(SSZSSH) Kao što ste vidjeli u medijima, 24. veljače 2016. godine održan je najavljivani sastanak sindikata javnih i državnih službi u Vladi Republike Hrvatske na temu politike plaća i rashoda proračuna 2016, 2017. i 2018. godine.
Unatoč brojnim spekulacijama medija o čemu će se pregovarati, moramo potvrditi da se na održanom sastanku nije uopće pregovaralo.
Na sastanku su se vrlo kurtoazno razmijenile informacije o makroekonomskom i fiskalnom okviru za 2016., 2017. i 2018.godinu, natuknulo o nužnosti reforme javne uprave i uređenju Zakona o plaćama, ali o sadržaju ili aspektima moguće realizacije preuzetih ugovornih obveza koje terete vladu i sindikate kao socijalne partnere, govora nije uopće bilo. Zaključiti možemo samo da nismo pregovarali već smo se dogovorili da ćemo se dogovarati i međusobno uvažavati.
Svi sindikati zahvalili su na pozivu na sastanak, jer je predmet sastanka od velikog značaja za sve nas sindikate. Međutim, neki od prisutnih sindikata, odnosno dobra većina njih iskazala je i svoje veselje što se nakon četiri godine uspostavlja socijalni dijalog i što se ponovo nalaze u zgradi Vlade RH. No kako svoje članove ne bismo htjeli zbuniti, i ne bismo htjeli biti licemjerni, ili reči da neki naši sindikalni kolege lažu ili se dodvoravaju novim ministrima, s obzirom da ste na ovim stranicama sindikata u protekle 4 godine bili obavještavani o svim našim sastancima s predstavnicima Vlade RH i posjetima Vladi RH.
Stoga pregledajte obavijesti na ovim stranicama unatrag i posvjedočit ćete lažemo li?
Naši sindikalni kolege u najmanju ruku pate od amnezije, jer smo u gotovo istom sastavu u istoj sobi pregovarali prije godinu dana nastojeći postići Sporazum oko osnovice za isplatu jubilarnih nagrada ili se to ne broji s obzirom da zbog neprihvaćanja dr Babića da potpiše Sporazum, pregovori koji su trajali mjesec i više dana nisu realizirani Sporazumom već jednostranom odlukom Vlade RH kojom se radnicima zaposlenim u javnim službama vraća razlika s osnove umanjenja osnovice za isplatu jubilarne nagrade u 2014., 2015. i 2016. godini.
To valjda nije bio socijalni dijalog, naša sjećanja su vjerojatno plod mašte ili su drugi sindikalni kolege to namjerno zaboravili.
Jedno se mora potvrditi, sindikati javnih službi najčešće su pozivani na sastanke u Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava jer je tamo bilo sjedište predsjednika pregovaračkog odbora Vlade RH i ministra rada Miranda Mrsića koji je uz svoje kolege ministre vodio pregovore, dok premijera nismo imali čast viđati. Tako da gosti u prostorijama VRH nismo bili često.
Međutim, kako ne bismo polemizirali je li socijalnog dijaloga bilo ili je socijalni dijalog izostao u protekle 4 godine, pitajmo se tko je pregovarao o Zakonu o radu, Zakonu o reprezentativnosti, zakonu o minimalnoj plaći, Zakonu o zaštiti na radu? Tko je pregovarao o Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama, tko je pregovarao o KU za državne službenike? Pitajmo se tko je zaustavio outsourcing, tko je zaustavio privatizaciju zdravstva, ili nabrojimo pregovore po resornim ministarstvima koliko je granskih kolektivnih ugovora sklopljeno između bivše Vlade i sindikata javnih službi. Možda smo mi izmaštali sate i sate provedene na pregovorima za koje sada neki naši kolege tvrde da nisu bili socijalni dijalog. Ali mi znamo, da kada smo zaustavili outsorcing i daljnju privatizaciju zdravstva, kada smo sklopili Kolektivni ugovor za zdravstvo i njegov Dodatak, pa čak i kada smo odbili potpisati KU za socijalnu skrb jer smo smatrali da je na štetu naših članova , da je to bio rezultat socijalnog dijaloga. Sviđalo se to drugim sindikatima ili ne.
Predsjednik SSZSSH
Stjepan Topolnjak