Večernji list o božićnicama

Zaposleni u tekstilno-kožnoj industriji božićnici se većinom i ne nadaju, 75% tvrtki tog sektora ima uvjete za stečaj, napominje Svjetlana Šokčević, predsjednica Sindikata tekstila, obuće, kože i gume

Piše: Romana Kovačević Barišić

(VEČERNJI LIST) “Samo te molim, nemoj mi donositi odjeću!”, napisao je svojedobno jedan mališan u svom pismu sa željama Djedu Božićnjaku, iskazavši jasno dječju opredijeljenost kad je riječ o božićnom darivanju. A ono će uvelike ovisiti o božićnicama, koje će ovih dana dobiti oko polovice zaposlenih.

Nekima će baš nova garderoba osvanuti pod borom, kao što je to slučaj s djecom radnika varaždinskog Varteksa. Oni su dobili poklon bon u vrijednosti 300 kuna za njihove tvorničke dućane. Manja su djeca dobila pakete igračaka i slatkiša, a radnici, kojima plaće kasne i po petnaestak dana, nadaju se da će sindikalci ovih dana ipak ispregovarati neku božićnicu.

Zaposleni u tekstilno-kožnoj industriji božićnici se većinom i ne nadaju, 75% tvrtki tog sektora ima uvjete za stečaj, napominje Svjetlana Šokčević, predsjednica Sindikata tekstila, obuće, kože i gume. Ponegdje se mislilo barem na djecu, pa su u ponedjeljak sindikalci u čakovečkom Čateksu pakirali pakete vrijedne 330 kuna za najmlađe. Po 350 kuna dara za djecu iznjedrili su i u MTČ tvornici rublja u stečaju, dok će u Boxmarku radnici dobiti po 800 kuna, polovicu u gotovini.

S druge strane, u mnogim će se bankama dijeliti i 13. plaća.

– U Splitskoj banci predviđena je 13. plaća – potvrđuje Petar Perković, predsjednik Sindikata bankarskih i financijskih djelatnika Hrvatske, uz napomenu da su banke upravo u pregovorima za kolektivne ugovore pa vrijede raznolika pravila, kako po bankama, tako i unutar svake, ovisno o funkciji. Neki će stoga dobiti po 1000 ili 1500 kuna božićnice, a neki još jednu plaću ili nagradni iznos, prema odluci uprave. Slično je i u Zabi.

– Božićnica u Zabi je 1500 kuna neto od čega 400 u bonu. Predviđena je 13. plaća prema procjenama, netko će je dobiti kao božićnicu, a netko dogodine nakon zaključenih financijskih rezultata – kaže Miroslav Biondić, dopredsjednik bankarsko-financijskog sindikata.

Božić se smiješi, tradicionalno, i zaposlenicima dm-a, koje će o blagdanima razveseliti stimulacija u visini jedne plaće. – Lanac dm i ove krizne godine putem trinaeste i četrnaeste isplate nastavlja stimulirati svoje zaposlenike – poručili su iz lanca koji cijeni svoje zaposlenike – prosječna im je plaća oko 7000 kuna. Hrvatski telekom isplatit će po 2000 kuna i 600 kuna za dar za djecu, a u Elektrokontaktu očekuju da će to biti 1500 kuna. U Kutjevu božićnica iznosi 500 kuna – polovica je bon, a polovica je u vinu i mesu te kao dar za djecu.

Od javnih poduzeća, u Hrvatskim poštama očekuju po 1000 kuna gotovine kao i dosad, HAC-u i Hrvatskim cestama po 1000, a u AC Rijeka – Zagreb 1500. U Bini-Istri božićnica je 2000 kuna. U HEP-u će to biti 1750 kuna, u oba slučaja ide i dječjih 600 kuna. Kako se gotovo svi drže ukupnog neoporezivog iznosa od 2500 kuna na godinu, dio koji je od toga preostao za isplatu uoči Božića u HŽ-u iznosi oko 800 kuna. O tome hoće li se isplatiti božićnice za 12.500 zaposlenih u HŽ-u, ovisi i isplata u Gredelju. – Ne dobiju li oni, nećemo ni mi vršiti pritisak – kaže Miro Margeta.

Državni i javni službenici i ne pomišljaju odreći se svojih 1250 kuna zajamčenih kolektivnim ugovorima.

– Odrekli smo se prošle godine božićnice, međutim, to je bilo jednokratno – podsjeća Siniša Kuhar, glavni tajnik državnoslužbeničkog sindikata. Temeljni KU javnim službenicima jamči isplatu u jednakom iznosu kao zadnja isplata, a to je 1250 kuna. Ljetos je iz Vladinih redova išla poruka javnim službama kako bi razmislili o odustajanju od božićnica, međutim, tu temu ususret izborima više nitko nije spominjao. – Neka se pripreme da ono što je ugovoreno i isplate – upozorava sindikalka Spomenka Avberšek.