Sindikati: “Nadamo se da nas Vlada sad neće prevariti smanjenjem plaća”

POTPISAN TKU

Autor: Nikola Sever Šeni

Iako ga nije potpisalo svih 11 pregovarača TKU će vrijediti za sve znanstvenike profesore, učitelje, socijalne radnike, medicinske sestre, liječnike, kulturnjake…

(JUTARNJI LIST, 12. prosinca 2012.) Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić nekoliko minuta iza podneva u Banskim je dvorima sa šest od 11 članova pregovaračkog odbora sindikata javnih službi potpisao Temeljni kolektivni ugovor. Iako ga nije potpisalo svih 11 sindikalnih pregovarača TKU će vrijediti za sve znanstvenike profesore, učitelje, socijalne radnike, medicinske sestre, liječnike, kulturnjake … jer takvu mogućnost daje Zakon o reprezentativnosti koji je stupio na snagu prošlog ljeta.

– Drago mi je da smo potpisali TKU nakon skoro šest mjeseci pregovaranja i moram iskazati zahvalnost ovdje prisutnim sindikatima što su imali razumjevanja za situaciju u kojoj se nalazimo. Imali su pregovaračkih sposobnosti i uspjeli smo se približiti u stajalištu. Sva prava iz starog TKU-a koji je potpisom na novi ugovor otišao u povijest, uspjeli smo sačuvati na četiri godine. Dogodilo smo i dodatak gdje smo definirali ono čega se moramo odreći jer za to u ovom trenutku novca u proračunu – nema – rekao je ministar Mirando Mrsić ustvrdivši kako se, do trenutka dok nećemo morati pregovarati o dodacima TKU, nego ćemo pregovarati o povećanju za osnovicu plaća, moramo odreći nekih prava.

– Raditi u javnoj službi je privilegija i obaveza. Svi se moramo solidarizirati sa dijelom realnog sektora koji je izgubio plaće i radna mjesta, koji je na Zvodu za zapošljavanju. U javnom sektoru plaće će stizati na vrijeme, a nama predstoji razgovor o Sporazumu o plaćama. Žao nam je što današnjem potpisivanju nema četiri sindikata okupljenih u Matici sindikata te sindikata Preporord koji je parafirao TKU, ali, evo, danas se nisu pojavilina potpisivanju, što nam je žao jer mislimo da su pregovori bili dobri – zaključio je Mrsić.

– Ovo su mi bili jedni od težih pregovora, iako ministar kaže da nije bilo tako strašno – rekla je sindikalna čelnica Spomenka Avberšek.

– Sindikati potpisnici od početka nisu mijenjali mišljenje. Za par dana, da nismo potpisali, ne bi imali Temeljni kolektivni ugovor. A činjenica je da su naši ljudi na gubitku i ovako. Neisplata regresa i božićnica atak je na naše novčanike, posebno u ovako teškim vremenima. Ali, imali smo dvije mogućnosti, jednokratno odricanje svih ovih stvari kojih smo odrekli ili 10 posto s plaćama dole. Mi smo se se odlučili na manje bolnu varijantu. Tim više što ovaj dodatak vrijedi do kraja 2013., ima rok. A znali smo i da je Vlada bez problema mogla maknuti 10 posto plaće – rekla je Avberšek i naglasila kako su sindikati “nakon dugo vremena pregovaranja doživjeli da pregovarači nisu morali uzimati stanke za konzultacije, da pitaju smiju li nam nešto dati ili ne.”

– Nije bilo ni kašnjenja, dolazili su i prije nas. A što se tiče situacije u kojoj bi na red mogle doći i plaće, smanjenje koficijenata, moram reći da su plaće zadnja crta obrane. Između plaća i rezanja materijalnih prava, sindikati su se odlučili za ovo drugo, i ne mogu vjerovati da bi nam Vlada nakon ovog potpisa, mogla smanjiti koeficijente ili osnovicu. Jer, to bi bila prevara – zaključila je Avberšek.

ODREKLI SE JEDNOKRATNIH MATERIJALNIH PRAVA

Potpisan TKU za javne službe – Vlada uštedila oko 1,6 milijardi kuna

(SLOBODNA DALMACIJA, 12. prosinca 2012.) Vlada i šest sindikata potpisali su danas novi Temeljni kolektivni ugovor (TKU) za javne službe i Dodatak TKU-u, kojim zaposleni u zdravstvu, prosvjeti, znanosti, socijalnoj skrbi i kulturi ostaju bez dvije božićnice i regresa, te im se smanjuju jubilarne nagrade, dnevnice i naknade za prijevoz, a zauzvrat se Vlada obvezuje na očuvanje njihovih plaća i radnih mjesta.

TKU nisu potpisala četiri sindikata iz Matice hrvatskih sindikata te Hrvatski školski sindikat Preporod, no prema novom Zakonu o reprezentativnosti važenje TKU-a se proširuje na sve javne službe, uključujući i one čiji sindikati nisu dali svoj potpis.

Novim TKU-om i Kolektivnim ugovorom za državne službe, koji je ranije potpisan, Vlada će uštedjeti na rashodima za zaposlene u javnim i državnim službama oko 1,6 milijardi kuna, tako da je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić zahvalio sindikatima potpisnicima ugovora na razumijevanju za stanje u proračunu, koje je posljedica duboke ekonomske krize u Hrvatskoj.

Novim TKU-om i Dodatkom definirali smo ono čega se moramo odreći jer tih novaca nema u proračunu, sa željom da će doći trenutak kada ćemo razgovarati o povećanju osnovice za plaće u javnim službama, no do tog trenutka moramo se pokriti s onim što imamo i svi pridonijeti da se stabilizira proračun, izjavio je Mrsić nakon potpisivanja.

Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek istaknula je da su pregovori o novom TKU bili teški jer su se sindikati našli pred dvije mogućnosti – ili da pristanu na odricanje od jednokratnih materijalnih prava ili da im se plaće smanje za 10 posto.

Istina je da su naši članovi materijalno stradali, jer su ostali bez božićnica i regresa i sa smanjenim materijalnim pravima, ali da danas nismo potpisali ostali bi bez TKU-a, pa smo se odlučili na manje bolnu varijantu, rekla je Avberšek.

Upozorila je da su “plaće zadnja crta obrane” i da sindikati neće pristati na smanjivanje plaća kroz smanjenje koeficijenata ili osnovice za pet posto, o čemu se spekuliralo u pojedinim medijima. To bi bila prevara, i sindikati bi na to reagirali kako trebaju reagirati, kazala je.

Odredbe iz TKU-a sada trebaju biti prenesene u granske kolektivne ugovore (GKU), a u Dodatak TKU-u ugrađeni su “osigurači” da će prava iz pojedinih GKU-a vrijediti za sve javne službe.

Osim toga, otvoreni su pregovori o Sporazumu o osnovici za plaće u javnim službama, koja je u 2013. trebala rasti za 6 posto pod uvjetom da je u Hrvatskoj u ovoj godini ostvaren gospodarski rast. No, kako će Hrvatska 2012. završiti s padom BDP-a, od rasta osnovice za plaće neće biti ništa.

Mrsić: Dodatak od 3, 5, 7 i 9 posto kroz koeficijente

Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić najavio je danas da će učiteljima i nastavnicima biti vraćen dodatak na plaće od 3, 5, 7 i 9 posto kroz granske kolektivne ugovore (GKU) za osnovne i srednje škole, ali više ne kao dodatak već kroz koeficijente.
Vlada je ljetos tijekom pregovora o izmjenama Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU) za javne službe ukinula dodatak od 3, 5, 7 i 9 posto jer je otkriveno da je uredba kojom se taj dodatak regulirao odavno istekla, a Mrsić je u izjavi novinarima priznao kako je uredba služila “kao mrkva i batina tijekom pregovora”.

Shvaćajući položaj prosvjetnih radnika i njihove plaće, ne želimo da taj dodatak bude ni mrkva niti batina, pa ćemo početkom slijedeće godine kroz GKU-e realizirati da se 3, 5, 7 i 9 posto vrati u drugom obliku, vjerojatno kroz povećanje koeficijenata, rekao je Mrsić nakon potpisivanja TKU-a sa dijelom sindikata javnih službi.

Taj dodatak na godišnjoj razini iznosi oko 170 milijuna kuna, a povećanje koeficijenata vjerojatno će se odnositi na cijeli sustav, ne samo na određene skupine zaposlenih, najavio je Mrsić.

Dodao je kao su prosvjetni sindikati, koji su odbili potpisati novi TKU, znali za vraćanje dodataka od 3, 5, 7 i 9 posto, jer im je to tijekom pregovora više puta najavljeno. To je samo pitanje povjerenja – mi smo njima vjerovali, ali neki sindikati očito nisu nama vjerovali, kazao je Mrsić napomenuvši kako će Vlada izvršiti svoja obećanja.