Pacijenti i liječnici zabrinuti: Reforma zdravstva je protuustavna i štetna

NOVI NAMETI

U Hrvatskoj je oduvijek postojalo solidarno zdravstvo, ali ministar Nakić uvodi još jednu dimenziju solidarnosti, da građani plaćaju ono što bi morala država, smatra sindikalistica Spomenka Avberšek

(Novilist.hr) ZAGREB Izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kojima ministar zdravlja Dario Nakić stvara pretpostavke za poskupljenje dopunskog zdravstvenog osiguranja i reformu hitne pomoći, neće unaprijediti zdravstveni sustav, štetne su za pacijente, a mogle bi se naći i pred Ustavnim sudom. Poruka je to s jučerašnje tribine Koalicije udruga u zdravstvu (KUZ) na temu »Što nam donosi najavljena reforma zdravstva«.

Poskupljenje police dopunskog zdravstvenog osiguranja HZZO-a sa 70 na 89 kuna nedopustivo je prebacivanje državne obveze na leđa građana, a reforma hitne pomoći bit će dodatni namet za hrvatske pacijente, tvrdi predsjednik KUZ-a Ivica Belina.

– Reforma hitne ne može se provesti preko koncesionara i domova zdravlja. Smanjit će se dostupnost zdravstvene usluge pacijentima. U nedostatku dežurnih liječnika, oni će i dalje biti prisiljeni ići na hitnu, ali će za to morati platiti 150 kuna – navodi Belina.

– U Hrvatskoj je oduvijek postojalo solidarno zdravstvo, ali ministar Nakić uvodi još jednu dimenziju solidarnosti, da građani plaćaju ono što bi morala država. Njegovi su potezi katastrofa jer dopušta dopunski rad liječnicima koji ionako padaju s nogu, trijažu prepušta medicinskim sestrama koje za to nisu školovane, a reformom hitne otvara prostor da pacijenti vikendom u bolnici obave »sistematski pregled« za 150 kuna – upozorila je Spomenka Avberšek, počasna predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva.

Prema riječima Svjetlane Antonini, radiologinje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, prave se uštede mogu postići jedino boljom preventivom, a ne mjerama koje donosi Nakić.

– Kod tumora dojke manjeg od centimetra, liječenje stoji oko 50.000 kuna godišnje, a ako oboljeli ima i metastaze, što znači da je dijagnoza kasna, liječenje stoji 500.000 kuna. U Japanu, koji ima najbolje rezultate kolonoskopije, pregled traje 40 minuta, u Europi 20 minuta, a kod nas je najkraći u Europi, pa imamo najveću smrtnost od raka debelog crijeva – navela je Antonini. Nije joj jasno kako će se provesti reforma hitne pomoći, jer primarna zdravstvena zaštita nije opremljena za preuzimanje dijela pacijenata. »Nismo obaviješteni, a kamoli pripremljeni za reformu hitne«, upozorava liječnica.

Da bi koncesionari u PZZ-u mogli obraditi dio pacijenata koji im dođu vikendom, lokalna samouprava treba pomoći u osiguravanju laboratorija, RTG-a i druge dijagnostike jer se u protivnom ugrožava zdravlje pacijenata, smatra obiteljska liječnica Diana Mršić-Novački.

Pozivajući se na odredbu Zakona o zdravstvenoj zaštiti koja svim građanima jamči pravo na zdravstvenu zaštitu pod jednakim uvjetima, te na Ustavnu odredbu kojom se jamči pravo na zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom, novinarka Nataša Škaričić najavila je da će Ustavnom sudu podnijeti zahtjev za ocjenom ustavnosti Nakićevih zakonskih promjena.