema novca. U pitanju je nevjerojatna diskriminacija – zaključuje Spomenka Avbveršek.
PIŠE: Ivica MARKOVIĆ
Sramotan članak
“Članak 24. Pravilnika je protuzakonit i sramotan, a glasi: “Troškovi prijevoza radnika utvrđuje se Ugovorom o radu prema stanju u momentu zaključivanja ugovora. Ukoliko radnik nakon zaključivanja Ugovora o radu promjeni mjesto prebivališta, KBC Split nije dužan priznati povećane troškove prijevoza”. Da čovjek ne povjeruje”, smatra Avberšek